עו"ד נייר: נמשך הוויכוח על ההדפסה המשפטית

פורסם: 3 באוק׳ 2010, 6:25 על ידי: Sustainability Org

למה אי אפשר לשנות את התקנות, המחייבות הדפסת חומר משפטי, לצד ההתקדמות הטכנולוגית. בזבוז הנייר בבתי המשפט: פרק ב'

סופ
אביב לביא | 2/10/2010 13:25
לפני שבוע הועלתה כאן התהייה מדוע דווקא המערכת שבה כנראה משתמשים בהכי הרבה נייר בישראל - בתי המשפט - מחייבים את עורכי הדין, על פי חוק, להגיש את כל החומרים כשהם מודפסים על צד אחד בלבד.

ערמות נייר בכניסה לבית המשפט
ערמות נייר בכניסה לבית המשפט צילום: פלאש 90

משרד המשפטים טען בתגובה שלאחרונה נכנסה לפעולה מערכת "נט המשפט", שמאפשרת לפרקליטים להגיש את החומר באמצעות מחשב ולהימנע כליל משימוש בנייר. הדברים הללו גררו תגובות של כמה משפטנים. המשכנעת ביותר הגיעה מעו"ד גליה אליהו, שפנייתה אליי הציתה מלכתחילה את הדיון. לפי אליהו, במשרד המשפטים בכל זאת עושים לעצמם - ולא לסביבה - יותר מדי הנחות:

"המגמה של מערכת המשפט היא אכן להעביר הכל למחשב דרך מערכת נט משפט ו- 'לחסל' את תיקי הנייר, אבל רוב התיקים הם עדיין תיקי נייר, ותכל'ס - לכל הצדדים יש את כתבי הטענות מודפסים (על צד אחד כמובן).

"מערכת נט משפט יחסית חדשה ולצערי משופעת בבאגים למכביר. הייתי במספיק דיונים בהם המחשב של בית המשפט קרס והשופטים לא יכלו להגיע לחומר הסרוק ולכן, אם לשופטים לא היה תיק נייר, הם נאלצו לנהל את המשפט אחרי ששנוררו את כתבי הטענות שלנו. . . די מביך.

"מעניין כמה עורכי דין רשומים למערכת נט המשפט ומשתמשים בה בשוטף, כמה מהם מרוצים מהמערכת, וכמה נייר המערכת באמת חוסכת. עד כה נט משפט לא זכתה להדים חיוביים ולכן, אם יש איזשהו חסכון בנייר, הוא כנראה זניח.

"גם במקרה האופטימי, אני צופה שייקח לנט משפט כמה שנים טובות עד שהיא תיטמע בעבודה השוטפת שלנו מול בתי המשפט ואולי תחסוך חלק מהניירות, אבל בוודאי שלא את כולם. אולי אני קטנת אמונה, אבל בעצם - האם אי אפשר גם וגם? האם אין מקום גם למערכת וירטואלית שתשפר את איכות הסביבה בטווח הרחוק וגם לשינוי התקנות כדי לשפר את איכות הסביבה באופן מיידי?".

לכתבה באתר nrg
Comments