זהירות, גרין-ווש: הספר ירוק? לא בדיוק

פורסם: 4 בפבר׳ 2010, 8:11 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 3/2/2010
 
האם ההצהרות על כך שמדובר בספר ירוק מגובות בדרך שבה הודפס? לא ממש. גם ספר על אהבת החי לא תמיד ידידותי לסביבה.
 
"ספר ילדים חדש וירוק", הבטיחה ההודעה לעיתונות. אחת מבין עשרות שמתקבלות בתיבת הדואר של כתבים ועורכים העוסקים בנושא סביבה. שמחנו לשמוע שהספר החדש "אצבע הקסם" שמו, מתאר מאבק של ילדה בציידי בעלי-חיים וסיפור אהבה של גמלאי בודד והפרחים שלו. אך האם מדובר באמת בספר ירוק?
הספר באמת ירוק? אולי רק חום?
הספר באמת ירוק? אולי רק חום? צילום: SXC


פנינו לאנשי יחסי הציבור ושאלנו האם הספר לא רק עוסק בנושאי סביבה וטבע אלא גם הודפס על נייר ממוחזר. התשובה שקיבלנו הייתה שלילית. והדוגמה הזו לא לבד. הגרין-ווש, שטיפת המוח הירוקה, עדיין כאן. לפני כמה חודשים פרסם במדורו "לא עוצר בירוק" אביב לביא מדריך קצר לזיהוי גרין ווש. הנה כמה מהסעיפים במדריך:

מוצרים ירוקים בחברות מזהמות:
כשחברה שמזהמת את המים והאוויר מודיעה על התקנת נורות חסכוניות במשרדיה.
תמונות שנוסכות אופטימיות ירוקה: שבהן רואים, למשל, פרחים יוצאים מארובה או מאגזוז של מכונית. אני יותר ירוק מהמתחרים: העובדה שאתה מזהם קצת פחות עדיין לא הופכת אותך לידידותי לסביבה. טענות לא מוכחות: "המצאנו אביזר שאם מתקינים אותו במנוע המכונית תתחיל לפלוט ריח שושנים". ואנחנו המצאנו מתקן זיקוק שמפיק דלק מדבש.
  
אז, בפעם הבאה שאתם נתקלים באנשי פרסום או יחסי ציבור שמבטיחים לכם ספר ירוק, פיג'מה סביבתית, אמבטיה עם הטבע או כל מטבע לשון בצירוף המילה אקו, לפחות תחשבו פעמיים.
 
Comments