ניצחון לתושבים: מים יוזרמו לנחל עין-זהב

נשלח 17 באפר׳ 2011, 6:55 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 17 באפר׳ 2011, 6:59 ]
הנחל החרב בקרית שמונה יתעורר לחיים
אלי אשכנזי, 14/4/2011
 
הפעילים סמוך לנחל
תצלום: דרור ארצי
הישג מרשים לקבוצת תושבים מקרית שמונה ולפעילים סביבתיים מהמכללה האקדמית בתל-חי: רשות המים הודיעה לפני ימים אחדים כי החל מהקיץ הקרוב יוזרמו מים לנחל עין-זהב, החוצה את העיר. זאת אחרי שנים ארוכות שבהן חרב הנחל בחודשי הקיץ, בשל הביקוש העולה וגובר למים שמקורם במעיין עין-זהב.

על פי ההבטחה, בקיץ הקרוב יזרמו בנחל בין 50-70 מטר מעוקב בשעה. מדובר בכחמישית משפיעת המים במעיין עין-זהב. הדבר מתאפשר בזכות קידוחי מים שנעשו בגליל העליון, שיהיו מקור חלופי עבור קרית שמונה. עוד הובטח כי בעוד כשנתיים ישוחררו כל מי המעיין לתוך הנחל.

לפני כמה שנים החלה קבוצה קטנה של תושבים להילחם על שיקומו של הנחל והפיכתו לחלק מרכזי בחיי העיר. התושבים הקימו עמותה סביבתית בשם "קסמי טבע ונוף", שבראשה עומדת יוהנה נזרי, אדריכלית נוף ותושבת קרית שמונה. לעזרת העמותה התגייסו פעילי ארגון "מגמה ירוקה" מתא מכללת תל-חי. עיתון "הארץ" ליווה בשנים האחרונות את המאבקים הציבוריים של הפעילים מתחילתם.

"סוף-סוף יהיה רצף של זרימת מים בנחל לאורך כל השנה, זה ייתן חיים למערכות האקולוגיות", אמרה נזרי בשמחה. היא הוסיפה כי "המאבק לא הסתיים, עכשיו צריך לעקוב ולשמור על הפארק וצריך שיכירו בנחל כצרכן לגיטימי של מים, כדי שגם הדורות הבאים יזכו לראות את המים זורמים בו".

"לאף עיר בארץ אין נחל כזה", הוסיפה ואמרה אתמול נזרי, "אין לנו הרבה נכסים כאן, מלבד אוצרות טבע. נאבקנו על זכותנו לאותו אוצר טבע ואני שמחה שעכשיו החליטו להשאיר לנו את זה. אם לא היינו מעלים את הנושא, למי זה היה אכפת. הוכחנו במאבקים שלנו שתושבים יכולים להביא לשינוי. צריך רק התמדה וסבלנות".
 
Comments