דו"ח: קיצוץ מים לחקלאים הכרחי לשיקום הירדן

נשלח 17 בנוב׳ 2011, 3:37 על ידי Sustainability Org
חלקו הדרומי של הנהר לא ישתקם אם לא תופסק חלקית שאיבת המים ממנו לצרכי חקלאות. החקלאים: לא נוכל לקבל הפחתה בהקצאות המים
תומר פרת

"נהר הירדן לא ישתקם אלא אם כן תופסק חלקית שאיבת המים ממנו לצרכי חקלאות" זאת מסקנת דו"ח חדש שכותרתו "מפת דרכים לשיקום נהר הירדן התחתון", שערכו ארגון ידידי כדור הארץ המזרח התיכון, המכללה האקדמית כנרת ועמותת "ארץ אהבתי. על פי הדו"ח, יש לקצץ את השאיבה לצרכי השקיה חקלאית ב-30% ולמילוי בריכות הדגים ב-50%.

 

הדו"ח הוצג אמש (ד') בכנס בשם "הולך ונעלם: תקוות וקשיים בשיקום נהר הירדן", שקיימו עורכי הדו"ח במכללה האקדמית כנרת בהשתתפות מומחים, בעלי עניין ותושבים מקהילות בישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. את הדו"ח חיבר ההידולוג והיועץ הסביבתי גלעד ספיר.

הדו"ח עורר ויכוח סוער בכנס, בין החוקרים ופעילי הסביבה לנציגי החקלאים, שטענו שלא יוכלו לקבל הפחתה בהקצאות המים. זאת למרות שהוצעה בכנס חלופה לקיצוץ בשאיבה, ממי הנהר עצמו: שאיבה של כ-40 מלמ"ק (מיליון מטרים מעוקבים) בשנה במורד הירדן, באזור המפגש עם נחל חרוד.

זאב אחיפז, מנהל אגף תפעול ברשות המים אמר בכנס, כי "פעולת השיקום של נהר הירדן צריכה להתחיל בניצול מי קולחין שמזהמים היום את הנהר לשימוש חקלאי, ושחרור המים המשמשים לחקלאות להזרמה לטבע. בדרך זו נוכל להתחייב להשבת 30 מלמ"ק לשנה, המורכבת מתמהיל של מי כנרת ומים מליחים".

הדו"ח כולל גם תרחיש של הזרמת מים מליחים הזרמה מישראל לירדן הדרומי בנפח של 220 מלמ"ק בשנה של מים פחות מלוחים ברמה של עד 750 מ"ג כלוריד לליטר – המליחות המקסימלית המאפשרת את שיקום הנהר.

 

סמנכ"ל ידידי כדור הארץ , יובל ארבל, אמר כי "לראשונה בישראל, נערך דיון ציבורי מעמיק ופתוח על גורלו של נהר הירדן. שיח ושיג על משמעיות אלו יאפשר לגורמים השונים שיושפעו מהשינוי הנחוץ במדיניות משק המים להשמיע את קולם, על מנת להגיע לפתרונות משותפים שיהיו מקובלים על כל הצדדים".
לכתבה באתר ynet
Comments