במשרד החקלאות שוקלים לאסור דיג בכנרת לתקופת 'התאוששות'

פורסם: 11 בנוב׳ 2009, 11:15 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 6/11/2009
 
מזה כשנתיים נאסר על הדייגים בכנרת לדוג באגם למשך יום בשבוע, בעקבות העלמותם של דגי המושט. מתברר כי הרעלות הדגים ועבירות הדיג לא נבלמו, אלא רק עלו והחמירו בתקופה האחרונה. במשרד החקלאות שוקלים לאסור לחלוטין את הדיג בכנרת לתקופת התאוששות.
 
עקב משבר חמור של תמותת דגים בכנרת,  שוקלים במשרד החקלאות לאסור לחלוטין את הדיג בכנרת, לפחות לתקופה מסוימת, בכדי להביא להתאוששות אוכלוסיית הדגים שנפגעה קשות בשנים האחרונות מהרעלות מכוונות של דייגים ודיג לא חוקי. לפני כשנתיים, עקב התדלדלות דגי האמנון (מושט) בכנרת,  התקבלה החלטה  לאסור את הדיג באגם ליום אחד מדי שבוע, אך התקנה לא שיפרה את המצב וההרעלות רק תכפו והחמירו מאז.
 
דוח של אגף הדיג במשרד החקלאות מחודש אוקטובר 2009, חשף כי אוכלוסיית הדגים בכינרת חוסלה כמעט לחלוטין בשנה האחרונה.  גם הדגים שעדיין חיים במים, קטנים ורזים באופן משמעותי מבעבר.
 
הנתונים נחשפו בישיבה שנערכה בוועדה לממשק דיג בכינרת, בה השתתפו נציגי משרד החקלאות, רשות המים, מנהלת הכינרת והדייגים עצמם, וגרמו לזעזוע רב. הדוח חשף תמונת מצב עגומה, לפיה כל סוגי הדגים באגם נמצאים בדרך לכיליון סופי. הגורמים לכך הם המפלס הנמוך של הכנרת, התמעטות אזורי ההטלה של הדגים, ירידה בכמות המזון, גודל העין של רשתות הדייגים, אכיפה בעייתית ובעיות גנטיות. על רקע מציאות עגומה זו החליטה הוועדה בישיבתה בחודש אוקטובר להמליץ על השבתת הדיג בכינרת לתקופה של שנה לפחות.
 
מנחם לב, דייג מיתולוגי בכינרת ואיש קיבוץ עין גב, לא הופתע מהממצאים החמורים. כבר לפני שנתיים הוא שלח מכתבים והתריע בפני האחראים על הקטסטרופה המתקרבת. לב, שנמצא באגם מדי יום ב-30 השנה האחרונות, הבין שמשהו לא בסדר: "מדינת ישראל עשתה שואה לדגים בכינרת. במשך שנים התרעתי בפני נציבות המים ומשרד החקלאות על ירידה בדגה וכל הזמן נתנו לי תירוצים. השר החליט בימים האחרונים למנות אדם מיוחד רק לנושא הדגים והדייגים בכינרת כי הוא הבין את גודל האסון. אני קורא להקים גוף א-פוליטי גדול שישמור על הכינרת, הדגים והדייגים, יפעל למען איכות המים וייתן לעם ישראל לשתות מים איכותיים".
 
אחת מעבירות הדיג החמורות ביותר המחסלות את דגי הכנרת היא דיג באמצעות רשת צפופה מדי.  לפני כשלושה שבועות תפסו פקחים של משרד החקלאות שני דייגים שבסירתם נמצאו כ- 100 דגי אמנון (מושט) שלמעלה ממחציתם נמצאו קטנים מהגודל המותר לדיג. הגודל המינימאלי המותר לדיג של אמנונים הינו 20 ס"מ. דיג של דגים קטנים מהמותר משמעו פגיעה חמורה באוכלוסיית הדגים, בשרשרת הרבייה שלהם ובאפשרותם לגדול ולהתרבות.
 
לפני כשבועיים הרשיע בית משפט השלום בבית שאן את ערן אסייג, דייג מטבריה, בשורה של עבירות דיג. הנאשם הכחיש את המיוחס לו, אך מדבריו ניתן ללמוד לא מעט על היקפה החמור של תופעת ההרעלות באגם. במהלך משפטו הוא אמר:  "מתוך 300 דייגים, שניים או שלושה בסדר, כל היתר בררה".
 
Comments