ממשלת סין אישרה להקים את הסכר הגבוה ביותר בעולם

פורסם: 25 במאי 2013, 12:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 במאי 2013, 12:50 ]

העבודות להקמת הסכר על הנהר דאדו שבמדינת המחוז סצ'ואן יימשכו 10 שנים. חשש שיגרום נזקים קשים לסוגי צמחיה ודגים בסכנת הכחדה

מאת ג'ונתן קיימאן, גרדיאן, 19/5/2013

המשרד הסיני לאיכות הסביבה אישר בסוף השבוע את התוכניות להקמת מה שעתיד להיות הסכר הגבוה בעולם על הנהר דאדו. זאת, חרף אזהרותיהם של ביולוגים וארגוני סביבה מפני נזקים קשים שעלולים להיגרם סוגי צמחייה ודגים הנמצאים בסכנת הכחדה.

הסכר, שיתנשא לגובה 314 מטרים, יבנה במסגרת המפעל ההידרו-אלקטרי שואנגג'יאנגקו שבדרום-מערב מחוז סצ'ואן. סוכנות הידיעות הממלכתית הסינית דיווחה כי הפרויקט יופקד בידי חברת בת של קבוצת גואודיאן, אחת מחמש חברות האנרגיה הממשחתיות הגדולות בסין. העבודות יימשכו כעשר שנים ועלותן תגיע על פי ההערכות ל-44 מיליארד דולר.

הסכר על הנהר דאדו יהיה גבוה בהרבה מזה שעל שהוקם על הנהר יאנגצה, הנחשב לפרויקט ההידרו-אלקטרי הגדול ביותר בעולם. הוא יהיה גם גבוה במעט מהסכר המחזיק כיום בשיא העולמי, סכר נורק בטג'יקסטאן, שגובהו 300 מטרים. הסכר השני בגובהו בעולם, המגיע ל-292 מטרים, הוא סכר שיאואן הנמצא גם הוא בסין.

סכר שלושת הערוצים על הנהר יאנגצה
סכר שלושת הערוצים על הנהר יאנגצה. צילום: אי–פי

משרד הסביבה של סין הודה שהקמת הסכר על הנהר דאדו תשפיע לרעה על המגוון העשיר של החי והצומח באזור. "התוכנית תשפיע על ההשרצות ועל תנועתם של מיני דגים נדירים, וגם על צמחים מוגנים הנמצאים בסכנת הכחדה", נאמר בהודעת המשרד שגם הציע לנקוט צעדים להגבלת הנזק הסביבתי, כגון: הגנה על מקומות מחייה של דגים ביובלים ועידוד רביית הדגים. התוכנית ממתינה עדיין לקבלת אור ירוק ממועצה העליונה של סין.

נהר דאדו הוא יובל של נהר מין החוצה את מרכז מחוז סצ'ואן לפני שהוא מתחבר לנהר היאנגצה בדרום. עם השלמת המיזם, תהיה לתחנת הכוח החדשה עוצמה של שני ג'יגה וואט והיא תספק כשמונה מיליארד קילוואט שעה בשנה - עוצמת אנרגיה הגדולה פי שניים מזו שמספק סכר הובר שבמערב ארה"ב.

לכתבה בהארץ


Comments