עודף המשקל במרבית מדינות ה-OECD הוכפל ואף שולש מאז 1980

פורסם: 27 בספט׳ 2010, 23:38 על ידי: Sustainability Org
 27.9.2010 סוכנויות הידיעות

דו"ח של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (ה-OECD) דירג את המדינות בהן תופעת עודף המשקל היא הרווחת ביותר וניסה לאמוד את השפעותיה הכלכליות. לפי הדו"ח, מאז 1980 הוכפלו ואף שולשו שיעורי עודף המשקל במרבית מדינות ה-OECD.

עוד עולה מן הדו"ח כי מקסיקו היא המדינה בה שיעור האוכלוסייה הבוגרת הסובל מעודף משקל הוא הגבוה ביותר, עם 70% מן האוכלוסייה. ארה"ב נמצאת אחריה, עם שיעור עודף משקל של 68%, ואחריהן ניו זילנד, אוסטרליה, בריטניה, אירלנד, קנדה, צ'ילה ואיסלנד - כולן עם שיעורי עודף משקל הגדולים מ-60%. ישראל מדורגת במקום ה-22 מבין מדינות ה-OECD, עם שיעור עודף משקל של 48%. שיעור המשקל העודף הממוצע במדינות ה-OECD עומד על 50%, לעומת פחות מ-10% לפני 1980.

מבחינת השמנת יתר (obesity), ארה"ב היא המדינה עם השיעור הגבוה ביותר של אנשים הסובלים מהתופעה - 34%, לעומת ממוצע OECD של 16%. בישראל שיעור השמנת היתר הוא 14%. המדינה בעלת שיעורי עודף המשקל והשמנת היתר הנמוכים ביותר ב-OECD היא יפן, עם שיעור עודף משקל של 24% ושיעור השמנת יתר של 1% בלבד.

השמנת יתר עולה לכלכלת ארה"ב לפחות 215 מיליארד דולר בשנה, בגין עלויות רפואיות ואובדן כושר עבודה, לפי מחקר שפירסם החודש מכון ברוקינגס. לפי המחקר, העלויות הרפואיות עבור מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר, גבוהות ב-147 מיליארד דולר לעומת בעלי משקל בריא. עלויות השמנת היתר אינן מסתכמות בהוצאות על צרכים רפואיים בלבד, אלא גם בפגיעה בכושר העבודה, חיסורים, נכות ותמותה מוקדמת. עוד מצא המחקר כי עלויות התחבורה עשויות להיות גבוהות יותר, בשל המשקל המוגדל של נוסעים, למשל עבור חברות תעופה.

בנוסף, להשמנת יתר עלויות חינוכיות וחברתיות, אותן קשה יותר לכמת. "נשים הסובלות מהשמנת יתר לרוב השלימו פחות שנות לימוד, נטו להינשא פחות, וסבלו משיעורי עוני גבוהים יותר. עבור גברים, נראתה נטייה נמוכה יותר להינשא", נכתב במחקר.

לכתבה בדהמרקר


Comments