החברה להגנת הטבע: מטיילים משפצים מעיינות בלי היתרים - וגורמים נזקים

פורסם: 16 במאי 2012, 1:16 על ידי: Sustainability Org

תופעת שיפוץ מעיינות על ידי בני נוער, לעתים בחסות חלקית של רשויות מקומיות, הפכה נפוצה יחסית במעיינות מעבר לקו הירוק

מאת צפריר רינת, 15/5/2012
 

החברה להגנת הטבע קוראת לגורמי התכנון והבנייה ולרשות המים לפעול לעצירת תופעה שיפוץ מעיינות, שבמסגרתה אזרחים עושים על דעת עצמם פעולות בנייה שונות במעיינות כדי שלמטיילים יהיה נוח יותר לבקר בהם. לטענת הארגון, מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת, שעלולה לגרום נזקים לטבע.

בשבוע שעבר תיעדו פעילים של החברה להגנת הטבע קבוצת צעירים שעסקה בעבודות בעין ספיר. "הם ראו אנשים שפינו שקים מלאים בחול והביאו למקום אבנים כדי להקים קיר כלשהו", מספר אלון רוטשילד, רכז תחום המגוון הביולוגי בחברה להגנת הטבע.

רוטשילד שלח מכתבים לאחראי לפיקוח על הבנייה במחוז ירושלים במשרד הפנים, לרשות המים ולרשות הטבע והגנים, בהם ביקש לעצור את הפעילות בעין ספיר. הוא ציין שמדובר בפעילות הגורמת לשינוי פני הקרקע ומשטר הזרימה במעיין ומביאה להכנסת חומרים זרים אליו, מה שמהווה זיהום מים. "פוטנציאלית, פעולות אלה מהוות גם פגיעה בערכי טבע מוגנים", ציין רוטשילד.

תופעת שיפוץ מעיינות על ידי בני נוער, לעתים בחסות חלקית של רשויות מקומיות, הפכה נפוצה יחסית במעיינות מעבר לקו הירוק. מדובר כבר בעשרות מעיינות, בעיקר בשומרון, שבחלקם הוקמו בריכות אגירה חדשות, תעלות להובלת המים ומתקנים שונים כמו ספסלים. בין השאר החלה לפעול חבורה של אזרחים המכנה את עצמה "האברבנאלים", שעוברת בשיטתיות בין המעיינות ומבצעת על דעת עצמה וללא קבלת כל היתר עבודות שונות לשיפוץ מעיינות. 

עבודות שיפוצים במעיין נבי סלאח בדרום השומרון. צילום: סלווה דעיבס
 
אולם לדברי רוטשילד, התופעה הולכת ומתרחבת גם בתחומי הקו הירוק. "הדבר נפוץ באזור הרי ירושלים, אבל קיים באזורים נוספים ובהם רמת הגולן, הגליל והכרמל. אנחנו מבינים שהדבר נעשה מתוך כוונה טובה ואנחנו מעוניינים ליצור דיאלוג עם האנשים שעוסקים בכך, כדי שיבינו שאי אפשר לעשות פעולות כאלו ללא קבלת אישורים מהגורמים המקצועיים. אני בטוח שהצעירים שעסקו בפעילות בעין ספיר הם ממיטב הנוער, אבל הם לא מבינים באקולוגיה והם לא יודעים שהפעילות עלולה לגרום פגיעה לערכי טבע הקיימים במקום".

מרשות הטבע והגנים לא נמסרה תגובה לפניית החברה להגנת הטבע או לטענה שיש תופעה נרחבת של שיפוץ מעיינות. מרשות המים נמסר שעניין העבודות בעין ספיר נמצא בבדיקה. אנשי משרד הפנים ביקרו אתמול בעין ספיר ולטענת המשרד לא בוצעו במקום שום פעולות בלתי חוקיות. "נראה כי מישהו ניקה את המקום מפסולת וסחופת לנוחות המטיילים במקום", נמסר בתגובת המשרד, "למעט יישר כח למנקים אין לנו מה להוסיף".

Comments