ירד בגדול: ביל קלינטון עבר לטבעונות

נשלח 3 באוק׳ 2010, 3:53 על ידי Sustainability Org

חובב הג'אנק פוד הידוע הפך לטבעוני והשיל 11 ק"ג ממשקלו לאחר שוויתר על כל מוצר מהחי. והבטן עוד נטויה

אביב לביא | 3/10/2010 10:09

המתנגדים לאכילת בשר קיבלו בימים האחרונים רוח גבית, ודווקא ממי שנודע בעבר כזולל המבורגרים מושבע: ביל קלינטון. נשיא ארצות הברית לשעבר גילה בראיון ל-CNN כי עבר לתזונה טבעונית לאחר שהגיע למסקנה שכך יגדלו סיכוייו "להישאר בסביבה ולבלות עם הנכדים שיהיו לנו מצ'לסי".
ביל קלינטון אחרי המהפך בתזונה
ביל קלינטון אחרי המהפך בתזונה צילום: אי-פי-אי

קלינטון הגיע לאולפן בגזרה דקה במיוחד וסיפר שהוריד בחודשים האחרונים לא פחות מ-11 קילוגרם וחזר למידותיו מתקופת התיכון. כשנשאל כיצד עשה זאת, הסביר שהוא נמנע מאכילת בשר, כולל עוף או הודו, וכן מוצרים מהחי - ביצים ומוצרי חלב. התפריט שלו מכיל בעיקר קטניות, ירקות, פירות, ולעתים רחוקות דגים. במקום חלב פרה הוא ממליץ על חלב שקדים.

את התפנית בהרגלי האכילה נימק קלינטון ברצון לשמור על הבריאות, אחרי שבשנים האחרונות חווה כמה אירועים טראומטיים שאופייניים לתזונה האמריקאית עתירת השומן והמוצרים מהחי. בעת כהונתו נודע קלינטון כחובב בשר נלהב, ועם כניסתו לתפקיד ב-1992 פרסם הניו יורק טיימס כתבה על הרגלי האכילה שלו. התפריט שלו תואר שם כ"מרובה בבשר, עם קינוח בכל ארוחה וכמויות מזעריות של ירקות, עדיף מזעריות כמה שיותר".

סגנון החיים הנהנתני התחיל לתת את אותותיו לפני שש שנים, אז הובהל קלינטון לניתוח מעקפים מרובע. כמה חודשים לאחר מכן נותח שוב, הפעם בשל ריאה שקרסה חלקית. בפברואר השנה הוא הובהל לבית החולים לאחר שהתלונן על כאבים בחזה ועבר השתלה של תומכנים (סטנטים) בלבו.

יום שני צמחוני

בראיון סיפר שהחתונה של בתו צ'לסי - טבעונית גם היא - נתנה לו מוטיבציה לעשות דיאטה, והבחירה בטבעונות היא תוצאה של מחקר יסודי שערך בחיפוש אחרי תזונה נכונה שתסייע לו לשקם את לבו. "גיליתי שמאז שנת 1986, 82% מהאנשים שסבלו מחסימות עורקים ועברו לתזונה צמחית, בלי מוצרי חלב ובשר משום סוג, החלו להבריא", סיפר קלינטון. "החסימה בעורקים שלהם החלה להתנקות ומרבץ הסידן מסביב ללב שלהם התחיל להתפורר".

קלינטון. לפני - במראה המדושן
קלינטון. לפני - במראה המדושן צילום: רויטרס


קלינטון הזכיר בראיון את המומחים הבולטים המובילים את הגישה הזו, בראשם ד"ר קולין קמפבל, שכתב את הספר החשוב "מחקר סין". "יש לפנינו ראיות שהצטברו במשך 25 שנה", אמר. "אז חשבתי טוב, כיוון שאני ממילא צריך לרדת במשקל לקראת החתונה של צ'לסי, אני אהפוך להיות חלק מהניסוי הזה, ונראה אם אוכל להיות אחד מאלו שפיתחו מנגנון של ניקוי עצמי".

אבל קלינטון לא לבד: הנשיא לשעבר הצטרף לשורה ארוכה של מפורסמים אמריקאים שמצהירים על הימנעות מבשר בפרט ואכילת מוצרים מהחי בכלל. בשנים האחרונות ההתנגדות לאכילת בשר משותפת לארגוני הסביבה, בראשם האו"ם, שרואים בתעשיית הבשר גורם מוביל בפליטת גזי חממה והרס משאבי כדור הארץ, מומחי בריאות, וכמובן הארגונים שמתנגדים לאכילת בעלי חיים מסיבות מוסריות.

בכמה מדינות, ביניהן קליפורניה, הונהג "יום שני צמחוני". קלינטון החליט שלהיות צמחוני יום אחד בשבוע זה לא מספיק. לדבריו, "הילרי ואני מאושרים, אנחנו אוהבים את החתן שלנו, ואם יהיו נכדים - אנחנו רוצים להיות בסביבה ולעשות את תפקידנו".

לכתבה באתר nrg
Comments