שיפודי צרצרים

פורסם: 21 באוג׳ 2010, 7:11 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בינו׳ 2012, 11:21 ]

האם כדאי להתחיל לאכול חרקים? קיץ ירוק

רז גודלניק, תאריך פרסום: 16/8/2010
 
הקטנת צריכת הבשר היא דרך חשובה להילחם בהתחממות הגלובלית – על פי הערכות של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם תעשיית הבשר אחראית לכ-20% מכלל פליטת גזי החממה בעולם. הבעיה הזו רק תלך ותחמיר כי יותר אנשים צורכים בשר וצריכת הבשר לנפש עולה בקצב מהיר, מכ-20 קילוגרם לנפש לפני עשרים שנה לצפי של 80 קילוגרם לנפש בעוד 20 שנים. אז מה אפשר לעשות – האם רק מעבר למשטר צמחוני היא התשובה לכך?

לא בהכרח, מסביר פרופ' ארנולד ואן הוייס, אנטמולוג ויועץ לאו"ם. במסמך שהוא חיבר עבור ארגון המזון והחקלאות של האו"ם הוא מציע לעבור לאכילת חרקים בתור פתרון אפשרי. על פי פרופ' ואן הוייס ישנם יתרונות רבים בהחלפת שיפודי קבב בשיפודי צרצרים וחרקים אחרים – קודם כל חרקים מייצרים הרבה פחות גזי חממה וחומרים מזהמים אחרים כמו אמוניה (שחזירים ועופות מייצרים לדוגמה), יש בהם יותר פרוטאין ובכלל הם יותר בריאים. גם המגוון לא קטן – יש כיום כ-1,000 חרקים שעולים על הצלחת ונאכלים בתאבון ברחבי העולם.

יש רק בעיה קטנה אחת. פרופ' ואן הוייס קורא לה 'אלמנט האיכסה'. הוא מבין את הקושי של אנשים במערב לחשוב על חרקים כאוכל, אבל לדעתו בישול נכון יכול לעזור. "זה מאד חשוב איך אתה מכין אותם," הוא מסביר. "אתה צריך להכין אותם בצורה יפה כדי להתגבר על אלמנט האיכסה." בסופו של דבר, הוא מזכיר, מרבית העולם כבר אוכל חרקים. זה רק אנחנו במערב שמעקמים את האף. "לא ברור לי למה," הוא הוסיף, "הרי אנחנו אוכלים שרימפים שהם די דומים."

ארגון המזון והחקלאות של האו"ם לוקח את הדברים הללו ברצינות וכבר ב-2008 קיים מפגש בנושא בתאילנד ויש תוכניות לקיים כנס עולמי בעניין ב-2013. מי שקצת פחות אופטימי הוא מי שמכיר את הדברים מהשטח – פול קוק, הבעלים של חברה לאספקת חרקים למאכל באנגליה הסביר לגרדיאן האנגלי כי הוא לא משוכנע שהעסק הזה יתפוס – "הם (החרקים, ר.ג.) רק בשביל הכיף...אני לא רואה את זה תופס בגדול באנגליה".
 

כתבות קשורות:
Comments