דוח: הפתרון לעליית מפלס ים המלח - קציר מלח

נשלח 18 במאי 2011, 6:11 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 18 במאי 2011, 6:31 ]

צוות מומחי סביבה הגישו חוות דעת, אשר קובעת כי קציר המלח הוא הפתרון הנכון ביותר מבחינה סביבתית להצלת קו המלונות

nrg מעריב | 17/5/2011 18:52
תגיות: ים המלח (סביבה), קציר מלח
 
דוח מומחים שהוגש לאחרונה לשר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, קובע: יש לבחור בקציר המלח כדי לפתור את בעיית עליית המפלס בחלקו הדרומי של ים המלח. הדוח פורסם היום (ג') על ידי החברה להגנות ים המלח (חל"י). הדוח הוכן על ידי צוות מומחים סביבתיים בראשות פרופ' אלון טל, פרופ' אורי מינגלגרין ומוטי קפלן. דוח זה מצטרף לדוחות נוספים אשר עסקו בהיבטים כלכליים, הנדסיים ותיירותיים, אותם הגישה חל"י על מנת שיהוו את התשתית והידע לצורך ההמלצות לפתרון הקבע.

ים המלח. קו המלונות בסכנה
ים המלח. קו המלונות בסכנה צילום: דוד גרינשפן
 
כזכור, מפלס המים בחלקו הדרומי של הים (שהוא למעשה בריכות תעשייתיות של מפעלי ים המלח) עולה ב-20 סנטימטר בשנה - ובמידה שלא תינקט פעולה מהירה, קו המלונות עלול להיפגע באופן משמעותי. בקרוב צפוי להודיע מיסז'ניקוב, מהי החלופה המועדפת עליו למניעת ההצפה של איזור המלונות – קציר מלח (איסוף המלח מקרקעית הבריכות של המפעלים) או הריסת המלונות והקמתם בנקודה גבוהה יותר.
 
בעוד 20 שנה

צוות המומחים קבע באופן נחרץ כי קיים יתרון סביבתי מובהק לחלופת קציר המלח. "זאת בעיקר מן הסיבה כי חלופה זו הינה יציבה, אמורה להחזיק שנים רבות, והיא מציעה פתרון גורף לבעיית שקיעת המלחים והרמת המפלס", כתבו השלושה בחוות הדעת. לגבי אופציות העתקת המלונות ציינו, שיש לחלופה זו יתרונות בלתי מבוטלים, בעיקר בשל חידוש פני האזור, אך לאחר תקופה של 10-20 שנה יעלה הצורך בטיפול בבעיות המפלס הגואה.
  
בחל"י מוסיפים שעבודת הצוות, אשר נמשכה כשנה, מסכמת את מכלול ההיבטים הסביבתיים הכרוכים בחלופות, וזאת על פני חמישה מדדים מרכזיים: היבטים אקולוגיים מקומיים, היבטים אקולוגיים גלובאליים, הערכה נופית, זיהום אוויר ואקוסטיקה וניצול דלקים וחשמל. 

תהליך העבודה של הצוות כלל היוועצות במומחים בינלאומיים לתחומים השונים, ניתוח איכותי וכמותי של הנתונים וכן הידברות עם בעלי עניין רבים: ארגוני  סביבה, מכוני מחקר אקדמאים וכן רשויות שונות.

בחברה להגנת הטבע, שדרשו כבר בשבוע שעבר את פרסום הדוח, ציינו היום כי "קציר המלח הוא הפתרון העדיף ביותר לסביבה ורק הוא ישמור על האיזון בין המשך תפקוד מפעלי ים המלח ומניעת פגיעה בפעילות המלונאית וערכי הטבע שבאזור". לדבריהם, חלופה זו אינה דורשת פעולות כרייה וחציבה נרחבות מנחלי מדבר יהודה, כמו החלופות האחרות, ולכן מבחינה סביבתית היא עדיפה באופן משמעותי, אנו קוראים לשר התיירות סטס מיסז'ניקוב ולממשלה לאמץ את מסקנות הדוח ולקדם במהירות האפשרית וללא עיכובים את חלופת קציר המלח".

באדם טבע ודין שמחו לשמוע את המלצות הדוח. "על שר התיירות מוטלת החובה לאמץ את המלצת הדוח בדבר עדיפותה של חלופת הקציר ויישום עקרון המ'מזהם משלם' בכל הנוגע לפעילות מפעלי ים המלח", אמר עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה.

Comments