סקר: שליש ממעיינות הרי יהודה יבשו

נשלח 30 באוק׳ 2011, 10:02 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 30 באוק׳ 2011, 10:03 ]

לראשונה זה 30 שנה, ביצעו אנשי רשות הטבע והגנים סקר מקיף של המעיינות באזור. בשליש מהמעיינות שלא יבשו איכות המים ירודה או בינונית

27/10/2011, צפריר רינת

מעיינות הרי יהודה ששימשו בסיס להיווצרות אזור ייחודי של חקלאות עתיקה שהחלה עוד בתקופת הבית השני נמצאים בתהליך התייבשות מתמשך בעקבות רצף של שנים מעוטות גשמים. כך עולה מסקר מקיף של מעיינות באזור שנערך השנה.

לראשונה זה 30 שנה, ביצעו אנשי רשות הטבע והגנים בהנחיית רשות המים סקר מקיף של המעיינות באזור הרי יהודה. הסקר שנערך בעונת האביב האחרונה כלל 67 מעיינות מתוך קרוב ל-90 הנמצאים באזור המשתרע מירושלים במזרח ועד סמוך לבית שמש במערב.

הסקר כלל בדיקה של איכות וכמות המים וכן של מצב הסביבה שבה נמצא כל מעיין. מדובר בין השאר באתרים כמו מעיינות סטף, עין חנדק ועין לבן שהם אתרי טיולים ידועים. כל המעיינות שנבדקו נמצאים בתוך הנחלים הגדולים של האזור ובראשם נחל שורק ונחל איילון. חלק מהמעיינות נמצאים בתוך יישובים כמו אבו גוש או בשכונות המערביות של ירושלים.

על פי הסקר, רק בשני שלישים מהמעיינות נמצאים מים. במעיינות שבהם נמצאו מים התברר שעוצמת הזרימה חלשה לעומת שנים קודמות. מתוך המעיינות שבהם נמצאו מים בשליש היתה איכות המים ירודה או בינונית.

מעיין עין אלקוף. במעיינות שלא יבשו זרימת המים חלשה. צילום: דינה פיימן ואריאל כהן/ רשות הטבע והגנים

להערכת הצוות שביצע את הסקירה, הסיבות העיקריות לכמות המים הנמוכה במעיינות היא רצף שנות בצורת. מתוך שמונה השנים האחרונות, שש שנים אופיינו כשנות בצורת באזור הרי יהודה. החורף האחרון היה יבש במיוחד וירדו בו רק 60% מכמות המשקעים הרב-שנתית.

גורם נוסף להתמעטות המים במעיינות הוא הרחבה משמעותית של היקף הבנייה בסמוך לחלק מהמעיינות בעקבות התפשטות היישובים באזור והקמת תשתיות כמו תחנות דלק וכבישים. משמעות הדבר היא שמי גשמים לא מחלחלים לקרקע בגלל היווצרות שכבת בטון ואספלט וזורמים לאזורים אחרים או מתאדים. בחלק מהאתרים נמצאו זרימות מים גבוהות מהצפוי ככל הנראה בגלל חדירת שפכים. כאשר נבדקה איכות המים התברר שהיא ירודה ויש בה גורמי זיהום אופייניים לשפכים.

המעיינות של הרי יהודה שימשו בסיס לחקלאות עתיקה בת אלפי שנים. יש סביבם מערכת ענפה של תעלות ונקבות וקיומם אפשר פיתוח חקלאות הררית באמצעות הקמת טרסות (מדרגות) מתאימות לעיבוד על המדרונות. בגלל ייחודה של מסורת חקלאית זו גיבשה ועדת מומחים בישראל בשנה שעברה הצעה לכלול אזור זה כמועמד לאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו. הצעה כזאת עדיין לא הוגשה באופן רשמי לארגון.

עורכי הסקר האחרון ממליצים למשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לפעול לחיבור יישובים באזור שבהם לא קיימת תשתית ביוב למתקן טיפול בשפכים ובכך להגן על חלק מהמעיינות מפני זיהום. כמו כן הם ממליצים לשפר את ההגנה על הצמחייה הטבעית והחזות של השטחים מסביב למעיינות כדי שיוכלו להמשיך ולשמש אתרי טבע ותיירות.

 
Comments