ירושלים: הקופסה שכבשה את הגנים

פורסם: 21 באוק׳ 2010, 4:14 על ידי: Sustainability Org

הילדים בבירה זנחו את שקיות הניילון ועברו לקופסאות אוכל. היתרונות: שמירה על הסביבה ותזונה מגוונת. בינתיים, חולקו 9,500 קופסאות

אביב לביא | 21/10/2010 10:09

כמעט כל בית עם ילדים מכיר את הטקס: ההורים עוטפים את הכריכים או הפירות בשלל שקיות ניילון לילדים. אבל בירושלים החליטו להתחיל להילחם בתופעה, במסגרת המאבק למען איכות הסביבה. מדי בוקר, כשמגיעה השעה לארוחת עשר, שולפים כמעט עשרת אלפים ילדי הגן בבירה קופסת אוכל קבועה שהביאו מהבית. השקית ההיסטורית, שפעם היו עוטפים בה את הסנדוויץ', יצאה מהאופנה.

ילדי הגן נהנים מארוחה עשירה בקופסאות
ילדי הגן נהנים מארוחה עשירה בקופסאות צילום: מנהלת החינוך עיריית ירושלים

הפרויקט, שנושא את השם "ארוחה 10", יצא לדרך בפתיחת שנת הלימודים, כשהגננות חילקו לכ-9,500 ילדים ב-325 הגנים של החינוך הממלכתי וה ממלכתי-דתי מתנה: קופסה בעלת שלושה תאים, המיועדת לסנדוויץ', ירק ופרי.

לצד הקופסה חולק דף מידע להורים המציג את מטרת השינוי - הפחתת 22 טון אשפה בשנה של ניילון לא מתכלה. ההורים התבקשו לשטוף מדי ערב את קופסת האוכל, ולהימנע משליחת ילדיהם עם שקיות. "הילדים הם סוכני השינוי", אומרת רחל עזריה, חברת מועצת העיר המחזיקת בתיק החינוך לגיל הרך.

"הם היו מגיעים לגן עם המון שקיות,
והתוכנית החדשה עובדת: כשהילדים יושבים לאכול בקבוצות, אם מישהו הביא שקית הוא מרגיש לא נעים". המימון לאלפי הקופסאות מגיע מקרן היטל ההטמנה - כספים שנשמרים במשרד להגנת הסביבה עבור העיריות לטובת פרויקטים של מחזור והפחתת פסולת.

הפרויקט אמור להתרחב בהמשך לכ-60 גנים של החינוך המיוחד, לגנים במזרח ירושלים, לגנים בזרם החרדי ולכרבע מבתי הספר היסודיים בעיר. לצד התרומה לסביבה, לתוכנית יש גם פן נוסף למען בריאות הילדים. "יש הורים ששולחים את הילדים עם לחם בלי כלום", אומרת עזריה. דף המידע מציג תפיסה בריאותית מעודכנת: מומלץ שם להרגיל את הילדים לאכול ירקות ופירות על קליפתם, לחם מקמח מלא, לשתות מים במקום מיצים ממותקים ולצייד את הילדים בירקות.

לא כולם קיבלו את השינוי בשמחה. "הורים התלוננו שהקופסה שטוחה מדי, אי אפשר לשים בה תפוח שלם והילד לא אוהב שחוצים את התפוח כי הוא משחים", אמרה עזריה, "נלמד מזה ואולי בפעם הבאה נחלק קופסאות יותר עמוקות".

לכתבה באתר nrg

Comments