חשש שהתוואי הצפוני של כביש 6 יפגע בנחל הקישון

פורסם: 31 באוק׳ 2010, 2:30 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 09:37 31/10/2010

רשות הנחל דורשת לשנות את התוואי של חוצה ישראל


התוואי המתוכנן של כביש חוצה ישראל, בעמק הצר הנמצא בין רכס הכרמל והגבעות שמצפון לו, עשוי לגרום פגיעה קשה בנחל קישון וליצור מטרדים סביבתיים לתושבי קרית טבעון - כך טוענים במועצה המקומית קרית טבעון וברשות הנחל הקישון ודורשים לבדוק חלופות אחרות לתוואי הכביש. חברת כביש חוצה ישראל טוענת שהתוואי תוכנן באופן שיצמצם פגיעה בנחל ולא יתקרב לשכונות של קרית טבעון באופן שיגרום מפגעים סביבתיים.

בשבועות הקרובים אמורה הוועדה לתחבורה יבשתית, הפועלת מטעם משרד הפנים, לקבוע את עמדתה ביחס לתוואי כביש חוצה ישראל בקטע הצפוני ביותר שלו - מאזור יקנעם עד צומת סומך. עמדתה תועבר למוסדות התכנון הארציים שאמורים לתת את האישור הסופי לתוכנית. מדובר בקטע כביש שלו תפקיד מרכזי בתוכנית נתיבי ישראל של הממשלה שנועדה ליצור חיבור הפריפריה לאזור המרכז.לפני הוועדה הוצגו ממצאי תסקיר השפעה על הסביבה של הכביש המתוכנן. החלופה המועדפת על פי תסקיר זה קובעת שחוצה ישראל יתנתק מהכביש הקיים באזור (כביש 70) ויעבור ככביש אגרה, סמוך לנחל קישון וקרית טבעון. לאחר מכן יפנה צפונה, כשהוא עובר בתוך מנהרה כדי לצמצם פגיעה בגבעות הנמצאות ליד היישוב רכסים.

"חלופה זאת פוגעת קשות בחלק היפה ביותר של הקישון", טוען דודי אריאלי, ראש מועצת קרית טבעון, "היא מתקרבת לשכונות שלנו ועלולה לגרום מפגעי רעש וזיהום אוויר. היה צריך לבחון בצורה מעמיקה יותר את הצמדת כביש חוצה ישראל לכביש 70". רשות נחל קישון הגישה לוועדה מסמך ובו ציינה שהקטע בו מדובר הוא אחד הקטעים הטבעיים האחרונים שנותרו בנחלי החוף ויש בו פארק המיועד להתרחב. התוואי המתוכנן יחצה את הנחל בכמה מקומות ויפגע באופי הטבעי שלו, טענה.

מנכ"ל חברת כביש חוצה ישראל, ראובן לב-און ציין כי נבחן מספר רב של חלופות לכביש באזור נחל קישון וזו שנבחרה היא הטובה ביותר הן מבחינה תחבורתית והן מבחינה סביבתית. "בחלופה זו תהיה רק חציה אחת מרכזית של הנחל והתכנון של אחד המחלפים שונה כדי למנוע פגיעה בגשרים היסטוריים הנמצאים על הנחל", ציין לב-און. לדבריו, התוואי המוצע גם לא יגרום מפגעים סביבתיים בקרית טבעון.

גם המשרד להגנת הסביבה דורש לבחון שוב חלופות שונות לתוואי הכביש כולל הארכת המנהרה באזור רכסים. בעקבות זאת אמורה חברת חוצה ישראל להגיש בימים הקרובים ממצאי בדיקות נוספות של החלופות באזור הקישון.

לכתבה בהארץ

Comments