בית ינאי: תושבים ביצעו עבודות לחיזוק המצוק וחסמו את החוף

נשלח 17 בינו׳ 2011, 7:21 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2011, 21:23 ]

תחת מעטה חשאיות וללא אישור המשרד להגנת הסביבה הזמינו תושבים מבוססים מבית ינאי דחפורים והקימו בחוף חומת סלעים כדי למנוע את התמוטטות המצוק שעליו בנויים בתיהם. התוצאה: בתיהם היקרים בטוחים יותר, אבל רצועת החוף נעלמה כמעט כליל

אביב לביא | 17/1/2011 9:45
תגיות: בית ינאי, מצוקים, מרחב ציבורי,בנייה בחופים

יוזמה פרטית מבורכת ותושייה מצילת חיים או השתלטות כוחנית של בעלי הון על חוף ים ציבורי? תלוי את מי שואלים. מה שבטוח: אחרי שהסתיימו בסוף השבוע עבודות הביצורים בחוף בית ינאי, לתושבים העשירים שגרים על המצוק יש הרבה יותר ביטחון ולציבור שמגיע לים יש הרבה פחות חוף.
עבודות הדחפורים בבית ינאי

הסיפור התחיל להתגלגל אחרי הסערה העזה שהתחוללה לפני כחודש, ושבמהלכה הידרדרו כמויות גדולות של חול ואבנים ממצוק הכורכר שעליו שוכנים הבתים האחרונים של בית ינאי. המצוק נחשב כבר שנים למסוכן במיוחד, והמפולות האחרונות שכנעו חלק מדייריו שרק צעדי חירום ימנעו גלישה של הבתים.

כמה מהדיירים פנו לראש המועצה האזורית עמק חפר, רני אידן, וביקשו לבצע עבודות מיגון על חשבונם. אידן השתכנע מהדחיפות ונתן את האישור, בלי שטרח ליידע את המשרד להגנת הסביבה. כך נולד ענף הפרטה חדש: את סוללת המגן שהמדינה והמועצה לא מקימות מממנים הדיירים עם הכיסים העמוקים, חלקם השקיעו בפרויקט מאות אלפי שקלים.

עבודות הקמת החומה בבית ינאי

הסלעים הובאו מירושלים

בית ינאי הוא כיום אחד היישובים העשירים בארץ. רשימת בעלי הבתים על המצוק כוללת, בין השאר, את מפיק הקולנוע ארנון מילצ'ן, המיליארדר מוריס קאהן ובניו, איש העסקים רוני דואק, עו"ד יוסי שפרלינג והגינקולוג פרופ' עוזי בלר.

לא כל בעלי הבתים הסכימו לשתף פעולה עם מבצע המיגון הפרטיזני. העבודות התבצעו תחת מעטה חשאיות. "הקבלן עבד גם בלילות", מספר יו"ר הוועד של בית ינאי, פרופ' משה רובין מבית החולים בילינסון. "חששנו שיפסיקו אותנו בכל רגע. אחד הדיירים אמר שמוכרחים לעשות את זה גם אם ייקחו אותנו למאסר. זה מעשה יפה של התושבים שמחפים על החידלון והאימפוטנציה של המדינה".

כשניתנה ההוראה הגיעו למקום כלים כבדים, הקימו על החוף סוללה גבוהה מסלעי צור שהובאו מאזור ירושלים ושפכו עליה חול ואדמת חמרה. את האזרחים שבאים לבלות בחוף המעשה מרתיח. "בכמה נקודות הסוללה משאירה רצועת חוף צרה מאוד", אומר בזעם מבקר קבוע בחוף. "זה פשוט מחטף. בנקודה אחת הסלעים ממש עומדים בתוך המים וכדי לעבור צריך לטפס על החומה. אם יש מפולת ומישהו בדיוק עובר בנקודה הזו, אין לו לאן לברוח. זו סכנת נפשות".

צילום: אלי דסה
חוף בית ינאי לפני ביצוע העבודות צילום: אלי דסה

העבודות תמו, ועכשיו מתחילה הסערה הגדולה. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר אתמול: "העבודות לא התבצעו באישור המשרד להגנת הסביבה ולא בידיעתו. העבודה עם ציוד מכאני כבד פוגעת זמנית בסביבה החופית, והבולדרים שהונחו יכולים להוות פגיעה ארוכת טווח, כיוון שאינם מבוססים על תכנון הנדסי. המשרד אינו מקבל פגיעה ברשות הרבים לטובת קניינם הפרטי של מספר מצומצם של אנשים, ולכן נדרוש מהמועצה האזורית לבצע עבודות למזעור הפגיעה בחוף". גורם במשרד מוסיף: "זו שערורייה. אם מי שגר על המצוק חושש לשלומו, הוא יכול לעזוב את הבית. כשיש מבנה מסוכן ברחוב מפנים אותו, לא סוגרים את הרחוב".

ממועצת עמק חפר נמסר: "בעקבות הסערה והנזקים הקשים שנגרמו למצוק הוציא מהנדס הוועדה המקומית צו למניעת אסון שמשמעותו הגנה על תחתית המצוק. המועצה עדכנה את מינהל מקרקעי ישראל בביצוע העבודות. המועצה מקווה שעד שהוועדה שמינה ראש הממשלה לטיפול במצוקים תפעל, יישארו עדיין מצוקים שאותם ניתן יהיה להציל".

לכתבה באתר nrg

חוף בית ינאי סגור: ככה לא בונים חומה

מפרשת המצוק בבית ינאי יש לקח ברור: שלטון חלש הוא מקור לצרות. כשהבלגן משתלט כולם מפסידים - אבל העשירים מפסידים קצת פחות

אביב לביא | 22/1/2011 12:56
תגיות: בית ינאי, מצוקים, בנייה בחופים, מרחב ציבורי

בסוף השבוע התגלה ענף חדש של הפרטה במשק הישראלי: התגוננות מפני אסונות טבע. זה קרה כשאזרחים מהשורה ביקשו לטייל על חוף הים באזור בית ינאי - ונתקלו לתדהמתם בחומה של סלעי ענק שחסמה את דרכם. בירור קצר העלה שהמסלעה לא הוקמה על־ידי המדינה וגם לא בידיעתה; מדובר בפרויקט פרטי של תושבי בית ינאי, שגרים על מצוק הכורכר וחששו שעוד כרסום קל במצוק יגרום להם לגלוש עם בתיהם למטה.

הניסיון לברר איפה מונח הצדק בפרשה המוזרה הזו חושף את הסלט הישראלי המושלם. מרכיביו העיקריים: מדינה אדישה ומוכת בירוקרטיה, שמותירה את אזרחיה בתחושה שהם מופקרים בשטח - ומנגד, ישראלים עשירים שיכולים להרשות לעצמם להחליף את המדינה. אבל מה היה קורה אם על המצוק המסוכן היו גרים סתם ישראלים, שלא מסוגלים להקים חומה פרטית בעלות סמלית של מאות אלפי שקלים?

סכנת המצוקים לאורך חופי ישראל ידועה כבר שנים, אך רק לפני כחצי שנה נעשה הצעד הממשי הראשון לפתרון כולל, כשהממשלה קיבלה החלטה חגיגית להקצות חצי מיליארד שקל ב-25 השנים הבאות למיגון המצוקים. ההחלטה, כמקובל אצלנו, מיד נתקעה בוועדה; כספים עדיין לא הופשרו, פעולות בשטח טרם התחילו.

פעולה של חסמב"ה

בין כל רצועות המצוק המועדות לפורענות, זו של בית ינאי היא אולי הרגישה מכולן. הסערה הגדולה שהתרחשה בתחילת דצמבר כרסמה במצוק עוד יותר - והאנשים המתגוררים בראשו, וביניהם כמה שנמנים עם העשירייה הפותחת של עשירי ישראל, חשו מאוימים בטווח המיידי.

מרוב בהילות ומחשש שהמבצע יתגלה לפני שתושלם המלאכה, העבודות התבצעו גם בלילה ובאווירה מחתרתית, כאילו מדובר בפעולה של חסמב"ה ולא בפרויקט הנדסי מורכב בעל השפעה סביבתית ובטיחותית עצומה. “אם היינו מחכים שהמדינה תעשה משהו", הצטדק השבוע אחד מאנשי המצוק, “ייתכן שהיינו קבורים עכשיו מתחת לערימות כורכר וכולם היו שואלים איך היינו נאיבים כל־כך וישבנו בחיבוק ידיים".

“באמת היה שם צורך בהתערבות מיידית", אומרים בחברה להגנת הטבע. “הכל היה בסדר אם הם היו מגישים תוכניות הנדסיות, מקבלים אישור ועובדים בצורה מסודרת". גורמים במשרד להגנת הסביבה טוענים שבנוסף לכך שהעבודות גרמו לצמצום משמעותי של רצועת החוף הפתוחה לציבור, הן בוצעו בחיפזון וברשלנות - וכלל לא בטוח שהמטרה הבטיחותית תושג לאורך זמן. חוץ מזה, הם תוהים, מי אמר שהזכות של בודדים לגור על המצוק קודמת לזכות הציבור לטייל על החוף?

בפרשה העגומה הזו אין צדיקים, אבל יש לקח ברור: שלטון חלש הוא מקור לצרות. כשהממלכה מותירה ואקום, הבלגן משתלט - ואז כולם מפסידים; אבל אלה שיש להם חשבון עמוק בבנק מפסידים קצת פחות.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
נפתחה חקירה בעקבות חסימת התושבים חלק מהחוף בבית ינאי
Comments