הכרישים הענקיים נכנסו לרשימת המינים שבהשגחה בשל היותם בסכנת הכחדה

פורסם: 28 בספט׳ 2010, 14:40 על ידי: Sustainability Org

שנת 2010 שהוכרזה כשנת המגוון הביולוגי עומדת להסתיים, מינים רבים הועברו לרשימה של בעלי החיים הזוכים בהגנה בשל היותם נתונים בסכנת הכחדה

26/09/2010 ג'ק פיליפס - אפוק טיימס

לפני מחצית המאה תעשיית הדיג בחרה בכרישים הענקיים (Basking sharks) כיעד לציד והרג מאחר שהם הפריעו לפעולות דיג אחרות. הכרישים הענקיים הגדולים והעדינים ניזונים מסרטני קריל. מדובר בסרטנים קטנים במיוחד שאורכם סנטימטר או שניים.

כריש ענק
כרישי "התענוג" הם הגדולים ביותר אחרי כרישי הלוויתן והם אינם מסוכנים לאדם אך מאוימים בהכחדה – צילום: Chris Gotschalk/Wikimedia Commons
במשך הזמן הלך מספרם של הכרישים הענקיים והתמעט והם עכשיו בסכנת הכחדה ולכן הם הראשונים כמעט משוכני הים אשר נכנסו רשימת בעלי החיים הנהנים מההגנה של ארגון "פעולה למען מינים בסכנה בקנדה" - Canada's Species at Risk Act.

לדברי רשת הרדיו האמריקנית NPR, הכנסתם של הכרישים לרשימה של מינים בסכנת הכחדה מזכים אותם בהגנה משפטית כנגד הפוגעים בהם. היותם של הכרישים ברשימה זו מאפשרת לחוקרים להתחקות אחריהם יותר בקלות.

הכרישים הענקיים יכולים להתפתח לגודל של תשע מטר ויותר והם דומים לענקים עדינים אחרים, הכרישים הלווייתניים. שני המינים, הכרישים הענקיים והכרישים הלווייתניים. אינם צריכים לצוד ולאכול את טרפם, הם "אוכלי מסננת" של יצורים זעירים ביותר.

בריאיון לרדיו NPR היידי דוואר מהמרכז למדעי הדיג של המנהל לאטמוספרה והאוקיאנוס הלאומי הממוקם בקליפורניה ארה"ב, אמרה: "הם פשוט מגניבים ומדהימים ביופיים". היא מוסיפה: "אין כמו מפגש עם אחד היצורים החומים המפלצתיים אשר שוחים באיטיות, באצילות ובשלווה אל תוך האוקיאנוס".

הסיבה לדלדול מספר הכרישים קשורה גם לגודל שלהם. הכרישים נלכדים בטעות כשהם מסתבכים בתוך רשתות הדייגים. סיבה נוספת קשורה לכך שהשמן המופק מהכבד של הכרישים הינו מוצר מאוד מבוקש.

לכתבה באפוק טיימס

Comments