מחקר: צריכה של בשר מעובד מעלה את הסיכון למחלת לב

פורסם: 24 במאי 2010, 10:56 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 באפר׳ 2012, 7:30 ]

צוות מדענים אמריקאי ביצע מחקר על ללמעלה מ-20 מחקרים קודמים בתחום התזונה, שהקיפו למעלה ממיליון בני אדם בעשר מדינות. על פי הממצאים, די ב-50 גרם בשר מעובד ביום כדי להעלות ב-42% את הסיכון לחלות במחלת לב וכלי דם

אלכס דורון | 24/5/2010 13:00    
מחקר חדש שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הארוורד שבארה"ב, מצא כי אכילה של בשר מעובד דוגמת נקניקיות ונקיקים שונים, מעלה את הסיכון לפתח מחלת לב. לעומת זאת, צריכה של בשר אדום טרי כבשר בקר שלא עבר תהליכי שימור או עישון, מזיקה פחות מאשר סוגי הבשר המעובדים.
די ב-50 גרם בשר מעובד ביום
די ב-50 גרם בשר מעובד ביום צילום: אריק סולטן

צוות החוקרים ביצע ניתוח מחדש (מטה-אנליזה) ללמעלה מ-20 מחקרים קודמים שעסקו בקשר שבין מצרכי מזון שונים להופעת מחלות לב וכלי דם. אוכלוסיית המחקר הנוכחי הקיפה בסיכום הכללי יותר ממיליון בני אדם בעשר מדינות.

כל אחד מהנבדקים צרך 50 גרם בשר מעובד ביום ולחוקרים התברר כי די בכמות זו כדי להעלות באחוזים גבוהים את הסיכון לחלות במחלת לב וסוכרת. לעומת זאת, אכילת מנה כפולה של בשר לא מעובד כמו עגל, כבש ואף בשר חזיר, הציבה את הנבדקים בפני סיכון פחות לחלות במחלות שונות. זאת, למרות ששתי צורות הבשר שנבחנו הכילו אותה כמות של שומן.

בדיווח שהועבר לכתב העת הרפואי-מדעי Circulation העוסק במחקרים הקשורים במחזור הדם, הדגישו המדענים האמריקאים כי למיטב הערכתם, ובהנחה שמדובר באותן רמות כולסטרול ושומנים רוויים, ניתן להסביר את ההבדל לא רק בתכולת המלח, אלא בעיקר בחומרי השימור אותם מוסיפים בתעשיית הבשר המעובד על סוגיו השונים: בשר מעושן, מומלח או משומר.
"לא להאשים מיד את הבשר"
ידוע מזה זמן כי מלח פועל להעלאת לחץ הדם בקרב רבים, דבר העלול לגרום להופעת מחלות לב. בניסויים שבוצעו בחיות מעבדה הדגישו החוקרים, כי חומרי השימור שכללו מלחי חנקה, זירזו הופעת טרשת עורקים לצד הפחתה בסיבולת לגלוקוז - מצב המוביל למחלת לב ולסוכרת.

לחוקרים התברר עוד כי מנה ממוצעת של 50 גרם בשר מעובד ביום, כמות השווה לנקניקיה אחת או שתי פרוסות נקניק סלמי, מעלה ב-42% את הסיכון לפתח מחלה הקשורה בכלי הדם של הלב וב-19% את הסיכון להופעת סוכרת.

עוד צוין בדיווח, כי נלקחו בחשבון גורמים נוספים הקשורים לאורח החיים שכל אדם ניהל בנוסף על אכילת הבשר. נמצא שרק בצריכת בשר מעובד, הקשר לסיכון הגבוה היה מובהק - הרבה יותר מבצריכה של בשר אדום טרי.

דוברים מטעם תעשיית הבשר המעובד בארה"ב ובבריטניה אמרו בתגובה כי "דרוש מחקר נוסף בנושא זה, לפני שממהרים עם המלצות תזונתיות. אמנם מחקרים שונים העלו בעבר שרק צריכה גבוהה מדי של בשר מעובד היא סימן לבעיות נוספות הקשורות באיזון הלקוי של הרכב התפריט היומי, אבל לא צריך להאשים מיד את הבשר בכל דבר ועניין".
Comments