המלחמה על דרום ים המלח התחילה

נשלח 24 במאי 2011, 8:37 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 26 במאי 2011, 0:46 ]

מיסז'ניקוב וארדן קיבלו החלטה נכונה. עכשיו זו שאלה של פוליטיקה. מעניין איך הגיב עידן עופר כששמע שהוא צריך לממן את השיקום

אביב לביא | 24/5/2011 8:39  
לא במקרה ישבו אתמול (ב')  מאחורי השולחן בבית סוקולוב בתל אביב שניים: שני שרים שניסו לתפוס שתי ציפורים, תוך הצלת מלונות ים המלח. הציפור הסביבתית - מיסז'ניקוב וארדן בחרו בחלופת קציר המלח, שהיא המומלצת לדעת רוב המומחים וארגוני הסביבה כתרופה לעליית המפלס; והציפור התיירותית - הקמת קרן בהיקף של לפחות 750 מיליון שקל לפיתוח מתחם המלונות הלא מצודד.

אפשר לבחון את ההודעה המשותפת בעיניים ספקניות: ארדן ומיסז'ניקוב רוצים - אבל הם לא אלה שמממנים. שני השרים הצעירים קיבלו את ההחלטה הנכונה, עכשיו זו שאלה של מימוש ושל פוליטיקה. האם יצליחו לסדוק את חומת האוצר, לרתום את ראש הממשלה, לקבל רוב בקרב השרים? המלחמה על דרום ים המלח, בעצם, רק התחילה אתמול.
דו-קרב בצהרי היום
ובכל זאת, קרה אתמול משהו שאי אפשר לזלזל בו: סטס מיסז'ניקוב עשה בחירה אסטרטגית. הוא היה יכול לבחור בהריסת בתי המלון, וכנראה היה זוכה באופן מיידי בתמיכת האוצר. תחת זאת, בחר בחלופה הסביבתית למרות שהיא יקרה בכמה מיליארדים, והפך את ארדן ואת ארגוני הסביבה (ועל הדרך גם את המלונאים) מיריבים מרים לשותפים לדרך. אם להיות אופטימיים, הבחירה הזו מעידה על התהליך האטי והחשוב שעובר על מקבלי ההחלטות בישראל: הם מתחילים לספור את הסביבה.

אי אפשר להתעלם גם מהבוטות בה התבטאו ארדן ומיסז'ניקוב כלפי מפעלי ים המלח, שלהשקפתם צריכים לשאת את עיקר עלויות העתק של קציר המלח. הייתי נותן הרבה כדי להיות זבוב על הקיר בחדרו של עידן עופר כששמע את הדברים. המפעלים, כזכור, הודיעו על תמיכה בחלופת הקציר, אבל כעבור חמש דקות בתוך מסיבת העיתונאים היה ברור שהידידות הזמנית בינם לבין התנועה הסביבתית עלתה בעשן.

אולי בהשראת התהילה הציבורית שקצר משה כחלון במאבק מול חברות הסלולר, ארדן ומיסז'ניקוב הזמינו אתמול את החברה לישראל לדו-קרב בצהרי היום, כשעדיין לא ברור כמה כדורים יש להם בקנה. מה שבטוח: לא יהיה משעמם במערב הפרוע.

כתבות קשורות:
Comments