ברחובות שלנו: מי יכבה קצת את האור?

פורסם: 14 בפבר׳ 2012, 4:59 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בפבר׳ 2012, 5:00 ]

תאורת הרחוב צורכת כ-45% מסך החשמל ברשויות המקומיות. דוח חדש מגלה איך הביורוקרטיה מונעת מאיתנו חיסכון לסביבה ולכיס

nrg מעריב, 13/2/2012
 
45% מהחשמל הנצרך ברשויות המקומיות בישראל משמש להפעלת מערכות תאורה: תאורת רחובות, הארת שטחים ציבוריים ורמזורים. האם ניתן לכבות קצת את האור ולצמצם את צריכת האנרגיה?
תאורת רחוב. אפשר להקטין את עוצמת האור
תאורת רחוב. אפשר להקטין את עוצמת האור צילום: SXC
על-פי נתוני המרכז לשלטון מקומי, פוטנציאל ההתייעלות בצריכת חשמל מתאורת חוץ נאמד בכ-30% לשנה. כך הוצג בדיון שנערך היום (ב') בוועדת הפנים והגנת הסביבה. הוועדה דנה בתוכנית לאומית להתייעלות בתאורת חוץ ובחסמים המפריעים לביצוע התוכנית.

בין הקשיים המרכזים ליישון התוכנית: מחסור בידע, מודעות נמוכה ומענקים ממשלתיים זניחים לקידום התכנית, ביורוקרטיה מסובכת בעיקר בהשגת אישור משרד הפנים להתקשרות חוזית ארוכת טווח עם חברות להתייעלות אנרגטית מעבר לחמש שנים. "להתייעלות אנרגטית לא רק משמעות כספית כי אם גם משמעות של  הפחתת גזי חממה", ציין, גיל ליבנה, ראש  מועצת שוהם ויו"ר ועדת הגנת הסביבה של מרכז השלטון המקומי. לדבריו, במסגרת ההתייעלות האנרגטית ניתן לחסוך כ- 30% בפרק זמן של לא יותר מחמש שנים.
להחליף את הנורות

כדי לנסות ולקדם את העניין, במרכז השלטון המקומי ממליצים לייעד עשרה אחוזים מתקציב מענקי הפיתוח של משרד הפנים לטובת התייעלות אנרגטית; להקצות 220 מיליון שקל מהתכנית להפחתת גזי חממה לשלטון המקומי; לדרוש ממשרד הפנים אישור להתקשרות ארוכת טווח עבור פרויקטים להתייעלות אנרגטית; חיוב חברת חשמל ליזום פרויקטים של  התייעלות אנרגטית; והעסקת ממונה אנרגיה בכל רשות בה גרים מעל 20 אלף תושבים.

בדיון גם נחשף מסמך של מרכז המחקר של הכנסת . המסמך הציג את את האמצעים השונים להתייעלות אנרגטית בתאורת חוץ. אלו כוללים בין השאר: שדרוג מערכות התאורה ומעבר מנורות ליבון בזבזניות לנורות חסכוניות יותר מסוג CFL, או LED; החלפת הנורות ברמזורים לנורות מסוג LED; התקנת מערכות שעון אסטרונומי, השולטות על הדלקה וכיבוי של תאורת הרחוב בדיוק רב; והפחתת ערכי עוצמת ההארה ברחובות.

ח"כ אמנון כהן, יו"ר הועדה, ביקש ממשרדי הממשלה השונים שנכחו בדיון, (הגנת הסביבה, פנים, אנרגיה ומים, אוצר) לקיים עבודת מטה משותפת בתוך חודשיים, על מנת לבחון הסרת חסמים והאצת תכניות להתייעלות אנרגטית.  

 
Comments