אנחנו הולכים ומשמינים - אז מה עושים?

פורסם: 24 בנוב׳ 2010, 10:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 בנוב׳ 2010, 10:35 ]
גיא גיאור, מנהל פרויקטים בחברת הייעוץ ת.א.ר.א

אנחנו הולכים ומשמינים - אז מה עושים?

ההשמנה נעשתה לנטל כבד על מערכת הביטחון, וגם על מערכת הבריאות ועל הכלכלה. גיא גיאור בטור דיעה

גיא גיאור, מנהל פרויקטים בחברת הייעוץ ת.א.ר.א | זווית אישית
יום רביעי 24 נובמבר 2010, 09:46

ישראל משמינה. בקרוב תשמעו את צמד המילים הזה מכל עבר, בכל מקום. זו לא סיסמה – הפעם מדובר בדבר החשוב לנו ביותר – עתידנו ועתיד ילדינו. השמנה היא לא תסמונת, היא כבר מזמן לא תופעה חריגה, היא מגיפה. כן, מגיפה. האם ידעתם שכל ילד שלישי מועד לחלות בסוכרת סוג 2? בעוד 20 שנה תשלם ישראל מחיר כבד על מגיפת ההשמנה שפוקדת אותה היום. זה מתחיל כבר בינקות –  150 אלף תינוקות נולדים בישראל לחברת שפע שצורכת את עצמה לדעת. חמישית מהתינוקות עד גיל שנתיים שותים משקאות מוגזים ממותקים ובקרב שליש מילדי הגן עלתה צריכת הקלוריות הממוצעת בעשרים השנים האחרונות ב- 150 קלוריות ליום.

לכאורה 150 קלוריות אינן הרבה. אבל הן מצטברות ומתורגמות בכל שנה לחמישה קילוגרמים עודפים ובחישוב פשוט - לחמישים קילוגרמים של עודף משקל בתוך עשר שנים. במקום לשרוף את הקלוריות העודפות בפעילות גופנית, ילדינו ממעטים לזוז. הילדים הישראלים הם במקום הראשון בעולם בצפייה בטלוויזיה ובמשחק במחשב. כשהם  מגיעים לכיתה א' הם כבר חלק ממגמה מדאיגה של השמנה. שיעור הילדים הסובלים מהשמנה בבית הספר היסודי עלה ב-200% בעשור האחרון! אף שההשלכות של השמנה חמורות - במערכת החינוך אין חינוך פורמאלי לבריאות ולמניעת השמנה. השמנה בקרב ילדים גורמת למחלות כרוניות קשות, בהן יתר לחץ דם, מחלות לב, נשימה, בעיות אורתופדיות וסוכרת סוג 2. סוכרת סוג 2 היא מחלה הנובעת מאורח החיים שלנו, ונחשבת כאמור למגיפה של המאה ה- 21. עד לפני שני עשורים זאת הייתה מחלה נדירה למדי בקרב ילדים ובני נוער, ואילו היום? שליש מחולי הסוכרת בקרב ילדים ובני נוער לוקים בסוכרת סוג 2. המועצה הלאומית לסוכרת מעריכה שאחד מכל שלושה ילדים שנולד בישראל יפתח סוכרת במהלך חייו.   

גם צה"ל משמין. שיעור המתגייסים השמנים גדל בתוך 15 שנה פי שלושה כמעט. חיילים שמנים אינם כשירים לתפקידי שדה. ובמטכ"ל הדאגה גוברת. ההשמנה נעשתה לנטל כבד על מערכת הביטחון, וגם על מערכת הבריאות ועל הכלכלה. הנזק המצטבר למשק עקב מחלות, היעדרות מעבודה ותמותה מוקדמת נאמד ב-10 מיליארד שקלים בשנה, שהם כ-2 אחוזים מן התוצר הלאומי הגולמי שלנו. רבע מן האוכלוסייה הבוגרת בישראל סובל מהשמנת יתר. סקר של מכון המחקר Market Watch עבור המועצה הלאומית לסוכרת מלמד שבמקום להתמודד, הציבור בישראל טומן את ראשו בחול. כ- 70% מהישראלים חושבים שהם אינם סובלים מהשמנה, רק כ 28% הודו שהם סובלים מעודף משקל. בזמן שלפי נתוני משרד הבריאות 63% מהציבור סובלים ממשקל עודף. יותר משליש מהאוכלוסייה (37%) הודו שאינם  עושים כל פעילות ספורטיבית. כרבע (25%) הצהירו על עצמם כמעשנים, וכחמישית מהאוכלוסייה (20%) מעשנים בקביעות.

ההשמנה ומחלת הסוכרת סוג 2 הן תופעות של אורח חיים, של הכחשה, של חוסר מעש ועצימת עיניים. רוב הציבור אינו מודע לקשר שבין אורח חיים של אכילת יתר והעדר פעילות גופנית ובין השמנה ועודף משקל, ובין השמנה לשכיחות של מחלת הסוכרת סוג 2. כמו במקרים אחרים, הרוב סבורים שלהם זה לא יקרה. ושאם הם יחלו "זה לא סוף העולם". הם חיים בהכחשה! מחלת הסוכרת היא גורם המוות העיקרי בישראל ובעולם כולו – "הרוצח השקט" של המאה ה-21. האו"ם הכריז על ההשמנה ועל מחלת הסוכרת כעל מגיפה עולמית. מדינות רבות הזדעקו, גייסו משאבים והפעילו תוכניות לאומיות לעודד אורח חיים בריא. בפינלנד למשל, בחרו לעצור את ההידרדרות בתוכנית של 10 שנים, שגרמה לשינויים בהרגלי החיים ולהפחתה דרמטית של כ-% 60 בשכיחות סוכרת סוג 2. גם בישראל זה בידיים שלנו! חייבים לעבור מיוזמות מקומיות לתוכנית לאומית מקיפה, עם שילוב כוחות של מנהיגים, יזמים, מובילי דעת קהל ואנשי חינוך.

על מנת לפעול לשלב את הכוחות הללו תערוך המועצה הלאומית לסוכרת ביום שני, 22 בנובמבר 2010 בגני התערוכה בתל אביב, אירוע ייחודי תחת הכותרת "סוכרת המגפה של המאה ה-21 - ניתן לעצור את זה" בשיתוף האגודה הישראלית לסוכרת והאגודה לסוכרת. לאירוע הוזמנו שרים, חברי כנסת, קובעי מדיניות וראשי ערים מכל רחבי הארץ מתוך ראייה כי מדינת ישראל חייבת להצטרף למגמה העולמית על מנת ליצור שינוי ממשי בהתפשטות מגיפת הסוכרת. הגיע הזמן לקבל אחריות ו"לקחת את העתיד בידיים", על מנת לקיים כאן חברה בריאה, יוצרת, עם כלכלה עצמאית וצומחת. אחרי הכול, זה באמת בידיים שלנו.

הכותב הוא גיא גיאור, מנהל פרויקטים בחברת הייעוץ ת.א.ר.א המובילה פרויקט מניעת השמנה וסוכרת עבור המועצה הלאומית לסוכרת

זהו העתק ידיעה בתשלום שפורסמה בתגובה לכתבה הצעה: הקמת רשות מזון מרכזית בישראל , שפורסמה באתר NRG

Comments