קרדיט לסביבה: כרטיס אשראי ירוק בדרום קוריאה

נשלח 17 בינו׳ 2011, 22:17 על ידי Sustainability Org

ממשלת קוריאה תתמגל צרכנים ששומרים על הסביבה. נסעתם בתחבורה ציבורית? קבלו הנחה בארנונה או כסף מזומן

סוכנויות הידיעות | 17/1/2011 18:30
תגיות: דרום קוריאה (סביבה), חיים בירוק

קים יונג-סוק היא אידיאליסטית השואפת לסגנון חיים ירוק יותר. לכן, היא משתדלת ללכת יותר ברגל ולייצר פחות פסולת. אבל היא מעולם לא תיארה לעצמה שכרטיס האשראי שלה יעזור בשמירה על כדור הארץ. יונג-סוק, עקרת הבית בת ה-59, היא אחת מבין קוריאנים רבים העומדים לנצל את התוכנית החדשה בדרום קוריאה, שתציע "כרטיסים ירוקים" לצרכנים המאמצים סגנון חיים שלא כולל פליטה רבה של פחמן דו-חמצני. כרטיסי האשראי הפכה ליותר מכלי רכישה בדרום קוריאה, והם מציעים הנחות לסרטים ומזון, ומתנות. כעת הממשלה מציעה תוכנית חדשה שתוסיף תמריצים לחיסכון בצריכת אנרגיה לרשימת ההטבות.
קונים בדרום קוריאה. הכרטיס החדש ישמור על הסביבה או יעודד צריכה?
קונים בדרום קוריאה. הכרטיס החדש ישמור על הסביבה או יעודד צריכה? צילום: איי-אף-פי

על פי המדיניות החדשה לשנת 2011 של משרד איכות הסביבה הקוריאני, חיים ירוקים יותר, כמו נסיעה בתחבורה ציבורית עם שימוש בכרטיס האשראי הירוק, יהיה טוב לסביבה ולארנק. נקודות הזכות שיצברו בכרטיס יוכלו להיפדות למזומן, או להפחתת הסכומים בחשבונות מהרשויות השונות. השילוב של אשראי וצרכנות ירוקה, לדברי המשרד, הוא חלק מהשאיפה להפחית את פליטת גזי החממה של המדינה ב-30% לעומת השיעור הצפוי בשנת 2020.

"אפשר לצבור נקודות בונוס בחיי היום-יום אם קונים מוצרים בעלי פליטה מופחתת של גזי חממה, או אוספים סוללות משומשות", אמר הואנג סוק-טי, נציג בכיר של המשרד לאיכות הסביבה. גם אם תגידו לא לכוסות נייר בבתי הקפה, תוכלו לצבור נקודות ירוקות, אותם תוכלו להפוך להחזרים במזומן. "יש לנו סיכוי לשנות את המנטרה הנוכחית, על כך שקשה לחיות חיים ירוקים", אמר הונג סונג-פיו, ראש "רשת הרכישות הירוקות" של דרום קוריאה. הוא מוסיף כי לקמפיין הממשלתי הנוכחי יש סיכוי גדול להצלחה, בניגוד ליוזמות של החברות הפרטיות הנתפסות כהזדמנות שיווקית בלבד.

גורמים אחרים מביעים רגשות מעורבים בנוגע לתוכנית. "אני לא בטוח עד כמה תצמח תוכנית כרטיס האשראי הירוק, ועשויה להישמע ביקורת על עידוד של צריכה", אמר צ'וי יה-יונג, ראש הפדרציה לארגונים סביבתיים בקוריאה. "לדעתי ככל שיהיו יותר תמריצים, כך יותר אנשים יצטרפו. אבל התוכנית עשויה גם לעורר אותנו לפעולה".

ולא רק הממשלה נכנסה לפעולה בנושא. עיריית סיאול הציעה כרטיס אשראי אקולוגי, המעניק קופונים של הנחה ברכישת מכוניות היברידיות ומכשירי חשמל ידידותיים לסביבה, בתמורה לחיסכון בחשמל ובמים. ביוזמה לוקחות חלק גם חברות סאמסונג ויונדאי. קים, עקרת הבית, מתכננת לבקש כרטיס אשראי ירוק, בתקווה שיעזור לה להנהיג סגנון חיים ירוק יותר. "אני מקווה שזה לא יסתיים בעוד קמפיין ממשלתי שכולו רק דיבורים, משום שנכון לעכשיו קשה לחיות בצורה ירוקה ולהוציא על זה הרבה כס במקביל", היא אמרה, והוסיפה כי "הכרטיס עשוי אף להזיק לסביבה בכך שהוא מעודד צריכה".

לכתבה באתר nrg
Comments