הבוצה תמשיך לזרום לים?

נשלח 19 בינו׳ 2011, 4:18 על ידי Sustainability Org

הבוצה השחורה מוזרמת באמצעות צינור ללב הים ומהווה פגיעה קשה לסביבה הימית. איגודן הודיעו השבוע כי לא יעמדו בהתחייבות להוצאת הבוצה גם בשנת 2012. ארגוני הסביבה זועמים

דליה מזורי | 19/1/2011 10:40
תגיות: זיהום ים, בוצה, איגודן

הוועדה לסביבה ובריאות של הכנסת, החליטה לפקח על הנהלת האיגודן (השפד"ן) בתהליך הפסקת הזרמת הבוצה אל הים. כך הוחלט בתום דיון סוער שנערך השבוע בוועדה.

הבוצה השחורה מוזרמת באמצעות צינור ללב הים
הבוצה השחורה מוזרמת באמצעות צינור ללב הים צילום: ברקאי וולפסון

הבוצה היא החומר המוצק שנותר, לאחר שמסתיים תהליך טיהור השפכים באיגודן, שהוא מכון טיהור השפכים הגדול בישראל, הקולט את הביוב של כל גוש דן. בעוד המים המטוהרים מועברים לשימוש בחקלאות, הבוצה השחורה מוזרמת באמצעות צינור ללב הים, ונשפכת למים בעומק של כחמישה קילומטרים מול חופי ראשון לציון. הבוצה מהווה מפגע קשה לסביבה הימית, ובמהלך הזמן נוצרה מעין "קרחת יער" אקולוגית סמוך לנקודת המוצא של הצינור.

במסגרת הדיון שהתקיים השבוע, התגלעו חילוקי דעות קשים בין הנהלת איגודן לבין נציגי עמותת צלול והמשרד להגנת הסביבה. מנכ"ל צלול, עזר פישלר, הציג בפני הוועדה התנהלות שיטתית ומגמתית של הנהלת איגודן בעשור האחרון, שהביאה להפרות חוזרות ונשנות של התחייבויות להוצאת בוצת הביוב מהים.

"הפתרון האמיתי ליישום תכנית הפסקת הזרמת הבוצה אל הים, הוא פיקוח חיצוני של וועדת הכנסת בראשות ח"כ דב חנין", אמר פישלר. סמנכ"ל האכיפה במשרד להגנת הסביבה ויו"ר הועדה למתן היתרי הזרמה אל הים, יצחק בן דוד, הודיע לוועדה כי הוא מתכוון לוודא, שהנהלת איגודן תעמוד בהתחייבותה לוועדה, למתן היתרים להוצאת בוצת הביוב ביוני 2012, כפי שנקבע בהיתר.

ואולם, יו"ר הנהלת איגודן, ארנון גלעדי, הודיע לחברי הוועדה כי הם שוב לא יעמדו בתוכניות להוצאת הבוצה וכי גם בשנת 2012 תימשך הזרמת חמישה מיליון מטר מעוקב של בוצה לחופי גוש דן. על כן הודיע ח"כ חנין, כי הועדה תפקח על התכניות.  יו"ר הועדה ח"כ חנין, הודיע בסיום הדיון, כי הוא דורש מהנהלת איגודן לדווח לוועדה מדי רבעון על התקדמות וביצוע מהלכים להאצת הוצאת הבוצה מהים, במטרה לעמוד בלוחות הזמנים עליהם התחייב איגודן וכן להגיש בתוך כחודש תכנית עבודה לצמצום עומס המתכות הכבדות בבוצה.

לכתבה באתר nrg

Comments