הושג הסכם: כיל תממן 90% מעלות קציר המלח

נשלח 28 בדצמ׳ 2011, 7:30 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 28 בדצמ׳ 2011, 7:33 ]

משרד האוצר ומפעלי ים המלח הגיעו הלילה להסכמה. כיל תשלם מעל 3 מיליארד למניעת הצפת המלונות בדרום ים המלח. המדינה החליטה שלא להתערב בהליך תכנון הפרויקט. התמלוגים יעלו מ-5% ל-10%

יעל דראל | 28/12/2011 7:20 
תגיות: קציר מלח,ים המלח (סביבה)
יו"ר כיל, אמר אלשטיין, הודיע הלילה (ד') לשר האוצר, יובל שטייניץ, כי הוא מקבל את הצעתו לגבי מימון הקציר המלח והעלאת התמלוגים שישולמו למדינה. בתום משא ומתן ארוך בין משרד האוצר לבין כיל, חברת האם של מפעלי ים המלח, נחתם ההסכם לפיו מפעלי ים המלח ישלמו 3.04 מיליארד שקלים מעלות קציר המלח, הנאמדת בכ-3.8 מיליארד שקלים. כמו כן, כל חריגה מעלות הפרויקט תמומן במלואה על ידי המפעלים.
מפעלי ים המלח. ישלמו ויתכננו לבד
מפעלי ים המלח. ישלמו ויתכננו לבד צילום: איי-פי
ההסכם יוציא לפועל את הפרויקט הענק להגנת קו המלונות בדרומו של ים המלח וגם משנה את אחוז התמלוגים. ההסכם יובא לאישור הממשלה, לאחר אישורו בדירקטוריון חברת כיל.

על פי ההסכם שנחתם בין הצדדים, התמלוגים שמשלמת החברה כיום יוכפלו משיעור של 5%  לשיעור של 10% מעל כמות אשלג של 3 מיליון טונות לשנה, החל משנת 2010 - בהתאם לתביעת המדינה במסגרת הליך הבוררות. תמלוגים אלו ישולמו מעל כמות של 1.5 מיליון טונות לשנה החל משנת 2012. באוצר הבהירו כי "משמעות הסכמה זו היא תוספת משמעותית מוערכת של כ- 175 מיליון שקלים לשנה וכ-1.77 מיליארד שקלים עד תום תקופת הזיכיון - בשנת 2030".

דרישה: לבדוק חוקיות הסכם קציר המלח
פרשנות: קציר מלח? רק לא עוד שקשוקה
◄"אחרי הסכם קציר המלח - הים ימשיך לשקוע"
על פי ההסכם, המדינה תשלם סך של 760 מיליון שקלים, מתוכם 337 מיליון הינו הערך של דיווידנד בסך 30 מיליון שמשכה המדינה בשנת 1992 למימון ביצוע ההגנות. באוצר הבהירו כי "מדובר במהלך דומה לזה שהתבצע בתחילת השנה באמצעות ועדת ששינסקי לגבי מאגרי הגז והנפט בים התיכון". 
  
קציר המלח המלא יבוצע כאמור באגן הדרומי של ים המלח, על מנת למנוע את הצפתם של אלפי חדרי מלון באזור. באזור זה, המהווה למעשה בריכת אידוי תעשייתית של מפעלי ים המלח, עולה המפלס בהתמדה בכ-10 ס"מ כל שנה, כתו\צאה מהזרמת המים מהאגן הצפוני ושקיעתו של המלח בקרקעית.

על פי ההסכם, ביצוע הפרויקט ייעשה על ידי מפעלי ים המלח ועל אחריותה. על פי ההסכם, הממשלה לא תתערב בהליכי התכנון של הפרויקט, הסעיף כולל אי התערבות גם בכל הנוגע לאינטרסים ציבוריים הנוגעים להיבטים סביבתיים.

"דין ים המלח כדין הים התיכון. השלמנו היום בהסכמה מהלך של העלאת חלקה של המדינה במשאבי האשלג לרמה המקובלת בעולם המערבי, כפי שעשינו באמצעות ועדת ששינסקי לגבי משאבי הגז והנפט", אמר שטייניץ. "בזאת תיקנו עיוות של שנים והוספנו מיליארדי שקלים לטובת הציבור".

"במאמצים רבים הושגו ההסכמות אשר שומרות על האינטרסים של המדינה. ההישג המשמעותי הינו תחילת ביצוע פרויקט ההגנות באופן מידי ומניעת הצפת המלונות", הוסיפה החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו.

"הציבור הולך להפסיד ובגדול", אמר אתמול ח"כ דב חנין על ההסכם המתגבש. "התמלוגים על חלק מהמשאבים יעלו רק לעשרה אחוזים.  בפרשת הגז כעסנו על 12.5% תמלוגים כנקודת מוצא. ושם עוד היה צריך לחפש גז בים – את ים המלח לא צריך לחפש. ומפיקים שם בשיטה הזולה ביותר – מייבשים את הים". לדברי חנין, ההסכם מייצר תמריץ כלכלי עצום להגברת השאיבה מהאגן הצפוני. "תחת כובד האינטרסים, ים המלח ימשיך לשקוע ויעלם".
Comments