חשש: ריקבון הצמחים בכנרת מזהם את המים

פורסם: 7 במאי 2012, 5:45 על ידי: Sustainability Org

בעקבות חשיפת מעריב על הצפת הצמחייה והירקבותה, בודקות הרשויות המפקחות על איכות המים אם נפלטו לאגם חומרים רעילים

מאת עדי חשמונאי, 7/5/2012
 
תגיות: כנרת (סביבה), זיהום ים, זיהום מים
עליית מפלס הכנרת בחורף האחרון אמנם היטיבה עם משק המים הישראלי, אבל כעת מתברר שייתכן ותסב גם נזקים. לאחר שהצפת הצמחייה והירקבותה בחופי האגם גרמה לסירחון באזור, מתברר כי ייתכן שהביאה גם לזיהום המים.

כפי שנחשף במעריב, תושבי היישובים הסובבים את האגם ומנהלי אתרי הנופש היושבים על גדותיו מדווחים לאחרונה עלסירחון שנגרם מהירקבות צמחייה שגדלה על החופים בשנות הבצורת. על אף התרעות מוקדמות על הבעיה, רשות המים אסרה לגזום את הצמחייה, בין היתר בטענה כי עם עליית המפלס תשמש הצמחייה המוצפת כאתר להטלת דגי אמנון, החיוניים לשמירה על איכות מי הכנרת.

צחנת הצמח: הסיפור המסריח של הכנרת
מסתבך והולך: בדרך לכנרת עם נעליים גבוהות
צילום: יגאל לוי
הצמחייה הנרקבת במי הכנרת בסמוך לקיבוץ האון, אתמול צילום: יגאל לוי

אלא שכעת, עם עליית המפלס, החלה הצפת הצמחים להדאיג גם את מומחי המים. לאחרונה התגלו במי הכנרת תופעות של חוסר בחמצן במים, וייתכן שמדובר בתוצאה של התפרקות החומרים האורגניים הפולטים גם חומרים רעילים. בעקבות הגילוי התכתבו לאחרונה גורמים ברשות המים, "מקורות" והמעבדה לחקר הכנרת ודנו בסוגיה.

גורמים ב"מקורות" מדגישים כי איכות המים הירודה במקומות רדודים שונים שבהם נרקבת הצמחייה אינה פוגעת באיכות מי השתייה המסופקת לצרכני המים, שכן המים נשאבים מלב האגם. בנוסף לכך, המים עוברים טיפול אינטנסיבי לפני הגעתם לברזים.

עם זאת, יותר ויותר מומחים בתחום מעבירים ביקורת על ההחלטה לא לעקור את הצמחייה מבעוד מועד. בימים האחרונים, לנוכח קריאות התושבים והמומחים, העבירה רשות המים סירת כיסוח לכנרת במטרה לגזום חלק מהצמחייה. "צריך היה לעשות את הקציר לפני עונת קינון האמנונים, שעליהם ניסתה רשות המים להגן", מסביר פרופ' משה גופן, מומחה למים ששימש בעבר מנהל המעבדה לחקר הכנרת. "הסירה מערבלת את המים העכורים ושולחת את הרעלים לכל עבר, מה שפוגע בקינון".

מרשות המים נמסר בתגובה: "לגורמים רבים יש אינטרסים בנושא הכנרת. ההחלטה על אופן הטיפול בצמחייה, כמו גם בנושאים אחרים, לוקחת בחשבון את מכלול האינטרסים - כשהכנרת ואיכות מימיה בראש. עם עליית המפלס וכיסוי הצמחייה במים יש לבחור את הפתרון אשר יגרום לנזקים המינימליים.

"קצירת הצמחייה בכמות ובכלים כבדים, כפי שביקשו איגוד ערים ומפעילי החופים, הייתה גורמת לפגיעה חמורה באיכות המים ובדגים. הסירה הקוצרת מהווה פתרון כירורגי ונקודתי יעיל, כל זאת ללא פגיעה בקרקעית האגם, באיכות המים ובדגים". בעניין החומרים הנפלטים למי האגם מהצמחייה הנרקבת נמסר: "התפרקות הצמחייה היא תהליך טבעי הגורם גם לשינויי חמצן במים רדודים. אין להתרגש ובוודאי לא להסיק כי מדובר בתהליך שלילי".  

Comments