קמפיין: כך תמלאו את נחלי ישראל בלחיצת כפתור

נשלח 26 בנוב׳ 2011, 11:18 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 בנוב׳ 2011, 2:30 ]
החברה להגנת הטבע קוראת לציבור להציף את רשות המים בדרישות להגדיל את כמות המים המוחזרת לטבע. "ישראל ממשיכה לייבש את הטבע. הנחלים שהמים נגזלו מהם גוססים ומינים רבים של צמחים ובעלי חיים נעלמים מנופי ארצנו"
תומר פרת, 24/11/2011

מעוניינים לתרום בעצמכם מים נקיים לנחלים המתייבשים והמזוהמים שלנו? אין צורך להתרוצץ עם דליים. החברה להגנת הטבע פותחת ערוץ לציבור, דרכו יוכל כל אחד מאיתנו לדרוש מרשות המים תוספת מים לטבע או להגיש השגה על תכנית הזרמת המים הממשלתית לשנת 2012.  לחצו כאן.

 מדי שנה מחזירה רשות המים לטבע מים נקיים שלא מיועדים לשתייה (מי קולחין) - לנחלים שהתייבשו בגלל הטיית מים, הקמת סכרים, או שאיבה מאסיבית. לטענת החברה להגנת הטבע, בשנת 2012 שוקלים ברשות להפחית את כמות המים המסופקת לטבע מ-15 מלמ"ק (מיליון מטר מעוקב) שניתנו השנה, ל-10 מלמ"ק בלבד.

בעקבות הכוונות, יוצאת החברה להגנת הטבע בקמפיין ציבורי נרחב למען הגדלת כמות המים שיושבו לטבע. בחברה להגנת הטבע מבקשים מהציבור לפנות למועצת רשות המים ולדרוש ממנה להקצות ב-2012 לפחות כמות של 25 מלמ"ק מים שפירים לטבע. 

התאריך האחרון להגשת הבקשות וההשגות הוא יום ראשון, ה-4 בדצמבר בשעה 12:00 בדיוק. לאחר מכן תתכנס מועצת רשות המים לדון בהשגות שהוגשו בעניין הקצאות המים שנקבעו לשנה הבאה. את ההשגות ניתן לשלוח לפקס של רשות המים, שמספרו 03-6369750. מספר הפקס לפניות הציבור מתפרסם באתר האינטרנט של רשות המים, אולם בחברה להגנת הטבע החליטו לצאת בקמפיין הקורא לציבור לממש את זכותו - ולהשפיע.

"למרות שהתפלת המים כבר מספקת כ-50% מתצרוכת המים הביתית בישראל, כ-300 מלמ"ק בשנה", אומרים בחברה להגנת הטבע, "ישראל ממשיכה לייבש את הטבע".

לטענת ראשי החברה, "כבר שנים מספרים לנו שישראל מתייבשת, קוראים לנו לחסוך במים ושואבים מהטבע כמעט את כל מה שיש לו. הנחלים בישראל על סף קריסה ומעיינות רבים מנוצלים לחקלאות ומימיהם אינם זורמים בטבע. שאיבה מסיבית של מי תהום גורמת לדעיכה בכמויות המים השופעים מהמעיינות ששרדו, הנחלים שהמים נגזלו מהם גוססים ומינים רבים של צמחים ובעלי חיים נעלמים מנופי ארצנו".

בחברה להגנת הטבע מסבירים מדוע החליטו לצאת בקמפיין הסברה בעניין: "כיום רשות המים מפרסמת את האפשרות לפנות אליה בהשגות לגבי ההקצאות באתר שלה, בין שלל מסמכים ונתונים", אמר ל-ynet דובר החברה להגנת הטבע, דב גרינבלט. "לציבור הרחב אין כל אפשרות לדעת כי הוא רשאי לפנות אליה בדרישה כזו או אחרת לגבי הקצאות המים".

מרשות המים נמסר בתגובה: "בניגוד לאמור, בשנת 2012 תגדל הקצאת המים לטבע באופן משמעותי, מ-15 מיליון מ"ק ל-18 מיליון מ"ק, וזאת במקרה של חורף שחון. בחורף ממוצע מבחינת משקעים ההקצאה תגדל ל-23 מיליון מ"ק".

בנוגע לקמפיין החברה להגנת הטבע, נמסר מהרשות: "רשות המים מחוייבת בהתנהלות שקולה ואחראית ואינה מאפשרת אספקת מים לכלל הצרכים בכמויות להן כולנו שואפים. אנו מפרסמים את ההקצאות לשימוע ציבורי בצורה שקופה ופתוחה, כדי שכל מי שרואה ומעוניין ישמיע את הסתיגותיו".
 

כתבות קשורות
 

Comments