זה באמת אורגני? תקנות חדשות יעזרו לצרכנים

פורסם: 3 באוג׳ 2012, 6:36 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 באוג׳ 2012, 6:36 ]

משרד החקלאות הגדיר בתקנות חדשות את אופן הייצור, ההצגה והשיווק של תוצרת אורגנית. המוצרים יסומנו באופן ברור ואחיד

דליה מזורי | 2/8/2012 17:46
תגיות: מזון אורגני
בשורה לצרכני המזון האורגני: ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ה') את תקנות משרד החקלאות, המסדירות את שיווק התוצרת האורגנית מן החי. התקנות ייכנסו לתוקף בינואר 2013. 
הירקות אורגניים. בקרוב עם תקנות חדשות
הירקות אורגניים. בקרוב עם תקנות חדשות צילום: נאור רהב
עם הגשת התקנות השלים המשרד את היערכותו לפיקוח על התוצרת האורגנית המקומית מן החי ומן הצומח, משלב טרום הגידול ועד לשלב הגעת המוצר הסופי לצרכן. בין המוצרים מן החי עליהם יפקחו התקנות החדשות: ביצים, חלב ומוצרי חלב, בשר בקר, עוף וצאן.

במסגרת התקנות הגדיר המשרד את אופן הייצור, ההצגה והשיווק של תוצרת אורגנית מן החי, את תנאי הגידול של בעלי חיים במשק האורגני ואת התכשירים המותרים לשימוש בייצור תוצרת אורגנית מן החי.

בנוסף מגדירות התקנות כיצד ניתן להסב משק "קונבנציונאלי" לאורגני. כיצד יש לארוז, לאחסן ולשנע את התוצרת החקלאית האורגנית, איך יש להציג את התוצרת האורגנית בנקודות השיווק, כיצד עליה להיות ארוזה ומה צריך להיות מסומן עליה, איזה פיקוח ובקרה נעשה על תוצרת אורגנית ועוד.

"מזון אורגני פשוט יותר טעים לנו"
רופא אורגני: המודל הנסתר של מצפה הימים
ירידה בכמות חומרי הדברה במוצרים אורגנים
 
ללא הזנה מאולצת
על פי התקנות, מוצר אורגני יסומן בשני סמלים: סמל אורגני אחיד של מדינת ישראל (משרד החקלאות), וסמל גוף הבקרה שפיקח על ייצור המוצר.

התקנות החדשות מסדירות את ההיבטים השונים הנוגעים לייצור תוצרת אורגנית וקובעות, כי אין לייצר במקביל באותו משק תוצרת אורגנית ושאינה אורגנית, ויש לעמוד בכל הדרישות הנוגעות למניעת מחלות בעלי חיים.

פרק חשוב בתקנות נוגע לתנאים המתבקשים במתקני גידול אורגניים. המשקים יכללו חלקות מרעה שבהן שטחים מוצלים, שהגישה אליהן חופשית, מזון ומים נגישים לבעלי החיים ובמתקן בו מוחזקות תרנגולות יהיו גם תאי קינון (הכוונה לתאים בהן מוטלות הביצים) ומדפי לינה.

התקנות אף קובעות מהו גודל השטח המינימאלי הנדרש לגידול צאן, בקר ועופות בממשק האורגני. עוד קובעות התקנות כי משך מנוחת הלילה של העופות תמשך 8 שעות ללא תאורה מלאכותית. התקנות אוסרות החזקת בעלי חיים בכלובים (במבנה בעלי החיים חופשיים), וכן מחייבות לרפד את רצפת המבנים במצע יבש.

גם בנוגע להזנה נקבעו כללים ברורים: אין להזין בעלי חיים בהזנה מאולצת, תינתן עדיפות להזנה בחלקת המרעה, ולפחות 90% מתכולת המזון המוגש ליונקים ו-85% מהמזון המוגש לעופות יכלול תוצרת מן הצומח. גם נושא הטיפול בבעלי חיים במשק אורגני מוגדר לפרטים: יש למנוע הדבקות בעלי חיים במחלות, ולטפל בבעל חיים שנפצע בחומר ממקור צמחי.
האריזות ימוחזרו

התקנות מהוות בשורה ירוקה גם בכל הנוגע לאריזה. הן קובעות כי יש לתת עדיפות לאריזה בחומרים הניתנים למיחזור. הובלת תוצרת אורגנית תעשה בנפרד מתוצרת שאינה אורגנית. התקנות קובעות את הביקורת על התוצרת ומגדירות הבדיקות שיבוצעו בתוצרת על ידי גוף אישור ובקרה. הפיקוח על המגדלים יעשו על ידי גופים שיוסמכו על ידי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות.

"התקנות מהוות בשורה חשובה לצרכן הישראלי", אמרה שרת החלקאות אורית נוקד. "הן יעלו את רמת השקיפות והבהירות בתחום, ויאפשרו לקונים ברשתות בשיווק ובנקודות הממכר לדעת בוודאות מהו מוצר אורגני ואיזה מזון מן החי עונה על התנאים הנדרשים כפי שקובע החוק.

"התקנות נוסחו בהשראת הנעשה באירופה, אך תוך התחשבות בתנאי הארץ שאינה משופעת בשטחי מרעה", ציינה מנהלת תחום סטנדרטים והאחראית על התחום האורגני במשרד החקלאות, פנינה אורן-שנידור. לדבריה, עם כניסת התקנות לתוקף יעוגן בחקיקה סטנדרט הייצור של תוצרת אורגנית, ויתאפשר להעמיד לדין את העוברים עליו.

לכתבה באתר nrg

 
Comments