כך הצלנו את נחל עין הזהב

נשלח 11 במאי 2011, 2:19 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 11 במאי 2011, 2:28 ]

3 שנות מאבק נשאו פרי. רשות המים החליטה להחזיר ולהזרים מים לנחל עין הזהב בקריית שמונה. סיפור הצלחה סביבתי ליום העצמאות

טלי לנקרי | 10/5/2011 12:23
תגיות: קריית שמונה (סביבה),נחל עין זהב, שיקום נחלים

פברואר 2009: להציל את נחל עין זהב

מאי 2011: נחל עין זהב עתיד לחזור לחיים. זאת  לאחר שנים רבות של יובש, שבהן נשאבה כל ספיקת המים היישר מנביעת הנחל לצורך הספקת מי שתייה לתושבי קריית שמונה והאזור ולצורך מכירתם למפעל "נביעות". רשות המים החליטה לחדש את הזרימה בנחל עם כמות התחלתית של 50-70 קו"ב בשעה.

הודעה משמחת זו, התקבלה בהתרגשות רבה הן על ידי תושבי קריית שמונה והן על ידי פעילי הקמפיין להשבת המים לנחל שהובילו עמותת קסמי טבע ונוף ומגמה ירוקה.

רפרודוקציה: חמד אלמקת
עין זהב, קריית שמונה. שנות ה-50 רפרודוקציה: חמד אלמקת
 
דרישה אמיתית לשינוי

לפני כשלוש שנים קמה קבוצת פעילים ממגמה ירוקה (תא מכללת תל-חי) ומעמותת קסמי טבע ונוף והחליטה שחייבים לפעול. קבוצת הפעילים החליטה שאסור לתת לנחל להמשיך ולגווע, שחייבים להשיב את הנחל לציבור ולטבע, למען תושבי העיר והדורות הבאים.

המאבק התנהל בשני מישורים. פעם אחת, ניסיון הידברות והנעה של הגופים האחראיים על השאיבה, רשות המים ומקורות, להחלטה בנושא. במסגרת זאת ערכנו פגישות רבות  עם הגופים הממונים והפעלנו לחץ תקשורתי.

פעם שנייה, הצלחנו להפוך את המאבק למאבק תושבים רחב – על ידי החתמת התושבים על עצומה, עריכת אירועים אקולוגיים שסבבו סביב הנחל ועוד. לאורך זמן, המאבק תפס יותר ויותר תשומת לב תקשורתית וציבורית וקיבל פידבקים חיוביים וחיזוקים מהתושבים ומגופים נוספים שסייעו למאבק. רשות המים ומקורות החלו להבין שישנה דרישה אמיתית ורחבה לשינוי.   

צילום: חמד אלמקת
קריית שמונה, עין זהב. 2008 צילום: חמד אלמקת
 
כמו בפרסומות?

עין זהב, הזורם לאורכה של העיר קריית שמונה והיה מוקד החיים בראשית ימיה של העיר. הנחל היה שופע מים ובתולי והיווה מקום מפגש לתושבי העיר: נשים כיבסו בו בגדים, ילדים שחו והשתעשעו בו.

בשנות החמישים הונחו קווי השאיבה הראשונים של חברת מקורות, שהחלה לשאוב מים מהנחל לצורך אספקת מים לתושבי העיר. ככל שאוכלוסיית העיר גדלה, כך גם גדלה השאיבה. אחר כך הגיעה חברת "נביעות" והקימה מפעל בעיר ועל הנחל היפה נגזרה גזירת מוות. לא עוד ילדים צוהלים, הכול נותר כזיכרונות רחוקים.

שוק המים המינראליים בישראל הוא שוק בעייתי מאוד. בעיקר משום שהוא פועל במדינה שחונה, שמקורות המים בה נמצאים בסכנת התייבשות, גם בלי להישאב על ידי חברות מסחריות שונות. מפעלי המים המינראליים, עין גדי ונביעות, פוגעים פגיעה קשה בנחלים מהם הם שואבים ורק כעת, לאחר שנים של פגיעה קשה בטבע, מבינים שהגיע הזמן לעבור לקידוחים ממי תהום. אגב, הפגיעה בטבע לאורך השנים נעשתה בזמן שחברות המים המינראליים התגאו בפרסומות בכך שמימיהן ממותגים כמי מעיינות. כעת, הבינו חברות המים, שאין להן במה להתגאות.

 
נמצא מאגר מי תהום

להשבת מי נחל עין זהב לטבע ולציבור היבטים אנושיים ואקולוגיים חיוביים רבים. מעבר להיותו של הנחל פנינת טבע קסומה בתוככי קריית שמונה שיש בה פוטנציאל להעלאת איכות חיי התושבים, הוא אף יוכל לשמש כמקור פרנסה במידה וידעו להתייחס אליו כמשאב תיירותי. עיריית קריית שמונה, אם תדע להשכיל לעשות זאת, יכולה לעודד פיתוח של ענף צימרים בעיר, שימשוך אליו תיירים שיגיעו לנפוש על גדותיו של הנחל. ומעבר לתועלות האדם הפוטנציאליות מן הנחל, תפקידו הלא פחות חשוב הוא לשמר מערכת אקולוגית ענפה של מיני צמחים ובעלי חיים הקיימת לאורכו ונמצאת בסכנת הכחדה עקב ההתייבשות.

אחד מהגורמים שסייע רבות להצלחת המאבק להשבת המים לנחל, הוא הימצאותו של מאגר מי תהום גדול סמוך לקריית שמונה, בקידוח שביצעה חברת מקורות, שאיכות מימיו גבוהה והוא יכול לשמש כמקור מים חלופי במקומו של מעיין עין זהב. לאחר דיונים ובדיקות ממושכות, יצאה רשות המים בהצהרה לפני כשנה, כי היא החליטה להחזיר את המים לנחל עין זהב.

יישום ההחלטה התעכב ולפני זמן לא רב, בשיחות סגורות עם מובילי הקמפיין, הביעה רשות המים נכונות לביצוע קרוב של החלטתה. כולנו תקווה שנזכה לראות את נחל עין זהב חוזר הפעם לחיים.

הכותבת: טלי לנקרי, פעילה בארגון מגמה ירוקה וממובילות המאבק להצלת עין זהב.


כתבות קשורות:
Comments