דגי האמנון שוב שוחים ביובלי הירקון

נשלח 24 בדצמ׳ 2011, 8:05 על ידי Sustainability Org

אחרי 50 שנה של זוהמה, דגי האמנון המצוי שבו לשחות בנחל קנה, מיובליו של הירקון. הם נמשכים למקומות שאיכות המים שלהם השתפרה

עדי חשמונאי | 23/12/2011 10:51
תגיות: האמנון המצוי, נחל הירקון
בשבועות האחרונים מתקשים אנשי רשות הניקוז של נחל הירקון להסתיר את התרגשותם. הסיבה היא פשוטה: אחרי 50 שנה של לכלוך וזוהמה, דגי האמנון המצוי שבו לשחות בנחל קנה, אחד מיובליו של הירקון.

"במשך עשרות שנים זרמו בנחל קנה מי קולחין באיכות ירודה שלא אפשרה לבעלי חיים וצמחים רבים להמשיך ולחיות בו", הסביר אתמול יונתן רז, אקולוג רשות ניקוז נחל הירקון. "לפני כשנה מתקן טיהור השפכים של כפר סבא והוד השרון שודרג במתקן שלישוני, שנותן טיהור שלישי למי השפכים. גם מי הקולחין האלה לא זורמים ישר לנחל, אלא עוברים קודם דרך האגנים הירוקים שלנו שמשדרגים את איכות המים לרמה מעולה. משם אנחנו מזרימים את המים המטוהרים לנחל".
צילום: יונתן רז
דגי האמנון בנחל קנה צילום: יונתן רז

בשנות ה-60 שאבה מקורות 90 אחוז ממי הירקון לצורך אספקת מים לתושבי תל אביב ודרום הארץ. במקביל הושלכה לנחל פסולת בניין ואת המים הטבעיים החליפו שפכים עירוניים ופסולת תעשייתית. נחל קנה, שנשפך אל הירקון ליד הוד השרון, זוהם אף הוא ולאורך עשורים רבים בעלי החיים והצמחים שחיו בו ובסביבתו נעלמו ממנו. בשנים האחרונות מבצעת רשות ניקוז נחל הירקון עבודות שיקום אינטנסיביות הכוללות בין היתר השבה חלקית של מי קולחין מטוהרים לנחל.

"האמנונים נמשכו למקומות שאיכות המים שלהם השתפרה, אבל רק לאחרונה הם התחילו להיכנס מהירקון גם לנחל קנה", ממשיך רז. "מבחינתנו האינדיקציה הטבעית הזאת היא הטובה ביותר. היא מצביעה על שיפור באיכות המים בנחל. בירקון אנחנו רואים איך יותר ויותר אוכלוסיות של בעלי וחיים חוזרים אחרי עשרות שנים".

Comments