עוד לא מאוחר להציל את נחל בצת

פורסם: 14 באוק׳ 2009, 12:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 1 בספט׳ 2011, 4:36 ]
מועד פרסום: 13/10/2009
 
החברה להגנת הטבע בשיתוף גופים נוספים הקימו מטה מאבק ופנו לראש רשות המים בדרישה להציל את הנחל. "אסור לאף אחד מאיתנו לעמוד מנגד ולחזות במותו".
 
מטה המאבק למען הצלת נחל בצת פנה היום (שני) לראש רשות המים, פרופ' אורי שני, בדרישה להפסיק את הפגיעה המתמשכת בנחל בצת. לטענת מטה המאבק למען נחל בצת, זרימת המים הטבעיים בנחל נפסקה לאחר שמי המעיינות שזרמו לנחל הופנו לטובת קידוחי מי שתייה וכתוצאה מכך הפך הנחל לנחל אכזב. בניסיון נואש להציל את הנחל מוזרמת אליו אספקה חיצונית של מי "מקורות" בסך שנתי של 0.15 מלמ"ק (מיליון מטר מעוקב). כמות מים זו מספיקה להרטבה חלקית של הערוץ לאורך כמה מאות מטרים בלבד. מטה המאבק דורש מרשות המים לגבש מדיניות מוסדרת שתביא להצלתו של הנחל.

"אם לא נעצור היום את גסיסתו של הנחל הוא ימות" נאמר בהודעה לשני, "לאור מצבו המתמשך של נחל בצת והצורך הדחוף בהצלתו, החברה להגנת הטבע, עמותת שלוש השקמים שבגליל המערבי ותושבי האזור, אשר התאגדו לצורך חיוני זה במסגרת "קבוצת המאבק להצלת נחל בצת", פונים אליך בדחיפות בדרישה להפסיק את הפגיעה המתמשכת בנחל בצת ולעשות את כל הנדרש להצלתו טרם יהיה מאוחר. אנו מבקשים ממך כמנהל רשות המים וממשלת ישראל, להשיב לנחל בצת בהקדם את שפיעתו הטבעית. למדינת ישראל יש את האמצעים הטכנולוגיים לעשות כן ומוטלת על כולנו החובה הסביבתית והמוסרית לנהוג כך. אסור שכל אלה יעמדו בסתירה לצרכינו האחרים", נכתב בפנייה לשני.
יחד נחזיר לו את מימיו

עוד נכתב בפנייה כי "חוק המים קובע כי "לאור התדרדרותו המתמשכת של נחל בצת ואזלת היד של רשויות המדינה להביא להצלתו, החליטה קבוצת המאבק, לא רק לפנות ישירות למקבלי ההחלטות בדרישה להפסיק את הפגיעה בנחל, אלא להביא את מצבו של הנחל לידיעת הציבור ומודעותו כדי שהציבור יפעל גם הוא לשכנוע רשויות השלטון לנקוט פעולה נמרצת ועקבית להצלת נחל בצת. קבוצת המאבק מצידה תפעל בקרב הציבור ורשויות השלטון להשבת השפיעה לנחל בצת בכל אמצעי חוקי שיעמוד לרשותה עד להשבת השפיעה ותשתף פעולה עם כל אדם וגורם אשר יצטרף להשגת התכלית האמורה... דמותה של הארץ נופיה ונחליה יקרים לנו ולנוכח הנסיבות המעציבות שדרדרו את נחל בצת, התעצבה תפיסתנו כי אסור לאף אחד מאיתנו, אדם ורשות מדינה, לעמוד מנגד ולחזות במותו המביש של נחל בצת. חובה על כולנו, אדם באשר הוא ורשות שלטונית באשר היא, לפעול בנחישות, כל עוד לא מאוחר מדי, על-מנת להביא להשבת השפיעה הטבעית לנחל בצת כדי שיחד נחזיר לנחל בצת את מימיו וחייו!".
 
לכתבה בוואלה

כתבות קשורות
Comments