נפלאות הצריכה הנבונה: כדאי להסתכל על התווית

נשלח 22 בנוב׳ 2011, 7:14 על ידי Sustainability Org

אם נתחיל לבדוק את התוויות, לדרוש הסברים, להבין, נוכל להכניס להחלטות הקנייה שלנו פרמטרים נוספים. לא רק הכי יפה, אלא גם הכי בריא ופחות משפיע על הסביבה. סליחה, יש לך את זה בירוק?

רוני פיבלוביץ | 21/11/2011 14:57 
תגיות: צרכנות ירוקה
 
כשמדובר בצרכנות ירוקה, לפני הכל, הכי חשוב שנזכור לשאול שאלות, שנבדוק תמיד מה מכילים הדברים שאנחנו קונים. בפעם הקודמת דיברנו על זה כשהזכרנו קוסמטיקה ירוקה והצענו להסתכל על מה שרשום על התווית מאחורה, אבל אם נחשוב על זה, גם על מוצרי המזון שאנחנו קונים יש תווית מסתוריות עם קודים לא ברורים.
תווית מזון. מה זה שומן רווי?
תווית מזון. מה זה שומן רווי? צילום: שאטרסטוק
אז נכון, כולנו כבר יודעים שמונוסודיום גלוטומט זה שם קוד למשהו לא בריא והמתקדמים יודעים גם מה זה שומן רווי, אבל מה עם כל השאר? מה הדברים שמרכיבים את המזון שאנחנו אוכלים? מה נמצא באדים שאנחנו נושמים כשאנחנו מתיזים על עצמנו בושם? אילו חומרים נוגעים בעור שלנו כשאנחנו לובשים בגד שיצא מהכביסה?

הימים בהם הכנו דברים לבד או לחלופין רכשנו אותם ממי שמייצר אותם בביתו עברו מזמן ונראה כי התרחקנו מחומרי הבסיס שמרכיבים כל מוצר ומוצר שאנחנו קונים. אם פעם ידענו בדיוק ממה מורכב האוכל שאנחנו אוכלים, היום אין לנו מושג מה עובר על העגבנייה עד שהיא הופכת לקטשופ ואלו חומרים מועמסים על מה שאנחנו קונים כדי לגרום לו להחזיק יותר זמן על המדף, להעניק לו צבע או ריח מושלם אבל בעיקר להיות יותר משתלם כלכלית עבור מי שמייצר אותו.
תשבץ הגיון

המידע על רכיבי המוצר יעניק לנו יכולת שליטה. אם נתחיל לבדוק את התוויות, לדרוש הסברים, להבין, נוכל להכניס להחלטות הקנייה שלנו פרמטרים נוספים - לא רק הכי יפה, הכי טרנדי או הכי זול, אלא גם בריא יותר, מכיל חומרים טבעיים יותר וכדומה.

מלבד להשפעה עלינו, החומרים הנמצאים במוצרים משפיעים גם על הסביבה. האריזות, השפעות השימוש, השאריות, הפסולת, כל אלו מוצאים דרכם אל האוויר, האדמה והמים שלנו וכל עוד נמשיך לצרוך מבלי לבדוק נשאר אחראים לנזקים האלה.

אז נכון, האדם הפשוט לא תמיד יכול להבין מה רשום על כל האריזות אבל אפשר לנסות ולהעמיק, לדרוש מידע מהחברות או פשוט לנסות לחזור לצרוך מוצרי בסיסים יותר, פחות מתועשים ומעובדים, השוק מציע גם כאלה (ממותגים טיפה פחות) - רק צריך לבקש. נסו את זה, תתחילו להפוך את המוצרים שאתם קונים ותחשבו עם בא לכם על רצף האותיות והמספרים שמופיעים על התווית שלהם, זה ממש תשבץ הגיון.

המדור שודר לראשונה במגזין הירוק "אקו לייף", המשודר מדי יום בין השעות 14:00-15:00 באקו 99FM. לדף הפייסבוק של התחנה. ecobrandהאתר של רוני פיבלוביץ.

 
Comments