בצעדי צב, אוכלוסיית צבי הים מתאוששת

נשלח 7 בפבר׳ 2011, 6:01 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 10:29 06/02/2011

לאחר שנים רבות שבהן היו בסכנת הכחדה, מצא דו"ח חדש של רשות הטבע והגנים עלייה של כ-60% במספר קני צב הים החום. מצבו של הצב הירוק, מנגד, פחות מעודד


הפעילות המתמשכת להגנת צבי ים בחופי ישראל מתחילה ככל הנראה להניב תוצאות. דו"ח של רשות הטבע והגנים המסכם את שנת 2010 מעלה כי הפעילות להגנת אוכלוסיית צב הים החום, באמצעות העברת ביצים שהטילו נקבות הצבים לחוות מוגנות, הביאה להתאוששותה מסכנת ההכחדה שבה היתה מצויה בעשורים האחרונים.

מהדו"ח עולה כי בשנים 2006-2010 הגיע מספר קני צב הים החום שהתגלו בחופי ישראל ל-138 קנים בממוצע מדי שנה. מדובר בעלייה של קרוב ל-60% במספר הקנים לעומת שנים קודמות.

להערכת יניב לוי, מנהל מרכז ההצלה לצבי ים של רשות הטבע והגנים הנמצא בבית הספר מבואות ים במכמורת, ייתכן שמדובר בניצני הצלחה ראשונים של תוכנית הגנת הצבים המתבצעת מעל 20 שנה.

ההערכה היא שכיום יש סמוך לחופי ישראל כמאה נקבות של צב ים חום המתרבות באזור באופן קבוע.

במסגרת תוכנית ההצלה השנתית, סורקים פקחי רשות הטבע והגנים בקיץ את החופים בחיפוש אחר עליות של נקבות צבי ים לצורך הטלת ביצים. לישראל מגיעות נקבות של צבי ים חום וירוק, שני מינים הנמצאים בסכנת הכחדה. הן חופרות בור עמוק בחול שבו הן מטמינות את הביצים שהטילו.

הפקחים מוצאים את הביצים ומעבירים אותן לחמש חוות מוגנות היטב. כאשר מגיע זמן הבקיעה, מגיעים הצבונים ישירות לים ומתחילים את חייהם במים. במהלך 26 שנות הפעילות של התוכנית להגנת הצבים בחופי המדינה שולחו כך לים קרוב ל-90 אלף צבונים.

מצבו של צב הים הירוק מוסיף להיות קשה יותר, ועדיין רשום רק מספר קטן של קנים של צבים מהמין הזה. כדי לשפר את סיכויי ההישרדות של צב הים הירוק, החליטה רשות הטבע והגנים להפעיל גרעין רבייה במכמורת שבו נותנים לצבים ירוקים להתרבות ולגדול, ולאחר מכן מתכוונים לשחרר את הצבונים חזרה לים.

לחופי ישראל נפלטים מדי שנה 171 צבים שנפגעו או מתו וחלקם מועברים למרכז ההצלה. השנה הגיע למרכז ההצלה מספר שיא של 49 צבים שטופלו וחלקם הוחזרו אל הים. ההערכה היא שבים עצמו מתים עוד מאות צבים מדי שנה. אחד הגורמים העיקריים לפגיעה בצבים הוא בליעת "שארק", קרס דיג.

השארק גורם על פי ההערכה ל-60% מהפגיעות בצבי הים. בנוסף לכך מסתבכים הצבים ברשתות דייגים ונחנקים מבליעת פסולת פלסטיק. צבי הים יכולים לחיות 50 שנה ובזמן זה הם גם חשופים לזיהום שיכול לשבש פעילות של מערכות שונות בגופם.

אחת הדוגמאות לתלאות שעוברים הצבים היא סיפורה של נקבת צב הים החום "ינאית-רגל". לאחר שהטילה בשנה שעברה את ביציה, נלקחה באופן בלתי חוקי על ידי תושב קלנסוואה שהתכוון למכור אותה, והוחזקה כארבעה ימים בתנאים קשים עד שאותרה על ידי פקחי הרשות. היא טופלה במרכז ההצלה ונשלחה לים. נקבת הצב קיבלה את שמה מאחר שניתן היה לזהות בקלות את עקבותיה לאחר ההטלה בחופים כיוון שחסר לה גף אחורי.

לכתבה בהארץ
Comments