הממשלה אישרה תוכנית להצלת מצוקי החופים

נשלח 4 באפר׳ 2011, 4:31 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 09:24 04/04/2011
בשלב הראשון יוקמו אמצעי הגנה בעלות כחצי מיליארד שקלים בעיקר בקטעי החוף באזורים עירוניים כמו נתניה, הרצליה ואשקלון ובאתרים ארכיאולוגיים

הממשלה אישרה אתמול בישיבתה תוכנית למיגון המצוק בחופי ישראל, אשר נמצא בסכנת התמוטטות במקומות רבים. השלב הראשון יהיה הקמת אמצעי הגנה בעלות כחצי מיליארד שקלים. פעולות המיגון יתמקדו בקטעי חוף באורך 13 קילומטרים, בעיקר ליד אזורים עירוניים ואתרים ארכיאולוגיים כמו אשקלון, נתניה והרצליה.

מצוק החוף לאורך הים התיכון צפוי לסגת בעשרות מטרים בשנים הבאות, עקב שחיקה מתמדת הנגרמת בעיקר על ידי רוחות וגלי הים. השחיקה הואצה כתוצאה מפעולות בנייה והשקיה, שפגעו ביציבות החלק העליון של המצוק, ובעקבות הקמת נמלים ומרינות. מבנים אלו חסמו את זרימת החול לחופים, ושללו מהמצוק את שכבת המגן הטבעית מפני עוצמת האנרגיה של גלי הים. לפני חודשיים קרסו חלקים רבים במצוק בעקבות סערה עזה בים, ולפני כשנה וחצי נהרג מטייל מקריסת מצוק ליד נתניה.התוכנית שהוצגה אתמול, מתבססת על מסמך מדיניות מקיף שהוכן על ידי צוות מומחים בראשות המשרד להגנת הסביבה. על פי התוכנית, תוקם מינהלת מיוחדת למיגון המצוק שתפעל כחברה ממשלתית, בראשות המשרד להגנת הסביבה. במקביל יכינו מוסדות התכנון במשרד הפנים תוכנית מתאר ארצית להגנת החופים.

על בסיס תוכנית המתאר יכינו רשויות מקומיות תוכניות מפורטות יותר למיגון החופים, כל חוף והתנאים המיוחדים שלו. ההגנות יכולות להתבצע באמצעות אספקת חול מלאכותית, כפי שתתחיל לעשות בימים אלו חברת נמלי ישראל בשני קטעי חוף באשדוד וחיפה. אמצעי נוסף עשוי להיות הקמת שובר גלים בים או בניית סוללת מגן בתחתית המצוק.

רשויות מקומיות יוכלו כבר עתה להתחיל בתכנון וביצוע עבודות מיגון שיוגדרו דחופות, בעיקר ביבשה ובתיאום עם אגף ים וחופים של המשרד להגנת הסביבה. באחרונה נקטה רשות הטבע והגנים פעולה דחופה למניעת סיכון, והציבה בשבוע שעבר שלטים האוסרים באופן מוחלט על שהייה בחוף באזור הגן הלאומי חוף השרון, בגלל הסכנה של התמוטטות מצוק באופן פתאומי.

כמה משיטות המיגון שבהן נעשה שימוש עד היום הוכחו כבלתי מתאימות, כמו במקרה של אשקלון, שם מתחה העירייה יריעת בד מיוחדת שאותה מלאו בחול, אך היא לא מנעה את המשך קריסת המצוק. כמו כן היו מקומות שבהם הוקמו סוללות אבנים שפגעו קשות בשטח החוף הציבורי. לכן טוענים גורמים מקצועיים שיש לבחון שיטות נוספות למיגון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת הממשלה: "קיבלנו היום החלטה חשובה, אחרי שנים רבות של התעלמות מהבעיה. הממשלה תשקיע מאות מיליוני שקלים כדי למנוע את התמוטטות המצוקים". השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הבטיח שפעולות המיגון ירחיבו את שטחי החוף שיישארו פתוחים לציבור.
 

כתבות קשורות:
 
Comments