צריכת משקאות קלים מעלה את הסיכוי לחלות בסוכרת ב-20%

פורסם: 25 באפר׳ 2013, 7:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 באפר׳ 2013, 7:51 ]

מחקר שנערך על 350 אלף איש באירופה גילה כי צריכה יומית של משקאות קלים מגדילה בצורה דרמטית את הסיכון לסוכרת מסוג 2. מומחים: תוצאות המחקר מחייבות לשנות את המדיניות בנושא וכדאי לשקול אפילו להזהיר את הציבור ממשקאות קלים


מאת אסף גולן, 25/4/2013

תגיות: סוכרת
 

מחקר ענק שנערך על 350 אלף איש ברחבי אירופה (אנגליה, גרמניה, הולנד, דנמרק איטליה, ספרד, צרפת ושבדיה) הוכיח בצורה חד משמעית כי יש קשר בין סוכרת מסוג 2 לבין צריכה יומית של משקה קל ממותק. על פי החוקרים הסיכון לחלות במחלה גבוה יותר ב-20 אחוז אצל אנשים שצורכים משקאות קלים ממותקים עתירי סוכר. 
  
כמות הסוכר מסכנת את הגוף. צילום אילוסטרציה בלבד
כמות הסוכר מסכנת את הגוף. צילום אילוסטרציה בלבד fady habib, cc-by

מטרת המחקר מלכתחילה היתה לבדוק את הקשר שבין סוג המזונות של האדם לבין סיכוייו לחלות במחלת הסרטן אולם תוך כדי המחקר התברר גם לחוקרים בצורה חד משמעית הקשר שיש בין משקאות קלים על בסיס יומי לבין הסיכון המוגבר למחלת הסוכרת. ד"ר דורה רומגורה שעמדה בראש צוות החוקרים אמרה לBBC הבריטי כי "תוצאות המחקר מדאיגות מאד ואני חושבת שראוי לפרסם את משמעותו בכל אירופה. לדעתי מעט מידי אנשים מודעים למציאות ולעד כמה הם נחשפים לסכנת סוכרת בגלל צריכה של משקאות קלים עתירי סוכר". 

 
לא בריאים לגוף
לא בריאים לגוף צילום: יח''צ
פרופ' פטריק וולף מאוניברסיטת קולג' בלונדון התייחס למחקר ואמר כי "יש עוד גורמים רבים שגורמים לסוכרת מסוג 2 לקרות. אולם ברור שיש להגביל את המשקאות הקלים ואולי אפילו לחוקק חוקים בנושא. כבר כיום אנו מגבילים את כמות הקלוריות שמותר שיהיו במאכלים שמחולקים בבתי הספר ונראה שכדאי לשקול פעולה דומה לגבי משקאות קלים. 

אמנם זה כמובן לא יפתור לגמרי את התופעה אולם בוודאות ככה לפחות נקטין את הסכנה ונגן על בריאות הציבור בצורה טובה יותר".


Comments