אזהרה: משקאות אנרגיה הורסים שיניים תוך 5 ימים

פורסם: 6 במאי 2012, 2:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 במאי 2012, 2:50 ]
מחקר אמריקני מגלה כי משקאות האנרגיה חומציים ביותר וגורמים להרס האמאייל המגן על השן בתוך ימים ספורים. "בני נוער חושבים שהם בריאים יותר ממשקה מוגז רגיל, אך נדהמים לגלות שמדובר למעשה באמבטיית חומצה", אומרים החוקרים
ד"ר איתי גל, 3/5/2012

רגע לפני שאתם לוגמים עוד פחית של משקה אנרגיה, כדאי להיזהר: רופאי שיניים מזהירים כי משקאות האנרגיה חומציים ביותר וגורמים לנזק בלתי הפיך לשכבת האמאייל החיצונית של השן. האזהרה מגיעה בעקבות מחקר אמריקני חדש, שמצא כי נגרם נזק קשה לשיניים של בני נוער שצרכו את המשקאות.

השפעתם של משקאות מוגזים על השן כבר נצפו במחקרים רבים בעבר. אחד הניסויים הקלאסיים המדגימים את ההשפעה ההרסנית הוא זה שבו מניחים שן בכוס מלאה בקולה ומוצאים אותה בתום מספר שעות מפוררת בשל החומציות הרבה של המשקה המוגז.  

מחקרים נוספים הראו שיעור גבוה יותר של עששת וחורים בשיניים בקרב ילדים שצרכו משקאות מוגזים, בהשוואה לילדים השותים מים.  

הסכנות שבמשקאות אנרגיה :

הפעם ניתחו החוקרים, מאוניברסיטת דרום אילינוי שבארצות הברית, את רמת החומציות שב-13 משקאות ספורט ותשעה משקאות אנרגיה, ומצאו כי רמת החומציות השתנתה באופן ניכר בין הסוגים השונים ובין הטעמים השונים.  

במחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת US journal General Dentistry, בדקו החוקרים את השפעת החומציות על השיניים: הם נטלו אמאייל משיני אדם, וטבלו במשקאות האנרגיה למשך 14 דקות. אחר כך טבלו את דגימות האמאייל ברוק מלאכותי למשך שעתיים. החוקרים חזרו על התהליך ארבע פעמים ביום במשך חמישה ימים.  
החוקרים מצאו כי הנזק לאמאייל נראה לאחר חמישה ימים בלבד של חשיפה למשקאות הספורט והאנרגיה. משקאות האנרגיה גרמו לנזק כפול לשיניים בהשוואה למשקאות הספורט. חשוב לציין כי נזק שנגרם לאמאייל הוא תמידי, וללא הגנתו הופכות השיניים לרגישות וחשופות לחורים ולריקבון.  
"צעירים צורכים משקאות אנרגיה במחשבה שכך ישפרו את הביצועים שלהם בספורט ושהם בריאים יותר מסתם משקה מוגז", אומר החוקר הראשי, ד"ר פונאם ג'אין מאוניברסיטת אילינוי הדרומית. "רובם נדהמים לגלות שמשקאות האנרגיה הם אמבטיית חומצה לשיניים שלהם".  

משקאות אנרגיה מכילים כמויות גדולות של קפאין וחומצת הטאורין – שניהם מביאים לשיפור רמת הערנות - ולעתים גם אלכוהול. אלכוהול גורם לעלייה בדופק ובלחץ הדם, ולעתים להפרעות בקצב הלב, הפרעות נשימה, עצבנות, פרכוסים ובמקרים נדירים גם להתקפים פסיכוטיים.

 

בשנים האחרונות נרשמו מספר מקרים של הרעלות בילדים בני חמש כתוצאה משתיית משקה אנרגיה, שהסתיימו בשבץ מוחי ואף במוות פתאומי.  

משרד הבריאות בישראל הורה בעבר לסמן משקאות המכילים כמות גבוהה של קפאין באזהרה הקובעת שהם אינם מומלצים לנשים הרות ולילדים מתחת לגיל ‭.12‬ בעתיד ישקול המשרד להגביל את מכירת המשקאות האלה, בדומה לאלכוהול.
 
 
Comments