הנחלים הגוועים יקבלו תוספת של 50% מים

פורסם: 22 בדצמ׳ 2010, 5:47 על ידי: Sustainability Org
הלחץ של ארגוני הסביבה עזר - רשות המים תעלה את הקצאת המים לטבע ל-15 מיליון מטר מעוקב בשנת 2011. התוספת צפויה להגביר את הזרימה בנחלים דוגמת נחל בצת ועין אפק, שמקבלים כיום מים מצינורות ושכמעט לא נותרה בהם זרימה
יעל דראל

תקופה ארוכה שארגוני הסביבה ורשויות שמירת הטבע דורשות כי הקצאת המים לטבע ולנחלים הגוועים תעלה. כעת מתברר שהלחץ עזר: ל-ynet נודע כי בישיבה האחרונה שקיימה מועצת רשות המים הוחלט להעלות ב-50% את הקצאת המים לשנת 2011, מ-10 מיליון מטרים מעוקבים ל-15 מלמ"ק.

 

 

בשנים 2008 ו-2009 הקצאת המים עמדה על כ-9 מיליון מטרים מעוקבים בלבד. התוספת המשמעותית למכסת המים לטבע צפויה לתגבר את הזרימה לחלק מהמקומות המקבלים כיום אספקת מים - דוגמת נחל בצת, עין אפק, קטע מנחל הירקון וגם בבתי גידול לחים דוגמת החולה. בחלק מהמקומות מדובר במקורות מים שבעבר שפעו וכיום לא נותרה בהם כמעט זרימה.

 

כך למשל בנחל בצת: משנות ה-40 ועד לסוף שנות ה-90, שפע הנחל בממוצע כ-1.1 מיליון מ"ק מים, אך היום קשה מאוד למצוא באפיקו מים זורמים. גם בימים של גשמים מרובים, ישנו רק זרם דק הנמשך מרחק של כמה מאות מטרים בלבד.


נחל בצת. האפיק יבש (צילום: באדיבות החברה להגנת הטבע)

 

אפיק נחל בצת עצמו יבש, עצי הדולב המפוארים שבקרבתו כבר מגלים סימני התייבשות והמים המועטים שמוזרמים בחלק מאפיקו - מקורם בצינור פלסטיק של חברת "מקורות".

 

בישיבה, שהתקיימה השבוע בראשותו של יו"ר רשות המים אורי שני, נכחו נציגי ארגוני סביבה רבים, בהם החברה להגנת הטבע, ידידי כדור הארץ, עמותת צלול ונציגי רשות הטבע והגנים.


 

בתגובה להחלטה אמר משה פרלמוטר, רכז המים בחברה להגנת הטבע כי "החברה להגנת הטבע מברכת את מועצת רשות המים, על כך שמצאה לנכון, למרות משבר המים בו אנו נמצאים, להעלות את ההקצאה של המים לטבע, שנמצאת בדרך כלל, לצערנו, בתחתית סדר העדיפויות".

 

עם זאת, פרלמוטר הדגיש כי "יש לזכור שמדובר בתוספת לא גדולה במיוחד, שתסופק לטבע על ידי צינורות. השאיפה שלנו היא כי בעתיד הטבע יקבל כמות גדולה הרבה יותר של מים ונגיע למצב בו המעיינות ישפעו והנחלים לא יקבלו את המים שלהם באמצעות צינורות. זה יקרה על ידי הקטנת השאיבות מהאקוויפרים והחזרת השפיעה של הנביעות הטבעיות למעיינות המזינים את הנחלים".

 

לכתבה באתר ynet

Comments