בעקבות לחץ ארגוני סביבה: יפאן הקפיאה את ציד הלווייתנים

נשלח 17 בפבר׳ 2011, 1:05 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 09:49 17/02/2011

פעילי סביבה זכו בהישגם הגדול ביותר מאז החלו במאבק למנוע את ציד הלוויתנים. ספינות ארגון "סי שפרד" הבריחו את הצי היפאני מאזור הציד שלו באנטרקטיקה

מאת רויטרס

המלחמה בציידים

פעילים נגד ציד לווייתנים זכו בהישג הגדול ביותר שלהם מאז החלו במאמציהם למנוע מיפאן לצוד את היונקים הימיים במי האוקיינוס האנטרקטי. בעקבות מרדף שניהלו ספינות ארגון "סי שפרד" (רועה הים) אחר ספינת האם של הצי היפאני, הודיעה אתמול יפאן כי היא מקפיאה את פעולות הציד ושוקלת להשיב את הצי כולו ליפאן, חודש לפני תום עונת הציד, כך הודיע נציג ממשלת יפאן.

ניסיונות קבועים מצד הארגון האמריקאי להפריע לציד לווייתנים מדי שנה מעוררים זעם ביפאן, אחת משלוש המדינות בעולם שעדיין עוסקות בציד לווייתנים. שתי המדינות האחרות, איסלנד ונורווגיה, הגישו התנגדות רשמית לאיסור על הציד, וממשיכות לצוד לווייתנים למטרות מסחריות. "משיקולי בטיחות, הצי הפסיק בשלב זה את ציד הלווייתנים למטרות מחקר. אנחנו שוקלים כיצד לנהוג בהמשך", אמר טטסויה נאקוקו, בכיר בסוכנות הדיג של יפאן.

יפאן אמרה שהשעתה את הציד מ-10 בפברואר. לשאלה אם יפאן שוקלת להחזיר את הצי מוקדם מהמתוכנן, אמר נאקוקו כי זו אחת האפשרויות, והוסיף כי חלו שיבושים בתוכניות הציד של יפאן. נציג סי שפרד הגדיר את מאמציהם השנה בתור המוצלחים ביותר עד כה. "אני רואה את הניצחון באופק", אמר דובר הארגון פיטר המרשטאט לרשת אי-בי-סי האוסטרלית. "אני חושב שפעולותינו שם תרמו לכך שהם שוקלים לוותר על הציד לחלוטין העונה".

לפי הערכות, צי ספינות הציד היפאניות, הכולל ארבע ספינות שעל סיפונן כ-180 אנשי צוות, הרג השנה בין 30 ל-100 לווייתנים. לפי התוכנית המקורית של יפאן, אמור היה הצי לצוד כ-850 לווייתני מינקי במימי האוקיינוס האנטרקטי בעונה, שתסתיים באמצע מארס. בתקופה המקבילה אשתקד צדה יפאן 506 לווייתני מינקי, מספר נמוך בהרבה מ-850 הלווייתנים שתכננה לצוד.

יפאן החלה לעסוק במה שהגדירה "ציד לווייתנים למטרות מחקר מדעי", כדי לעקוף את האיסור הבינלאומי על הציד, שנכנס לתוקף ב-1986, בטענה שזכותה לבחון את השפעת הלווייתנים על תעשיית הדיג שלה. עם זאת יפאן אינה מסתירה את העובדה שרוב בשר הלווייתנים בסופו של דבר משמש למאכל. יפאנים מעטים אוכלים בשר לווייתנים בקביעות, ועם זאת רבים מהם מתנגדים למה שנתפש בעיניהם כהתערבות זרה במסורת התרבותית שלהם.

מדינות המתנגדות לציד לווייתנים, בראשן אוסטרליה וניו זילנד, וארגוני סביבה, אומרים כי הציד אכזרי ומיותר. בשנה שעברה הגישה אוסטרליה תלונה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד יפאן, בדרישה לעצור את ציד הלווייתנים באוקיינוס הדרומי. החלטת בית הדין צפויה להתקבל ב-2013, או מאוחר יותר.

ספינות של פעילי סביבה רדפו אחר ספינות הדיג היפאניות במשך שבועות במים הקפואים סמוך לאנטרקטיקה. נציגי סי שפרד אמרו כי אחת מסירותיהם חסמה את הגישה לרמפה שבירכתי ספינת האם, ומנעה העלאת לווייתנים שנלכדו אל הספינה.

לדבריהם, בימים האחרונים עזבו הספינות היפאניות את אזור הציד הרגיל שלהן מול אנטרקטיקה והן עושות דרכן לקצה הדרומי של דרום אמריקה. "אם זה נכון, זה מוכיח שהטקטיקות והאסטרטגיות שלנו היו מוצלחות", אמר קברניט הספינה של הארגון, פול ווטסון, לסוכנות הידיעות אי-אף-פי, בשיחת טלפון מסיפון הספינה "סטיב ארווין".

פעיל בסי שפרד נידון ביולי בבית משפט ביפאן לשנתיים מאסר על תנאי, לאחר שהורשע בעלייה על סיפון ספינת ציד ללא רשות, אחרי שאחת מספינות הארגון התנגשה בספינת ציד יפאנית וטבעה.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
נזקי הפלסטיק לשרשרת המזון הימית
למרות המחאה: החלה עונת ציד הדולפינים
גרינפיס נגד ציד הטונה כחולת הסנפיר
פיליפינים: מאסר וקנסות לדייגי 101 צבי ים נדירים
אירופה אוסרת דיג הטונה הכחולה
בין צבי הים למגיפת המדוזות
אווטאר זה כאן

Comments