אורגני? שאלה של אורח חיים

פורסם: 10 בספט׳ 2010, 8:40 על ידי: Sustainability Org

מחקר אמיתי בארה"ב כבר הוכיח את יתרונות האוכל האורגני. במקום ניסויים חביבים, הגיע הזמן שהנושא יטופל ברצינות

אביב לביא | 10/9/2010 11:07
תגידו, חברים, לא חבל על הכסף של "מעריב"? חשבתי שמנסים לחסוך, אז ככה זורקים אלפי שקלים על "ניסוי" חסר בסיס שעוד לפני שיצא לדרך מופרכותו זעקה לשמים? תעיד על כך תחקירנית התוכנית של גיא ואורלי, שסיפרה לי על הניסוי עוד בטרם נודעו תוצאות הבדיקות המסכמות, ושמעה ממני מיד שאין שום קשר בין אוכל אורגני לרמת הכולסטרול בדם או היקף המותניים של גיא.

-הניסוי האורגני של גיא מרוז

הגיע הזמן להבין: אוכל אורגני אינו מילה נרדפת לדיאטה. אם תיקחו שני אנשים, תאביסו אחד מהם בשוקולד אורגני (יש כמה משובחים, אגב), ואת השני בעגבניות מרוססות, מובטח לכם שזה מהעגבניות יהיה רזה ואתלטי פי כמה בתום הזלילה. אם גיא מרוז מעוניין לתעד את השפעת התזונה האורגנית על תכולת הדם שלו, הוא צריך לטוס לאמריקה, שם יודעים לבדוק שאריות של חומרי הדברה וכימיקלים רעילים בשתן.

בעצם, אין צורך שיטוס. המחקר כבר נעשה. באוניברסיטת וושינגטון חילקו ילדי גן לשתי קבוצות, ובמשך שלושה ימים נתנו לקבוצה אחת מזון על טוהרת האורגני, ולילדי הקבוצה השנייה אוכל אמריקאי רגיל על כל הטוב ובעיקר הרע שבו. בתום שלושה ימים נמדדו בשתן של ילדי הקבוצה ה"רגילה" זרחנים אורגניים (חומרי הדברה רעילים) בכמות העולה פי שישה (!) על אלה שנמצאו בילדים שאכלו אורגני.
צודק וטועה

גיא מרוז צודק: "ניצת הדובדבן" זה שם נוראי וארכאי, שריד לתקופה שבה בכניסה לחנויות אורגניות הייתה מקבלת את פניך ארומה עזה של מזון לציפורים. 

 גיא מרוז טועה: ההשוואה בין קוטג' לקוטג' לא הוגנת. באורגני יש רק קוטג' עזים, וחלב עזים - גם כשאינו אורגני - הוא מוצר יקר יותר. לעומת זאת, יש גבינה לבנה אורגנית חמישה אחוז של "הרדוף", מחלב פרה, טעימה להפליא ובמחיר הגיוני.

גיא מרוז צודק: "אבא גיל" זו חומוסייה/מסעדה נפלאה, שמוכיחה שאפשר להכין אוכל אורגני מצוין במחיר שווה לכל נפש. צריך רק להתמקד בבסיס הצנוע והפשוט של האוכל: פסטות, דגנים, קטניות, מרקים, סלטים מירקות העונה, ולא להסתבך עם מוצרי יוקרה מעובדים ואנטי סביבתיים - גם אם יש להם תווית אורגנית

למהדרין-כמו סטייק אנטרקוט מהקצה השני של העולם, חטיפים משמינים, ועוגיות שאולי עשויות מקמח מלא אורגני, אבל יש בהן יותר מדי סוכר (אורגני, אז מה).

גיא מרוז טועה: אפשר לנהל משק בית אורגני גם בלי לקחת משכנתה. בסכום שהוא אכל במשך חודש, אנחנו מאכילים חמש נפשות, ועוד נשאר עודף. כשקונים ירקות ישר מחקלאי, וכשמוותרים על טייק אוויי של פיצות, על מסעדות, על ג'אנק פוד, על קורנפלקס ספיידרמן/סופרמן ועל שניצלים תעשייתיים מזעזעים (שעולים פי שש מעוף טרי, אבל על זה משום מה לא עושים כתבות) חוסכים המון כסף וגם די הרבה נזקים לסביבה. כל הרעיון הוא, שבמעבר למשק בית אורגני לא לוקחים את אורח החיים הקודם ומשכפלים אותו בגרסה אורגנית. עושים משהו קצת אחר

סוגיה חברתית מובהקת
גיא מרוז צודק: הרבה שרלטנים לוקחים טרמפ על התחום האורגני, והגיע הזמן לתת להם בראש. לפעמים נתקלים בהם במסעדות או בתי קפה - שמציעים עגבנייה אורגנית בתוך ארוחה שלמה שהיא לא, ומעזים לקרוא לעצמם "אורגניים" - או בסופרים שמפמפמים מסעות פרסום נוצצים, אבל לא מתביישים למכור פריטי ג'אנק פוד מקוממים והמון ויטמינים שאתם לא באמת צריכים. אלא שלצעוק שכולם רמאים ולעזאזל האורגני זה ממש לא פתרון; הפתרון הוא להיות צרכנים מודעים ומבינים יותר, שדורשים מהחקלאי, היצרן או המסעדן לראות תו של חברת פיקוח וגורמים להם להבין שלוקשים לא יעברו כאן.

גיא מרוז טועה: מי שיכול לסייע בהורדת המחירים של האורגני זה לא דליק ווליניץ ואני, אלא, למשל, גיא ואורלי. המשוואה פשוטה: ככל שהשוק האורגני יגדל - המחירים יקטנו. כדי שהשוק יגדל, גיא ואורלי צריכים להפסיק לעשות דאחקות וניסויים חביבים אך חסרי משמעות ולהתחיל לטפל בנושא בצורה רצינית. למשל, לשאול את מדינת ישראל איך ייתכן שרוב מדינות המערב מתמרצות חקלאים בסכומים נדיבים כדי שיעברו לאורגני, ורק בישראל מערימים בפניהם כל מכשול אפשרי.

בסופו של דבר, זו סוגיה חברתית מובהקת: הנפגעים הראשונים מהריסוס הם הפועלים התאילנדים והעובדים בשדות, שחיים בתוך עננת רעל. אורלי וגיא הרי עושים עבודת קודש בניסיונם לעזור לאנשים האלה. גם פה קצת עזרה לא תזיק.
 

כתבות קשורות:
Comments