משרד התשתיות: מקדמים התייעלות אנרגטית בישראל וחוסכים 20 אחוז מהחשמל

פורסם: 22 ביולי 2010, 15:38 על ידי: Sustainability Org
התכנית הכוללת להתייעלות אנרגטית של משרד התשתיות הלאומיות מיועדת לחיסכון של 20 אחוז אנרגיה בישראל עד לשנת 2020
 
22/07/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו הציג לאחרונה תכנית להתייעלות אנרגטית שתחסוך 20 אחוז מצריכת החשמל בישראל עד לשנת 2020.

השר לנדאו גם הכריז כי יביא בקרוב לאישור הממשלה הקמת קרן להתייעלות אנרגטית בהיקף של 200 מיליון שקל. לדברי השר, הממשלה תצטרך להחליט האם להקצות לקרן תקציב מיוחד או להטיל את מימונה על צרכני החשמל על ידי העלאת מחירו באחוז אחד. אם התכנית תביא ל-20 אחוז חיסכון, הרי שחשבון החשמל שלנו אמור גם הוא להתכווץ במשך השנים. לדברי השר התכנית תחסוך למשק 20 מיליארד שקל.

תחנת כוח וירטואלית

יש המכנים פרויקטים ותכניות של התייעלות אנרגטית בשם "תחנת כוח וירטואלית" להפקת חשמל. התכנית שהוצגה על ידי לנדאו תאפשר, כאשר תיושם במלואה, לחסוך ייצור חשמל בהספק של 3,400 מגה-ואט. תחנת הכוח הנוספת המתוכננת באשקלון אמורה הייתה לספק 1,300 מגה-ואט. אם מתכננים תחנת כוח היום, היא תתחיל לפעול במקרה הטוב במועד הקרוב לשנת 2020. אם תכנית ההתייעלות האנרגטית תצליח ביעדי החיסכון שלה, הרי שניתן לדחות בנייה של יותר מתחנה פיזית אחת.

מה היא התייעלות אנרגטית?

התייעלות אנרגטית מתייחסת למצב בו עבור אותו שרות משתמשים בפחות אנרגיה. אמורי לובינס (Amory Lovins), פיזיקאי במקצועו, מקדם את נושא ההתייעלות האנרגטית מאז משבר הנפט הראשון בתחילת שנות ה-70. הוא המציא את המונחים של "נגה-ואט" (ואט שלילי), ו"נתיב האנרגיה הרכה", המדברים על השגת הצריכה האנרגטית המבוקשת על ידי התייעלות של מערכות דורשות אנרגיה במקום על ידי הגברת ייצור החשמל.

לובינס טוען שצרכני האנרגיה אינם מתעניינים בקילו-ואט/שעה (קוט"ש) אלא במה שהחשמל מספק להם, כמו מקלחת חמה או כוס בירה קרה. הוא דוגל בשימוש בטכנולוגיות יעילות יותר ולא בשינוי הרגלי צריכה. את המקלחת החמה או הבירה הקרה יוכלו הצרכנים להמשיך לקבל בפחות אנרגיה וגם יותר בזול.

עיקרון נוסף של לובינס הוא לייצר אנרגיה קרוב ככל האפשר למקום בו היא נדרשת, דבר שיחסוך את הולכת החשמל. על פי מחקרים, הולכת חשמל גורמת להפסד של כ-10 אחוז מהחשמל. את העקרונות שלו יישם לובינס בעבודתו עם "מכון הרי הרוקי". כבר בשנים 1984-1982 בנה "מכון הרי הרוקי" בהנחיית לובינס את משרדי הארגון כ"בית לדוגמה" על שטח של כ-370 מ"ר באמצעות טכנולוגיות אשר בזמן הבנייה נחשבו למתקדמות. באזור הרי הרוקי קר מאוד בחורף אך לבניין אין כלל מערכת חימום. הוא מתחמם בצורה פסיבית באמצעות חלונות זכוכית עם בידוד תרמי, ועל ידי חממות שנבנו בסמוך לקירות החיצוניים של הבניין ומעבירות חום ואוויר צח בחורף. הבית תוכנן ונבנה כך שמרבית הזמן אין צורך בהדלקת אור מלאכותי בשעות היום. התוצאה: חיסכון של כ-70 אחוז מצריכת האנרגיה.

בהשוואה, גם אחרי שנחסוך בישראל 20 אחוז עד לשנת 2020 יישאר עוד למה לשאוף כדי להגיע ל-70 אחוז.

פרויקטים בארץ הוכיחו את עצמם

נורה חסכונית
מנורת הפלא שתחסוך הרבה מאוד חשמל - צילום: SXC

זו איננה התכנית הראשונה שמשרד התשתיות הלאומיות מפעיל בנושא תמרוץ כלכלי של פרויקטים בתחום התייעלות אנרגטית. בשנת 2004 הובילה תכנית צנועה יותר להקמה בפועל של יותר מ-180 פרויקטים במגזרים השונים במשק. בחמש השנים 2009-2004 הושקעו בפרויקטים סך של כ-12.5 מיליון ש"ח. החיסכון האנרגטי המצטבר אשר הושג בפועל בפרויקטים שבוצעו מסתכם בסך של כמאה מיליון קוט"ש.

הפעילות שהופעלה לאחרונה והמתבססת על החלטות הממשלה כללה מכרז להתייעלות אנרגטית בבתי המלון בארץ בהיקף תקציבי כולל של 7 מיליון שקל.

התכנית החדשה כוללת תמריצים להחלפת מכשירי חשמל בזבזניים. לדוגמה: מכרז להחלפת מקררים ישנים לאוכלוסיות חלשות בהיקף של מיליון שקל, או מכרז על סבסוד החלפת 70 אחוז מנורות הליבון בישראל בנורות חסכוניות בהשקעה תקציבית של המשרד בסך 2 מיליון ש"ח.

תגובות לתכנית

ארגוני הסביבה, ובעיקר הפורום הישראלי לאנרגיה, מברכים על התכנית: "זו הפעם הראשונה שהממשלה מציגה תכנית התייעלות אנרגטית ברמה רחבה ומקיפה", אמרה יעל כהן פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה.

בארגון התאחדות התעשיינים מודאגים מהעלאה אפשרית של מחירי החשמל. שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים מגיב: "לא ייתכן שכדי לממן תכניות של הממשלה יעלו את מחירי החשמל לצרכנים באחוז אחד". ברוש רואה בהעלאת תעריפי החשמל הטלת מס לכל דבר, ומציע לממשלה "למצוא את הכסף מבלי להשית את העלויות על הצרכנים". ברוש מציין שממחקר שערכה המועצה העולמית לאנרגיה (WEC) עולה ששני שליש ממדינות ה-OECD מפעילות מדיניות של מענקי השקעה והטבות מס לחיסכון באנרגיה. המקורות למימון מגיעים לדבריו מתקציבי המדינות.

אך כנראה שהרעיון הוא לא רק של ממשלת ישראל, דו"ח שיפורסם בשבועות הקרובים על ידי הפורום הישראלי לאנרגיה מציין כי בארה"ב פעילות כיום קרנות להתייעלות אנרגטית ב-35 מדינות, בתקציב כולל של יותר מ-3 מיליארד דולר בשנה. התקציב ממומן מהיטל בן 1-3 אחוזים על חשבונות החשמל והגז של הצרכנים. סכום זה צפוי לעלות לכדי 7.5 מיליארד דולר בשנת 2020.

בחו"ל זה מצליח

בצרפת לא מדקדקים לבחון מהיכן הגיע החיסכון באנרגיה בשנת 2009, ויש הטוענים שצריכת החשמל ירדה בעיקר בשל המשבר הכלכלי. יחד עם זאת אין להתעלם מההישג – ירידה ב-5.2 אחוזים בצריכת אנרגיה בשנת 2009 לעומת שנת 2008. שימוש באנרגיות מתחדשות כמו רוח ומים הביא לעלייה של 6.6 אחוזים בהפקת החשמל. צרפת איננה נחשבת באירופה למתקדמת בנושא האנרגיות המתחדשות לעומת ספרד וגרמניה, אך ירידת הצריכה והשימוש באנרגיות מתחדשות גרמו לכך שפליטות גזי החממה ירדו בצרפת בשנת 2009 ב-5.7 אחוזים.

מדינת קליפורניה בארה"ב עומדת בחזית ההתייעלות האנרגטית כבר משנות ה-70, בהן פרץ משבר האנרגיה. צריכת החשמל הממוצעת של הצרכנים בקליפורניה לא עלתה במשך 30 השנה מאז החלה המדינה בתכנית ההתייעלות האנרגטית שלה. ההצלחה אינה עוצרת את המדינה מלהמשיך במדיניותה ולהכין תכנית לשנים 2010-2012. התכנית קוראת לחסוך 1500 מגה-ואט חשמל בשעות שיא הצריכה, וחיסכון של כ-7,000 ג'יגה-ואט במשך שלוש שנים. אם תיושם התכנית, תופחת באותן השנים פליטת גזי חממה בשלושה מיליון טון.

התייעלות אנרגטית בבנייה קיימת

אם בתחילה התרכזה הבנייה הירוקה במבנים החדשים, בשנים האחרונות מתפתחת בארצות המערב הבנה שחייבים לערוך שינויים גם בבניינים קיימים.

אחד האמצעים להפחתת כניסת חום לדירות קיימות, שאינו מצריך שינויים במבנה, הוא ציפויים סולריים. הציפויים מפחיתים חדירת אנרגיית חום ועל כן משפרים את נצילות מערכות מיזוג האוויר. חברת "מגן שמש - מגן בטחון" המספקת פתרונות מיגון וציפוי לזכוכית, גילתה על פי בדיקות שביצעה שניתן להוריד את הטמפרטורה במבנה בין 3 ל-7 מעלות צלסיוס גם במקרה של קרינת שמש ישירה. באמצעות הפחתת הטמפרטורה ניתן להגיע לחיסכון של עד כ- 40 אחוז מהוצאות הצריכה השנתיות של מערכות מיזוג האוויר.

בעיר ניו יורק הוכיחו סקרים שצריכת החשמל בבניינים אחראית ל-70-65 אחוז מ"טביעת הרגל האקולוגית" של העיר. 43 אחוזים מבנייני המשרדים בעיר נבנו לפני שנת 1945.

אחד הבניינים שעובר בשנים האחרונות מהפך אנרגטי הוא מפורסם למדי – האמפייר סטייט בילדינג (Empire state building) –אחד המבנים הגבוהים בעיר שבנייתו הסתיימה בשנת 1931. בעל הבניין אנטוני מאלקין (Anthony E. Malkin) החליט להפוך את המבנה ליעיל ביותר מבחינה אנרגטית. הוא מבצע את תכניתו ברמה גבוהה של שקיפות כדי שהאמפייר סטייט בילדינג יהווה מודל לחיקוי לבעלי בניינים אחרים.

המבנה מתנשא לגובה של 449 מטר, שטח המשרדים בתוכו מגיע 2.8 מיליון מ"ר. מדי שנה מבקרים בו ארבעה מיליון איש.

תחילה נעשה סקר של כל המבנה, הציוד המכני שלו וצריכת האנרגיה של כל מרכיב. השינויים העיקריים היו עיבוי 6,500 חלונות על ידי זכוכית נוספת לאיטום מוחלט כדי שחום וקור לא יברחו והוצאות מיזוג האוויר יקטנו; הוספת מרכיבים למדידת אור יום והפסקת התאורה המלאכותית באופן אוטומטי כשאין בה צורך, והחלפת ציוד מיזוג אוויר בציוד יעיל יותר. המתכננים אומרים כי כשיסתיימו שיפורים אלה ואחרים בשנת 2013, צריכת החשמל של הבניין תפחת ב-40 אחוז.

תכנית התייעלות אנרגטית מתוכננת

חיסכון

סה"כ חשמל עד 2020 20 אחוז

מגזר פרטי 47 אחוז

תעשייה 17 אחוז

מגזר ציבורי 22.3 אחוז

סה"כ חיסכון 3,400 מגה-וואט
 
Comments