אויב עירוני: אשדוד נלחמת במגבונים הלחים

פורסם: 6 בנוב׳ 2009, 1:45 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 3/11/2009
 
המגבונים המשמשים לניקוי ישבני התינוקות, משבשים את פעילות המתקן לטיפול בשפכים. ראש העירייה, יחיאל לסרי, יוזם חוק שיאסור הפצה של מגבונים לא מתכלים.
 
האויב מספר אחת של מערכות הביוב של העיר אשדוד, על 250 אלף תושביה, הוא-המגבון הלח. כך עולה ממכתב ייחודי ששלח ראש העירייה, יחיאל לסרי, לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן וליו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ח"כ דוד אזולאי, שבו הוא מציע להגביל יבוא והפצה של מגבונים לחים שאינם מתכלים.
 
במכתב מסביר לסרי כי אותם מגבונים לחים, המסייעים להורים לנקות את עולליהם בעת החלפת החיתולים, סותמים ומסכנים פעם אחר פעם את מערכות הביוב העירוניות ואת המתקנים החדישים לטיפול בשפכים הפועלים בעירו. התוצאה היא, לדברי לסרי, שאותן מערכות עומדות בפני קריסה.
 
"לכל אורך תהליך הניקוז וסניקת הביוב עולה בעיה חמורה המסכנת את המכשור ואת תהליך הטיפול במי השופכין", כתב ראש העירייה. "מדובר במגבונים הלחים המושלכים אל מערכות הביוב, בדרך כלל באסלות הביתיות. מגבונים אלה אינם מתפרקים באופן טבעי, גם לא בטיפול הסטנדרטי במי השופכין, ובכך הם מעכבים את כל תהליך השאיבה וטיהור השפכים וסותמים מאווררים ומשאבות מים", הוסיף .
פתרון באמצעות חקיקה
לטענת לסרי, הנזק המצטבר שנגרם למערכות הוא חמור ויקר, והוא הציע לשר ארדן ולח"כ אזולאי פתרון כלל ארצי לבעיה: ליזום חוק שיגביל יבוא והפצה של מגבונים לחים שאינם מתפרקים באופן טבעי בתהליך טיהור השפכים. "ללא חקיקה שכזו", סיכם לסרי, "יהיה קשה לגרום לציבור לשנות את נוהגו הפוגעני".
 
מבדיקה שערכנו עולה כי בתקופה האחרונה התריע מנהל המחוז הדרומי של המשרד להגנת הסביבה בתכתובת לראש העירייה כי על הרשות המקומית להתקין מגופים בכניסה למתקני טיהור השפכים. תפקיד המגופים הוא לגרוף את הפסולת המוצקה, הכוללת גם את מטרד המגבונים. "נכון שיש מתקנים מיוחדים שמטפלים במגבונים האלה שנמצאים בכל מתקני טיהור השפכים בארץ", אמר לסרי בתגובה.  "זה מתקן ברוחב של עשרה מטרים עם שיניים ותפקידו לסנן את המגבונים, אבל צריך לראות בעיניים איזה מאמצים טכנולוגיים משקיעים באלמנט הזה, שהוא מיותר לחלוטין. אני מציע לפתור את הבעיה בכללותה באמצעות חקיקה".
 
לכתבה ב-nrg
Comments