חברת הנפט שברון תשלם מיליארדים על הרס האמזונס

נשלח 16 בפבר׳ 2011, 2:17 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 09:54 16/02/2011

בית משפט באקואדור פסק פיצויים סביבתיים מהגבוהים אי פעם

מאת סיימון רומרו וקליפורד קראוס

ניו יורק טיימס

קראקאס. שופט בעיירה קטנה באזור האמזונס של אקואדור פסק שלשום כי חברת הגז הענקית שברון היתה אחראית לזיהום חלקים בג'ונגל האקואדורי, והורה לה לשלם פיצויים בסכום של יותר מ-9 מיליארד דולרים, אחד מסכומי הפיצויים הגדולים ביותר שנדרשו אי פעם בפסיקת בית משפט בשל גרימת נזק סביבתי.

בעקבות החלטתו של השופט ניקולס זמבראנו, שניתנה בבית המשפט של לאגו אגריו - עיר שהוקמה בשנות ה-60 כאתר קידוח נפט - יתחיל כעת שלב הערעורים. הקרב המשפטי נגרר כבר יותר מ-17 שנים בבתי המשפט של ארה"ב ואקואדור, ומשתתפים בו בני שבטים ואיכרים תושבי יערות נגד אחד התאגידים האמריקאיים הגדולים ביותר.

בינתיים הודיעו שני הצדדים כי בכוונתם לערער על ההחלטה. משמעות הדבר היא כי המאבקים המשפטיים עלולים להימשך עוד חודשים רבים ואולי אפילו שנים. לדברי מומחים משפטיים, גובה הפיצויים ותשומת הלב שהפרשה מקבלת ממקדים את תשומת הלב בזיהום סביבתי, ועשויים לעודד הגשת תביעות משפטיות דומות נוספות.

בפסק הדין, המתפרש על פני 188 עמודים, נקבע כי מלבד הפיצויים, על שברון להתנצל בפומבי על פעולותיה בתוך שבועיים, ולא - תיאלץ החברה לשלם סכום כפול. בנוסף הורה השופט לשברון לשלם 860 מיליון דולר (10% מהפיצויים) ל"קואליציה להגנת אזור האמזונס", ארגון שהוקם על מנת לייצג את המתלוננים.

פבלו פאיארדו, אחד מעורכי דינם של המתלוננים, אמר כי פסק הדין הוא "ניצחון הצדק", אך הוא עדיין אינו מספיק. "אנחנו נערער עליו כי אנחנו חושבים שהפיצויים אינם מספיקים", אמר. דרישתם המקורית של המתלוננים היתה 113 מיליארד דולר.

דובר שברון, קנט רוברטסון, אמר כי הפסיקה "איננה לגיטימית ואיננה ניתנת לאכיפה". לדבריו, שברון תגיש ערעור במערכת המשפט של אקואדור ולא תשלם את הפיצויים. "זהו תוצר של הונאה. התוכנית היתה תמיד לנפח את תביעת הפיצויים ולתאם פעולה עם שופטים מושחתים, כדי להעביר את המשפט לבית משפט קטן יותר".

המתלוננים מצדם מכחישים כי היה שיתוף פעולה כלשהו עם השופט, ואומרים שהם רק סיפקו מידע להכנת דו"ח המומחים בהתאם לבקשת בית המשפט משני הצדדים.

לכתבה בהארץ
Comments