הדיג בכנרת יושבת למשך ארבעה חודשים

נשלח 16 בפבר׳ 2011, 1:51 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 16 בפבר׳ 2011, 2:22 ]

לאחר שנדחתה ההחלטה להשבית את הדיג בימה הלאומית לשנתיים, הוחלט כי הדיג ייאסר מאפריל ועד אוגוסט. "אינטרס לאומי"

דליה מזורי | 15/2/2011 18:24
תגיות: כנרת, דיג, משרד החקלאות, אורית נוקד,

בעקבות הידלדלות הדגה בימה הלאומית, הדיג בכנרת יושבת לתקופה קצובה של ארבעה חדשים מאמצע אפריל עד לאמצע אוגוסט – כך הוחלט אתמול (ב') במשרד החקלאות. בכך חזר בו המשרד מהחלטתו הקודמת להשבית את  הדיג למשך שנתיים לאחר התנגדות ועדת הכלכלה לכך. שרת החקלאות, אורית נוקד: "המשך הדיג בכנרת יביא לנזק בלתי הפיך שכולנו נצטער עליו".

ספינת דיג בכנרת. באפריל הסירות יצטרכו לעגון
ספינת דיג בכנרת. באפריל הסירות יצטרכו לעגון צילום: יגאל לוי

ההחלטה הוצגה אתמול בוועדת הכלכלה של הכנסת, ובמשרד החקלאות מכינים תיקון להחלטת הממשלה ולתקנות הדיג, כדי שניתן יהיה ליישם את ההחלטה.

הדיון בוועדה נערך בעקבות דיון קודם שנערך לפני כחודש, בו הושמעה ביקורת קשה על ההחלטה להפסיק את הדיג בכנרת, וספקות מקצועיות בדבר הצורך בנקיטת צעד דרסטי של הפסקת הדיג. משרד החקלאות התבקש לחזור ולבדוק את נחיצות ההשבתה, ולהציגן בפני הוועדה.

נוקד: אימוץ מסקנות המומחים הוא אינטרס לאומי

בדיון אתמול הציג משרד החקלאות מסקנות חדשות לעניין השבתת הדיג, לפיהן הדיג לא יושבת כליל אלא רק בתקופת התרבות הדגה. על פי תקנות הדיג החדשות שהוגשו לאישור הוועדה, במסגרת ההשבתה תיאסר כל פעילות דיג בכנרת, בנהר הירדן בקטע הנשפך לכנרת, ובנחלים הנשפכים לכנרת.

החל מתחילת מועד ההשבתה יפעיל משרד החקלאות מערך פיקוח ואכיפה מתוגבר שיפעל לעצור כל פעילות דיג לא חוקית. אדם שידוג בכנרת במהלך תקופת ההשבתה, יהיה צפוי לעונשים הקבועים בחוק,

לרבות קנס מינהלי של אלף שקל ותפיסת ציוד הדיג והספינה באם ישנה, בגין דיג ללא רישיון. החלטת הממשלה בעניין תמיכה בדייגים בתקופת ההשבתה נותרת בעינה.

שרת החקלאות, אורית נוקד, אמרה בתגובה: "המשך הדיג בכנרת יביא לנזק בלתי הפיך שכולנו נצטער עליו. הכנרת היא אחד הנכסים החשובים של כלל הציבור ואימוץ מסקנות המומחים הוא אינטרס סביבתי ולאומי. אני מקווה שנגיע להסכמות בעניין עם ועדת הכלכלה, תוך מציאת פתרון הולם לפרנסת הדייגים".

לכתבה באתר nrg

עודכן ב- 09:49 16/02/2011
הדייגים ניצחו: הדיג בכנרת ייאסר למשך 4 חודשים בלבד

כשנה לאחר שהחליטה הממשלה לאסור לחלוטין את הדיג באגם למשך שנתיים משום ש"קיים חשש ממשי לאסון אקולוגי" - הפכה ועדת הכלכלה של הכנסת את ההחלטה


כשנה לאחר שהחליטה הממשלה להפסיק את הדיג בכנרת למשך שנתיים - בכפוף להחלטת ועדת הכלכלה של הכנסת - ביטלה אתמול הוועדה את יוזמת הממשלה והחליטה על מדיניות מרוככת: הדיג ייאסר רק לארבעה חודשים (בין אמצע אפריל ואמצע אוגוסט), חודשי הרבייה של דגי האמנון. החלטה זו של ועדת הכלכלה התקבלה בעקבות המלצות של ועדת מומחים בעניין. באפריל 2010, קבעה הממשלה כי קיים "חשש ממשי לאסון אקולוגי שיתרחש בעקבות אובדן משאב הדגה בכנרת, והפיכתו לאגם ללא דגים".

ההחלטה אתמול התקבלה בעקבות המלצות חדשות שהציגה ועדת מומחים לעניין השבתת הדיג בכנרת. בראשות הוועדה עמדו פרופ' יובל אשדת, המדען הראשי של משרד החקלאות ופיתוח הכפר וד"ר ישעיהו בר אור, סמנכ"ל משאבי טבע במשרד להגנת הסביבה. אולם, לצד החלטתה הודתה הוועדה כי "הליך קבלת החלטות הושפע ממחסור משמעותי בידע ובנתונים שיאפשרו קבלת מסקנות מדויקות ומהימנות מדעית בנושא השפעת הדיג על המגוון הביולוגי ואיכות המים בכנרת".

ההחלטה מהווה ניצחון לדייגי הכנרת שנאבקו בשנה האחרונה בהחלטה לאסור את הדייג לתקופה של שנתיים. "המאבק שלנו השתלם והצדק יצא לאור. זהו יום שמח לדייגים. נלחמנו קשה עד שהגענו לרגע הזה", אמר אתמול יעקב פדידה, יו"ר ארגון דייגי טבריה. לטענת הדייגים, בשנה שעברה חלה התאוששות מרשימה בדגת הכנרת - 74 טון דגי אמנון לעומת 8 טון בלבד, שנתיים קודם לכן.

החלטת הממשלה על השבתת דיג לתקופה של שנתיים, התקבלה אז, לדברי משרד החקלאות, "לאור נתונים שנאספו על ידי אגף הדיג במשרד החקלאות, מהם עלה כי כמות הדגה בכנרת ירדה בעשור האחרון, ובייחוד בשנתיים האחרונות, בעשרות אחוזים מדי שנה עד לרמה קריטית". מהנתונים שהוצגו עלה כי השלל השנתי של דייגי הכנרת עמד בשנת 1999 על כ- 2,144 טון דגים, ואילו בשנת 2009 עמד השלל השנתי על כ-156.8 טון בלבד. שר החקלאות הקודם, שלום שמחון, אף אמר לאחר ההחלטה בשנה שעברה כי "לא ניתן לעמוד מנגד, חסרי מעש, לנוכח קריסתו של מאגר המים החשוב במדינה. האחריות הלאומית מחייבת לנקוט בצעדים משמעותיים שיבטיחו קיום אקולוגי בר קיימא באגם".

פרופ' משה גופן - בעבר מנהל המעבדה לחקר הכנרת, ומי ששימש יועץ מדעי לדייגי טבריה - אמר אז כי אסור להפסיק את הדיג בכנרת וכי הפסקת הדיג אף עלולה לגרום לנזק.

בשל הירידה התלולה בדגה בכנרת - ובמיוחד באוכלוסיית אמנון הגליל (מושט), הכריז לפני שלוש שנים אגף הדיג במשרד החקלאות על תקנה שאוסרת לדוג למשך יממה אחת בשבוע. לאורך השנים נאסר דיג רק בצפון האגם, לתקופה של חודשיים שבהם מתבצעת במקום רביית האמנונים.

לצד ההמלצה לאסור דיג למשך ארבעה חודשים, המליצה ועדת המומחים גם להקטין באמצעים בלתי-פוגעניים את נוכחות עופות הקורמורן בסביבת האגם. בעקבות כך אמרו בחברה להגנת הטבע כי "הגידול באוכלוסיית הקורמורן בכנרת נובע מגידול באוכלוסייה העולמית שלהם ומגירוש אינטנסיבי של הציפורים מבריכות הדגים. גירוש הקורמורנים מהכנרת לא יפתור בצורה משמעותית את בעיית דגת הכנרת, מאחר ומרבית מזונם איננו אמנון הגליל, אלא בעיקר מיני דגים אחרים. הגירוש יגרום להם לעבור מהכנרת למקום אחר, שבו שוב ייתקלו בגירוש ובירי".

עוד קבעה הוועדה כי יש להתנות את פעולות הדיג באיסור השימוש ברשתות דיג בעלות רשת צפופה מדי. השימוש ברשת דיג צפופה, או על פי העגה המקצועית רשת עם "גודל עין" גורם לפגיעה מתמשכת באוכלוסיית הדגים שאינה מספיקה לקיים מחזור חיים סדיר ושרשרת רבייה מסודרת בטרם היא נתפסת ומוצאת מהים.

כן המליצה הוועדה לנקוט יד תקיפה למניעת הרעלות הדגים בכנרת. כיום קשה לאמור את היקף הרעלות הדגים בכנרת, אולם ברור כי מדובר בעבירה התורמת לפגיעה באוכלוסיית הדגים באגם.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
למרות העלייה בדגה, הדיג בכנרת יופסק
הממשלה תאשר איסור דיג בכנרת למשך שנתיים
הממשלה תאשר איסור דיג בכנרת למשך שנתיים
אגם המוות: הדגים בכנרת נמצאים בדרך לכיליון
איסור הדיג בכנרת: דייגי טבריה לא יודעים אם לצחוק או לבכות
עכשיו זה רשמי - אסור לדוג בכנרת
"אם יופסק הדיג בכנרת - קיימת סכנה ממשית לאיכות המים"
אין דגים בים; הדייגים ישלמו את המחיר
בהתאם להמלצות ה-OECD: נאסר הדייג בכנרת, בירדן ובכל הנחלים באיזור
Comments