מזון על // המהנדסים מעמק הסיליקון מכינים לכם אוכל

פורסם: 10 בספט׳ 2013, 13:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בספט׳ 2013, 13:30 ]

סוילנט, נוזל הנראה כהכלאה בין שייק בננות להפרשת גוף, הוא משקה־על המתיימר להחליף את כל מזוננו, ומצטרף לשורה של חידושים קולינריים קשים לעיכול כמו המבורגר בהדפסה תלת מימדית

מאת נדן פלדמן, 10/9/2013

"זה היה כל כך טעים, הרגשתי כאילו אכלתי את ארוחת הבוקר הטובה בחיי", כך הכריז רוב ריינהרט בבלוג שלו לאחר הפעם הראשונה שבה טעם סוילנט (Soylent) - משקה העל שרקח במו ידיו, המיועד להחליף את כל המזון שאנחנו צורכים. מתוסכל מבזבוז הזמן והכסף וממאמצי הרכישה, ההכנה, הצריכה והניקיון הנדרשים לפעולה כה בסיסית כאכילה, החליט ריינהרט בפברואר להפסיק לאכול מזון רגיל ועבר לחיות רק על סוילנט, המכיל לדבריו את כל המרכיבים הדרושים לגופנו.

“הגוף לא צריך אוכל, אלא רק את המרכיבים שלו. אנחנו לא צריכים פירות וירקות, אלא ויטמינים ומינרלים. לא לחם, אלא פחמימות. לא חלב, אלא חומצות אמינו”, הסביר ריינהרט בפוסט שפתח את הניסוי הגדול שלו. מאז חלפה כחצי שנה, וריינהרט (25), בעל תואר במדעי המחשב המתגורר באוקלנד שבקליפורניה, הפך את סוילנט לאחד מהסטארט אפים המבטיחים בתעשיית המזון המתחדשת.

ממעבדת הסוילנט הביתית שהקים, גייס ריינהרט יותר ממיליון דולר דרך אתר מימון ההמונים קיקסטארטר. בעקבות הגיוס המוצלח ייסד את חברת סוילנט קורפוריישן עם שניים מחבריו, הקים צוות של תזונאים ומומחי מזון ושיפר את התמיסה של המשקה המוצע כיום בפורמולות מיוחדות לנשים ולגברים. החודש הוא מתכוון להתחיל לשווק את המשקה ונכון לכתיבת שורות אלה, התקבלו 140 אלף הזמנות לסוילנט בהיקף של יותר ממיליון דולר.

עלות המשקה ליום היא תשעה דולרים, ובהמשך הכוונה להפחיתה לחמישה דולרים. מגזין “וייס”, שראיין את ריינהרט פעמיים בחודשים האחרונים, טוען כי לסוילנט פוטנציאל הכנסות של מיליארדי דולרים.

את סוילנט פיתח ריינהרט לאחר שהתעמק בקריאת ספרי ביולוגיה ותזונה. בהמשך הוא פנה לאינטרנט כדי לחפש איך אפשר לרכוש את מרכיבי המזון בנפרד. “המטבח שלי נראה כמו מעבדה כימית, וחששתי שהמשקה הזה עלול להרוג אותי”, סיפר ריינהרט ל”וייס”. “אבל להפתעתי זה היה טעים והרגשתי מאוד אנרגטי”.

זמן קצר לאחר תחילת ניסוי הסוילנט פירסם ריינהרט בבלוג שלו את רשימת 40 המרכיבים של המשקה, תוך הסבר מפורט על חלקם בהזנת הגוף. מנת סוילנט מכילה קרוב ל־650 גרם, מתוכם 400 גרם הם פחמימות, 120 גרם חלבונים, 65 גרם שומן (ריינהרט מבהיר שלשומן יצא שם רע אף שיש לו תפקיד חיוני בשמירה על בריאות הגוף). הוא מוסיף למשקה שמן זית ושמן דגים ו־40 גרם סיבים תזונתיים. בנוסף מכיל המשקה נתרן, כלור, סידן, ברזל, יוד, מגנזיום, נחושת, כרום, שורה ארוכה של ויטמינים ומרכיבים רבים אחרים בכמויות מזעריות. סוילנט מכיל רק שליש מהקלוריות של דיאטה מאוזנת, ואינו מכיל חומרים מסרטנים שמוצאים לרוב במזון מעובד.

רוב ריינהרט
מפתח משקה הסוילנט, רוב ריינהרט. עוד לפני שיווק הסוילנט התקבלו 140 אלף הזמנות, בהיקף של יותר ממיליון דולר
צילום: חברת סוילנט

"אנשים הם רדודים כשזה מגיע לאוכל"

במשך שלושה חודשים ניזון ריינהרט רק ממשקה־העל שלו. במקביל ערך בדיקות דם ובחן את רמת הפעילות הגופנית שלו. שניהם, לדבריו, הפגינו שיפור מהיר. הוא מעיד שגם הביצועים המנטליים שלו טובים יותר, אף שהם קשים יותר למדידה. ריינהרט לא הסתפק בעצמו. הוא הקים קבוצת מחקר בת 50 נסיינים, גברים ונשים. לצד שביעות הרצון הכללית, הוא אומר שהביקורת העיקרית שלהם היתה לגבי המראה של סוילנט. “אנשים הם די רדודים כשזה מגיע לאוכל”, אמר ל”וייס”.

מרכיבים של סוילנט במעבדה הפרטית של ריינהרט. פוטנציאל הכנסות של מיליארדי דולרים
מרכיבים של סוילנט במעבדה הפרטית של ריינהרט. פוטנציאל הכנסות של מיליארדי דולרים

בדומה למשקאות בריאות אחרים, גם המשקה הזה נראה כמעין הכלאה בין שייק בננות במקרה הטוב להפרשת גוף במקרה הרע. ואולם סוילנט, לדברי ממציאו, לא נועד להתחרות בכוח המשיכה של המבורגר עסיסי. מטרתו להציע אלטרנטיבה מזינה וזולה לאנשים שאין להם זמן או אמצעים לאכול כמו שצריך.

סוילנט אמנם פותח עבור צעירים אמריקאים עירוניים שחיים על מנות חמות ומזון מהיר, אבל המטרות של ריינהרט שאפתניות הרבה יותר. ריינהרט רואה במזון שאנחנו צורכים אנרגיה מיושנת ולא יעילה, כמו נפט ודלק. וכמו אנרגיות מתחדשות כפאנלים סולאריים וטורבינות רוח, גם סוילנט הוא מקור אנרגיה חלופי המבקש לשחרר את האדם מהתלות בתעשיית המזון ולצמצם את הנזקים האדירים שהיא גורמת לו (תופעות כמו השמנת יתר ומחלות קטלניות הנובעות מתזונה לקויה), לסביבה (פליטת גזי חממה הנגרמת מתעשיית חקלאות בעלי חיים) ולבעלי החיים (חיסול המוני של חיות ונזק לדגה באוקיינוסים).

גם בעיית הרעב העולמי לא נעדרת מחזונו של ריינהרט. עם מיליארד רעבים כיום, ועם עוד שני מיליארד פיות חדשים להאכיל עד 2050, סוילנט עשוי להיות אחד מהפתרונות היעילים במדינות עניות שתושביהן סובלים מתזונה לקויה ובלתי מספקת. לריינהרט דרך מקורית לנתח את המצב: “אנשים מצחקקים כשאני מספר שעם סוילנט אני מחרבן פחות מבעבר, אבל זה יכול להיות עניין ענק בעולם המתפתח, שבו סניטציה גרועה היא מקור למחלות”.

היו כאלה שלא הגיבו בחיוב לסוילנט. תזונאים ומהנדסי מזון מתחו ביקורת על ריינהרט, המתיימר לשנות את עולם המזון ללא הכשרה והשכלה בתחום. “אפילו אם יש לו כוונות טובות, ההשלכות של מעשיו על הגוף האנושי עשויות להיות שליליות ביותר”, נכתב בבלוג התזונה The PricePlow. “המזון של ריינהרט לא נבדק בניסוי קליני רפואי. הניסוי העצמי שלו הוא מגוחך וכנראה גם מסוכן מבחינה בריאותית”, כתבה ג’ניפר וולש ב”ביזנס אינסיידר”.

היו גם כאלה שפשוט לא הבינו מה עבר לריינהרט בראש. “אני רוצה לאכול אוכל שיש לו טעם של אוכל. אתה כל כך עסוק שאין לך זמן לאכול תפוח? אתה מעדיף נוזל חום חסר טעם? זה מעבר למגוחך”, סנטה בריינהרט בלוגרית המכונה S Botham.
ריינהרט טוען כי יש אנשים, כמוהו, שאוכל פשוט לא מעניין אותם יותר מדי. "אוכל תמיד יהיה חלק מחיי אבל יש הרבה דברים אחרים שאני מוצא אותם יותר מעניינים", אומר ריינהרט ל-TheMarker. "אני מעדיף לאכול בתנאים שלי. התזונה של סוילנט הפכה אותי הרבה יותר בריא ושיפרה את ההנאה הכללית שלי מאוכל. אני אוהב סושי אבל לעולם לא אוכל לקבל את כל הקלוריות הדרושות שלי ממנו, בניגוד לסוילנט".

עמק הסיליקון נכנס לנו לצלחת
בינתיים, המבקרים נובחים אך שיירת הסוילנט עוברת לליגה של הגדולים - עמק הסיליקון. הסוילנט הוא רק סטארט אפ אחד בשורה של מיזמים המתמחים בחדשנות במזון ומעוררים עניין רב בקרב יזמי ההיי טק הגדולים ביותר. נדמה שההשפעה המדהימה של האינטרנט ועולם הטכנולוגיה בעשור האחרון סיפקה להם תיאבון - וכמובן גם את הכסף והמשאבים - להיכנס לנו גם לצלחת. בעמק הסיליקון כבר העניקו לתופעה הזאת שם: FOOD 2.0.

הפרויקט הידוע מכולם, הוא ההמבורגר המהונדס, שהקציצה הראשונה מסוגו הוגשה לצלחת בתחילת אוגוסט. מיזם ההמבורגר, שהורכב מעשרות אלפי רצועות חלבון מתאי גזע של בקר ופיתוחו ארך שנים, מומן על ידי סרגיי ברין ממייסדי גוגל. את ההמבורגרים ניתן יהיה להכין במכונה שפיתחה חברת רובוטיקס קומפני מסן פרנסיסקו, המסוגלת לייצר 100 המבורגרים בשעה.

פיטר תיל, מהיזמים הידועים בעמק הסיליקון, הפך למשקיע העיקרי בחברת מודרן מדואו, שפיתחה טכנולוגיה להדפסת בשר מהונדס במדפסות תלת ממד ומתכוונת לשווק אותו בייצור המוני עד סוף העשור.

מייסדי טוויטר, אוון וויליאמס וביז סטון, השקיעו בחברה Beyond Meat, שפיתחה תחליפי בשר עוף הקרובים מאוד בטעמם למקור. Beyond Eggs היא חברה המתמחה בתחליפי ביצים, שזכו לביקורות אוהדות. אחד המשקיעים בה הוא המייסד השותף של סאן מיקרוסיסטמס, וינוד חוסלה, שבאמצעות קרן ההשקעות שלו משקיע בחברות המייצרות מזון חדשני.

גם אם לא כל פיתוחי המזון האלה מעוררים תיאבון, הם בוודאי מציתים את הדמיון. ברם, לפי תפיסת העולם של הוגה הסוילנט, גם בחידושים האלה אין צורך אמיתי. “אני חושב שחדשנות באוכל היא דבר נהדר, אבל עלינו להתמקד בצורות חדשות של מזון שהן טעימות ואטרקטיביות, במקום ליצור תחליפים למזונות קיימים".


Comments