בהתאם להמלצות ה-OECD: נאסר הדייג בכנרת, בירדן ובכל הנחלים באיזור

פורסם: 20 בינו׳ 2010, 7:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בינו׳ 2010, 7:42 ]
מאת עמירם כהן, תאריך פרסום: 20/1/2010
 
שר החקלאות, שלום שמחון, אסר על הדייג בכנרת, ביובלים ובנחלים הנשפכים אליה ובכלל זה הירדן. האיסור נקבע לתקופה של שנתיים - החל מ-1 במארס 2010 ועד 28 בפברואר 2012. בהודעת שר החקלאות נאמר כי בעשור האחרון ובעיקר בשנים האחרונות חלה ירידה קריטית בכמות הדגה בכנרת וקיים חשש לאסון אקולוגי, אם לא יופסק הדייג לאלתר.
שמחון פנה לאוצר להקצות 15 מיליון שקל לכיסוי עליות הפיקוח על האיסור ולתשלום פיצוי לדייגי הכנרת. במכתב לשר האוצר יובל שטייניץ, כותב שר החקלאות כי מנתונים שנאספו על ידי אגף הדייג במשרד החקלאות ירדה כמות הדגה בעשרות אחוזים מדי שנה והדבר עלול להתבטא באובדן משאב הדגה בכנרת והפיכתה לאגם נטול דגה. עוד כותב שמחון, כי האחריות הלאומית היא המחייבת אותו לנקוט בצעד חריג זה.
חיים אנג'וני, מנהל אגף הדייג במשרד החקלאות מסר כי כיום פעילים בכנרת 70 בעלי רישיונות דייג, מרביתם מתפרנסים מדייג בכנרת כפרנסה בלעדית. לדבריו, קיימים עוד כ-200 דייגים חובבים ללא רישיון, שמספרם הולך ויורד בשל הגברת הפיקוח. אנג'וני הסביר כי מצב הדגה חייב את הצעד שכן מיני דגים רבים כמעט נעלמו מהאגם. כך לדוגמא ב-2008 דגו דייגי הכנרת 8 טון של "אמנון הגליל", לעומת כ-400-350 טון לשנה לפני מספר שנים.
אהנג'וני הבהיר כי לא יורשו חריגות מצו איסור הדייג וכל סירות הדייג יאספו מיידי הדייגים על ידי עובדי אגף הדייג, ויאוכסנו בשנתיים הבאות במעגנים מוסדרים בטבריה, בעין גב ובשפך הכנרת. עוד אמר, כי הדייגים שייפרשו מהענף (שליש מהם לפי הערכות במשרד החקלאות), יקטינו בעתיד את הלחץ על הדגה באגם ויאפשרו איזון מחדש.
על מנת למזער את הנזקים לדייגים ולצמצם את התנגדותם, גובש צוות מקצועי בהשתתפות נציגי משרד החקלאות והמשרד לאיכות הסביבה, לתמיכה בדייגים המתפרנסים מהענף. התכנית כוללת פדיון פרישה של שליש מהדייגים, תמיכה חודשית בדייגים שיוותרו בענף, פעילות אכיפה מוגברת, ואיכלוס האגם בדגים. צעד זה עולה בקנה אחד עם המלצות ועדת הדייג של ה-OECD לניהול שטחי דייג בר-קיימא. התוכנית על כל חלקיה תוצג בממשלה במהלך החודש הבא.
 

כתבות קשורות:
Comments