מחקר: צמחי נוי פועלים בבתים כ"מטהרי אוויר"

פורסם: 24 בנוב׳ 2009, 12:31 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 14/11/2009
 
מדענים מצאו חמישה מינים שמפחיתים משמעותית את רמת הזיהום בחדרים. הצמחים סופחים כימיקלים מזיקים, משפרים את התפוקה בעבודה ואף מפחיתים את הלחץ הנפשי.
 
הם מוספים הוד והדר לכל חלל בו הם נמצאים, אבל האם צמחי נוי טובים גם לבריאות? מחקר חדש שפורסם בארצות הברית קובע כי הצמחים הביתיים מפחיתים משמעותית את רמת זיהום האוויר בחדר, סופחים כימיקלים מזיקים, משפרים את התפוקה בעבודה ואף מפחיתים את הלחץ הנפשי.
 
לצורך המחקר נבחנו 28 המינים הנפוצים ביותר של צמחי נוי ביתיים. החוקרים בדקו את יכולתם לסלק מהאוויר מזהמים נדיפים נפוצים במיוחד, ואלה חמשת המינים שסומנו בידי צוות המחקר כ"מטהרי האוויר" הטובים ביותר: "קיסוס החורש", " בת שבע מטפסת", " אספרגוס צפוף-פרחים", "להבה אדומה" וכן צמח בשם "הלב הסגול". מבין החמישה, שנפוצים גם בישראל, קיבל "הלב הסגול" את הציון הגבוה ביותר בניסוי.
החוקרים כינו את המינים "סופר צמחים", והמליצו על החזקתם במקומות עבודה מקורים.
 
המדענים מאוניברסיטת ג'ורג'יה מסרו בדיווח לכתב העת HortScience לענייני גננות כי זיהומי אוויר בחללים סגורים, בתוך דירות ומשרדים, הם בעיה בריאותית ממדרגה ראשונה. דוח של ארגון הבריאות העולמי משנת 2002 קבע כי בחלל סגור יכולים להימצא פי 12 יותר חומרים מזהמים באוויר מאשר בחלל הפתוח.
 
לכתבה ב-nrg
Comments