מחקר: שימוש אינטנסיבי בטלפון הנייד מגדיל הסיכון לחלות בסרטן

נשלח 26 באוק׳ 2009, 12:22 על ידי Sustainability Org
מועד פרסום: 25/10/2009
 
עשר שנים, 13 מדינות, השקעה של 35 מיליון דולר מחקר שנערך בפיקוח ארגון הבריאות העולמי קובע: שימוש מרובה בטלפון הסלולרי מעלה את הסיכון לסרטן. בין המלצות המחקר: צמצום השימוש בקרב ילדים וקיצור השיחות למינימום האפשרי.
 
עלייה בסיכון להופעת גידולים במוח, בעצב השמיעה וגם בבלוטות הרוק: מחקר חדש, שנמשך לאורך עשר שנים, מעלה מחדש על סדר היום את הסכנות שבשימוש נרחב בטלפונים הסלולריים. לפי המחקר, ה"משתמשים הכבדים" של המכשירים הניידים עלולים להיחשף לסיכונים בריאותיים חמורים.
 
 פרטים ראשונים על ממצאיו של המחקר, שנערך ב-13 מדינות, בהשתתפות 12 אלף בני אדם, בהשקעה של 35 מיליון דולר ותחת פיקוחו של ארגון הבריאות העולמי, הודלפו בסוף השבוע לתקשורת בבריטניה. על פי הנתונים שפורסמו ב"דיילי טלגרף" וב"דיילי אקספרס" הלונדוניים, המחקר האחרון מצא "עלייה משמעותית בסיכון" להופעת סוגים מסוימים של גידולים ממאירים במוח - "הקשורים לשימוש אינטנסיבי וממושך בטלפונים הסלולריים לאורך תקופה של עשר שנים ויותר".
 
המסמך המסכם של המחקר הנוכחי התמקד בשלושה סוגי סרטן במוח וגם בסרטן בלוטת הרוק. מהפרטים המעטים שכבר פורסמו עולה כי בשישה משמונה מחקרים בנושאי בריאות שבוצעו במדינות שונות ונסקרו מחדש נתגלתה עלייה מסוימת בסיכון להופעת סרטן המוח מסוג גליומה. מחקר אחר מצא עלייה ב-39 אחוז בסיכון ללקות במחלה עקב השימוש הממושך בטלפונים הסלולריים. שניים משבעה מחקרים שהתמקדו בגידול ממאיר בעצב השמיעה, דיווחו על עלייה בסיכון, ומחקר שוודי אחד דיווח על עלייה כדי פי 3.9 מהרגיל . הדוח גם ציטט מחקר ישראלי שנעשה לפני כמה שנים, לפיו אצל "משתמשים כבדים" הסיכון להופעת סוגי סרטן הקשורים בבלוטת הרוק, עלול להגיע כדי 50 אחוז.  הדוח המסכם יפורסם רשמית במועד מאוחר יותר, השנה.
 
עורכי המחקר מסרו כי המסקנות מהממצאים עדיין אינן חד-משמעיות אך הם מצאו לנכון להצביע עליהן. מסמך הסיכום של פרויקט המחקר, בשם "חקירת אינטרפון", שאותו הובילה ד"ר אליזבת קרדיס, יכלול סדרת המלצות הכוללות עצות מפורטות למשתמשים כיצד להפחית סיכונים. "מקבלי ההחלטות יימצאו אחרי פרסום הדוח תחת לחץ ציבורי לספק הנחיות ברורות, טובות יותר, בניסוחים נאותים עבור קהל המשתמשים ולא להסתפק עוד בהכרזה סתמית שהמכשירים בטוחים באופן מלא לשימוש הרחב", הסבירה המדענית הבריטית.
 
"האזהרה הכרחית"
בין ההמלצות: צמצום השימוש במכשירים הניידים בקרב ילדים, הימנעות משימוש בהם כשאין הכרח מיידי, קיצור השיחות למינימום האפשרי, הרחקת המכשירים מהראש (בגלל בעיית התדרים והשדות האלקטרומגנטיים הקיימת בכל מכשיר אלקטרוני), ולא להצמיד אותם לאוזן לפרק זמן ארוך.
 
ד"ר קרדיס מסרה כי בהעדר תוצאות חד-משמעיות מכל המחקרים שנעשו עד כה, "יש בכל זאת אפשרות לגבי ההערכה שקיימות השלכות הקשורות בנושא האלקטרומגנטי, ולכן הכרחית ההמלש צה והאזהרה בדבר הצורך בנקיטת אמצעי זהירות מפניה".
 
כפי שניתן היה לצפות, התאחדויות מפעילי התקשורת הסלולרית ויצרני המכשירים הפופולריים עצמם מיהרו לדחות את הדוח ומסרו כי מול המחקר הזה יש בידם יותר מ-30 מחקרים אחרים, גם הם התבססו בעיקר על בחינה מחדש של מחקרים שונים והצביעו על כך שאין ראיות כי לשימוש בטלפונים הניידים השלכות בריאותיות שליליות כלשהן.
 
לכתבה ב-nrg
Comments