בזמן שביתת חיפה כימיקלים: הקישון נקי יותר

נשלח 5 ביולי 2011, 10:51 על ידי Sustainability Org

בגלל שביתת העובדים לא מוזרמים שפכים מחיפה כימיקלים לקישון. בדיקות שנערכו בנחל מגלות: שיפור משמעותי באיכות המים

nrg מעריב | 5/7/2011 17:33
תגיות: נחל קישון, זיהום נחלים, שיקום נחלים,חיפה כימיקלים,חיפה (סביבה)
הזרמת שפכים לקישון
הזרמת שפכים לקישון צילום ארכיון: רשות נחל קישון

ריכוז החנקן הכללי וכן ריכוז האמוניה בקישון פחתו באופן משמעותי מאז הופסקה – לפני כחודשיים – הזרמת שפכי חיפה כימקלים לנחל בשל שביתת העובדים. על פי נתוני רשות נחל קישון, כיום איכות מי הנחל כמעט ועומדת בתקן הסביבתי לאיכות מי נחל קישון.

על פי בדיקות השוואתיות שערכה רשות הנחל, איכות המים השתפרה מאוד, בימים בהם לא הוזרמו לנחל שפכים. על פי הבדיקות אותר שיפור ניכר באיכות מי מורד נחל קישון בעיקר בריכוזי החנקן הכללי ובצורוני החנקן (ניטראט, נטריט ואמוניה). כמו כן קיימת ירידה בריכוז הכלורופיל (ביטוי לתגובת המערכת להעשרה בחומרי הזנה) בנחל עם הפסקת הזרמת חיפה כימיקלים לקישון.

השיקום מתעכב

"שנים ארוכות עשה מפעל חיפה כימיקלים, יחד עם אחרים, שימוש בנחל קישון כבתוך שלו ובכך תרם תרומה ממשית לזיהום של מימיו וקרקעיתו", מציינת שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון. לדבריה, שפכי המפעל בעבר היו בעל מאפיין חומצי מובהק והכילו בין היתר שמן מינראלי ומתכות כבדות בשיעורים משמעותיים, דבר אשר מנע את האפשרות לשיקום הנחל וסביבתו.


בעבר, שפכי המפעל הוזרמו ישירות לנחל קישון בצורתם הגולמית וללא כל טיפול, דבר שהביא למצב בו מי הנחל הכילו מתכות כבדות והיו מצויים במצב חומצי לאורך כל מורד הנחל עד לנמל הקישון. כיום, המפעל מעכב את שיקום נחל, עת הפך לחברה היחידה מבין המפעלים שפגעו בעבר בנחל שלא העבירה את הסכום הנדרש (28 מיליון שקל) להמשך פרויקט השיקום.

"לדעת רשות נחל הקישון חובתו של מפעל חיפה כימיקלים היא ליטול חלק, שכם אחת, עם מפעלים אחרים ועם הממשלה, במתן סיוע כספי לביצוע פרויקט ניקוי קרקעית הנחל, לשם השבת הנחל לציבור לו הוא שייך", הוסיפה מנכ"לית רשות הנחל.

לכתבה באתר nrg
Comments