בלחץ הרפובליקנים הקונגרס קבע - פיצה היא ירק

פורסם: 22 בנוב׳ 2011, 0:47 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 בנוב׳ 2011, 0:49 ]

בזכות הקטשופ שעליהן, יוכלו בתי הספר בארצות הברית להגיש את המאפים האיטלקיים במקום עגבניות ומלפפונים

20/11/2011, מאת נטשה מוזגוביה, כתבת "הארץ" בארה"ב
 
הורים מודאגים יכולים להפסיק להציק לילדים שלהם באמירות כגון "פיצה זה לא אוכל בריא", כי עכשיו זה רשמי: הקונגרס האמריקאי קבע שפיצות הן ירקות. אין הכוונה שמשולשי פיצה באמת צומחים בגינה, אך הן יוכלו להיחשב במזנונים של בתי הספר ברחבי ארצות הברית למנת ירקות בזכות רוטב העגבניות שעליהן. וכמה שיש עליהן יותר רוטב - כך הפיצות הן יותר ירקות. בכך התעלמו המחוקקים האמריקאים מכך שמבחינה בוטנית העגבנייה מוגדרת בכלל כפרי.

כעת נותר לפתור רק בעיה טכנית קלה: על פי הקונגרס, שתי כפות של רוטב עגבניות שוות למנת ירקות, בעוד שלפי הגדרת משרד החקלאות האמריקאי תידרש לפחות חצי כוס של רוטב כדי שהפיצה תיכלל בקטגוריה הזו. דרישת משרד החקלאות עוררה את זעקת מנהלי הקפטריות בבתי הספר, שטענו כי ילדים לא ירצו לאכול משולש פיצה שנמרח בחצי כוס של רוטב עגבניות.

תומכי "חוק הפיצה" העלו גם טיעון כלכלי כדי לחזק את הצעתם. לדבריהם, שינויים מהותיים בתפריט מזנוני בתי הספר יעלו לרשויות המקומיות כ-7 מיליארד דולרים. מתנגדיו אמרו בתגובה כי העלות עשויה להתקזז אם פחות ילדים יסבלו מעודף משקל.

מזנון של חטיבת ביניים בארה"ב. החוק עבר למורת רוחה של מישל אובמה. צילום: רקס

קביעת הקונגרס עברה למורת רוחם של ממשל אובמה ושל הגברת הראשונה מישל אובמה, שחרטו על דגלם את קידום התזונה הבריאה בבתי הספר. הניסיון להגביל את נוכחות הג'אנק פוד במזנונים נעשית במסגרת מאבק כולל נגד עודף המשקל שממנו סובלים כשליש מהילדים האמריקאים. הרפובליקאים מנגד מאשימים את הדמוקרטים בהתערבות לא ראויה בצלחת של אזרחי ארה"ב.

אין זה הניסיון הראשון להפוך רוטב עגבניות לירק. בשנות ה-80, ממשל רייגן עשה מאמץ דומה להגדיר את הקטשופ כמנת ירקות כדי לקצץ בעלויות המזנונים של בתי הספר, משום שהקטשופ זול יותר מירקות אמיתיים ומתקלקל פחות מהר. את הפרשה המביכה סיכם הקומיקאי ג'ון סטיוארט שהטיל ספק ביכולת של "ועדת העל" מטעם הקונגרס למצוא דרך לקצץ בתקציב הפדרלי כדי למנוע קיצוץ רוחבי אוטומטי, אם הדבר היחיד שהמחוקקים מסוגלים להסכים לגביו היום זה שפיצה היא ירק.

הסערה האחרונה בנוגע למאבק בעודף משקל בקרב ילדים, התעוררה בגלל הצעה של מישל אובמה לספק לאימהות הבוחרות להיניק את ילדיהן הטבות מס לרכישת משאבות חלב. אובמה הסבירה שהנקה ממושכת מנמיכה את סיכוייו של התינוק להשמין בהמשך החיים. חברת הקונגרס השמרנית מישל בקמן, המתמודדת בימים אלה בבחירות המקדימות לנשיאות, התנגדה בחריפות להצעה, ואמרה שהיניקה חמישה ילדים בלי עזרה ועצות מהממשלה. "עבורם, ממשלה היא התשובה לכל בעיה", אמרה בקמן.

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

Only 34% of Tea Partiers Say Climate Change is Real

 

מכת מדינה: מחצית מהישראלים סובלים מהשמנה

במשרד הבריאות מנסים להילחם בהשמנה וגם ביצרני המזון

מחקר: שליש מילדי הגן בישראל - בעודף משקל

מחלה יקרה: השמנת יתר עולה לנו 5.8 מיליארד שקל בשנה

למה הכרס שלכם היא סכנה בריאותית

מגיפה כלל עולמית: הקשר הקטלני בין השמנת יתר לסרטן

 

Comments