24 כרישים נוטפי דם ניצודו והועלו למזח הנמל באשדוד

פורסם: 23 באפר׳ 2011, 3:49 על ידי: Sustainability Org
דייג העלה ברשתו 24 כרישי ים עפרוריים ששחו בשטח הנמל. למרות שמדובר בערכי טבע מוגנים האיש לא החזירם למים, וברשות הטבע והגנים שוקלים האם להעמידו לדין
יאיר הרוש

24 כרישים נלכדו ביום חמישי לפני שבוע על ידי דייג שפרש את רשתו במימי נמל אשדוד . הכרישים, שנחשבים לחיה מוגנת, לא שרדו מחוץ למים והועברו להשמדה. רשות הטבע והגנים פתחה בחקירה.

 

לא בכל יום מגיעה כמות כזו של כרישים קרוב כל כך לחופי הרחצה באשדוד. להקות הכרישים מסוג כריש ים עפרורי (מלשון עפר) מגיעות לאזור בעיקר בחודשים פברואר עד מאי. ברשות להגנת הטבע והגנים הסבירו שהכרישים מגיעים לאזור בתקופה זו כיוון שהם אוהבים את המים החמים בקרבת הנמל ותחנת הכוח של חברת החשמל.

 

בחמישי שעבר, לקראת השעה תשע בבוקר, הגיעה סירה אל רציף מספר 6, ולעיניהם הנדהמות של עובדי הנמל, החלה פורקת ערימות של כרישים אל המזח. "החלה שם התקהלות והגיעו מנהלי עבודה לברר מי אחראי לזה", סיפרו לנו עדי ראייה.

 

עוד נודע כי נוכחים במקום תיעדו את מספרה של סירת הדיג, ובכך התאפשר איתורו של הדייג שברשתו, על פי החשד, נתפסו הכרישים. עדי ראייה טוענים כי לאחר שפקחי רשות הטבע והגנים שהגיעו למקום הסבירו לדייג שמדובר בערך טבע מוגן. הדייג אמר לפקחים, כך על פי תיעוד, כי אם היה יודע על כך, הוא היה משחרר אותם למים.

 

"הדייג טען שהוא בא לתפוס דגי טונה לבנה, דגים גדולים. אנו לא שוללים את זה", הסביר אורי פרו, פקח אזורי של רשות הטבע והגנים. בתיעוד של הנעשה


 בנמל, נראים כרישים מועלים מהסירה אל המזח, ללא רוח חיים, חלקם נוטפי דם. מדובר בתמונות קשות  לצפייה, כל שכן לחובבי בעלי חיים וטבע.

 

עובדי הנמל ציינו כי על פניו, הכרישים בנמל עלולים להוות הזדמנות "עסקית" לדייגים שלא חוששים לעבור על החוק בכך שיתפסו וימכרו אותם בשוק. ברשות הטבע והגנים הוסיפו כי החקירה מתנהלת ובמידה ויוכח שהיתה כוונה למכור את הכרישים, הרי שמדובר בעבירה פלילית ואז יוגש כתב אישום.

 

עם זאת, כרגע החקירה עדין מתנהלת ובודקים את כל ההיבטים של האירוע. במקביל, יצאה הרשות במבצע אכיפה והסברה לדייגים על כך שכרישים הם ערך טבע מוגן וחשוב שאסור לדוג לא בכוונה ורצוי גם שלא בטעות.

 

עוד הדגישו כי אם נתפס כריש בטעות, יש לשחררו גם אם הוא כבר לא חי. "דייגים אומרים 'הוא כבר נתפס, נמכור את זה', אבל מדובר בסחר בחיית בר מוגנת". לדבריו, כך גם במקרה של תפיסת חתול ים ושאר חיות ים.

 

כשנשאל הפקח האם יש סכנה למתרחצים בחופי אשדוד, אמר כי אינו יודע להשיב, אך בכל אופן לא שמע על מקרים של כריש מסוג זה שנשך מתרחץ. במשטרת אשדוד ציינו כי אם רשות הטבע והגנים טיפלה בעניין, היא ממשיכה אותו בהתאם לממצאיה.


לכתבה באתר ynet

Comments