עיריית ניו יורק במאבק נגד השמנת היתר: תאסור מכירת משקאות ממותקים ותוססים

פורסם: 3 ביוני 2012, 7:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 במרץ 2013, 6:22 ]

יותר ממחצית מתושבי העיר הבוגרים סובלים מעודף משקל. התקנה החדשה תחול על מסעדות, מעדניות, דוכני רחוב ומוסדות ציבור

מאת מייקל גרינבאום, ניו יורק טיימס, 2/6/2012

עיריית ניו יורק מתכוונת לאסור החל ממארס 2013 על מכירת משקאות ממותקים ותוססים במנות גדולות במסעדות, מעדניות, דוכני רחוב, מגרשי ספורט ומוסדות ציבור. זאת כחלק מהמאבק השאפתני שמנהל ראש העיר, מייקל בלומברג, נגד תופעת השמנת היתר. יותר ממחצית תושבי "התפוח הגדול" הבגירים מוגדרים כסובלים מעודף משקל או עודף משקל חמור. האיסור יחול על כל המשקאות שבהם יש יותר מ-25 קלוריות ב-236 מ"ל, כולל משקאות אנרגיה. משקאות הדיאט, מיצי פירות, תה קר, משקאות המבוססים על חלב ומשקאות אלכוהוליים אינם נכללים בתקנה.

איסור המכירה יהיה בתוקף בכל המקומות הנמצאים בפיקוח מחלקת הבריאות של העיירה, כגון: מסעדות, מזנונים, מעדניות, בתי קולנוע, תיאטראות, פארקים ציבוריים, דוכנים לממכר מזון המוצבים ברחובות העיר או בסנטרל פארק. לעומת זאת, ניתן יהיה לרכוש משקאות במכונות ובדוכני עיתונים. רשתות המזון המהיר יידרשו לתת ללקוחות כוסות חד פעמיות בגודל של 450 מ"ל לכל היותר.

"השמנת היתר היא בעיה בקנה מידה לאומי וניו יורק מתכוונת לעשות משהו בעניין. אני מאמין שזה מה שהציבור רוצה", אמר בלומברג השבוע והדגיש כי גם הוא "שותה משקה תוסס ביום חם". דבריו של ראש העיר זכו לביקורת נוקבת מצד איגוד המשקאות בניו יורק ואילו חברות הקשורות לענף כבר שכרו שטחי פרסום גדולים בתחנות הרכבת התחתית כדי להילחם בתוכנית, שזקוקה עדיין לאישור העירייה. "האובססיה של העירייה לגבי משקאות קלים מוגזמת", אמר דובר האיגוד, "ההצעות הללו רק מסיחות את הדעת ממה שצריך לעשות בעניין השמנת היתר".  

בשנים האחרונות העלה בלומברג את סוגיית בריאות הציבור לראש סדר העדיפויות של העירייה, והחיל בעירו נהלים מחמירים שבעיני רבים נתפסים כפגיעה בחופש הבחירה. בין היתר, אסרה עיריית ניו יורק על עישון במסעדות ובפארקים, על שימוש בשומני טראנס במסעדות ועוד. בנוסף, נדרשו מסעדות השייכות לרשתות להוסיף את ערכו הקלורי של המזון המוגש בהן, לצד המחיר. לעומת זאת, בלומברג כשל כשהציע להטיל מיסוי מדינה על מוצרים לא בריאים וכשניסה לבטל את התלושים לקניית משקאות קלים. 

ד"ר תומאס פארלי, הממונה על אגף הבריאות בעיריית ניו יורק, מטיל את מרבית האשמה לתופעת השמנת היתר על המשקאות הממותקים. לדבריו, משקאות אלה אחראים למחצית ממקרי ההשמנה בעיר ב-30 השנים האחרונות וקיים מתאם חיובי ברור בין היקף צריכתם להיקף ההשמנה בשכונות השונות. סוגיית המאבק במשקאות הקלים והממותקים תופסת תשומת לב גוברת בשנים האחרונות ברחבי ארה"ב. רבים מבתי הספר אסרו על מכירת המשקאות הללו בתחומם, ובחלק מהערים נאסרה מכירתם במבני ציבור.

 

 

כתבות קשורות:
Comments