ממשל אובמה תובע את חברת BP על הדליפה במפרץ

פורסם: 18 בדצמ׳ 2010, 11:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 בדצמ׳ 2010, 11:39 ]

ממשל אובמה הגיש תביעת ענק נגד תאגיד האנרגיה האחראי לדליפת הנפט שגרמה נזק בלתי הפיך למפרץ מקסיקו ונגד שורה של חברות נוספות שהיו מעורבות במחדל. בכתב התביעה דורש משרד המשפטים האמריקאי פיצויים בגין הנזקים הכבדים שנגרמו לבעלי החיים, בגין עלויות מבצע הניקוי והפגיעה בחקלאות הימית

סוכנויות הידיעות | 15/12/2010 21:27
תגיות: ארצות הברית,מפרץ מקסיקו,דליפת נפט,BP
צילום ארכיון: אי-פי
אש באסדת הנפט במפרץ מקסיקו BP צילום ארכיון: אי-פי

כחמישה חודשים אחרי האסון האקולוגי החמור בתולדות אמריקה, תובעת ארצות הברית את תאגיד האנרגיה הבריטי BP: משרד המשפטים האמריקאי הודיע הערב (ד') כי החליט להגיש תביעה נגד התאגיד השלישי בגודלו בעולם בתחומי הנפט, הגז הטבעי והפטרוכימיה, בגין הנזקים שגרם באסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו וכן בגין עלויות הניקוי.

בנוסף ל-BP, תובע הממשל שמונה חברות נוספות שהיו מעורבות במחדל, ולטענת התביעה עבר על חוקי הסביבה, וגרם נזק כבד לבעלי החיים ולחקלאות הימית באזור.

על החברות נגדן החליטה וושינגטון להגיש תביעה נמנות טרנסאושן, אנדרקו פטרוליום תעשיות, MOEX וחברת הביטוח הלונדוניות לוידס.

התביעה לא כללה את חברת הליברטון, שאחראית הייתה על המכסה של באר הנפט או את חברת קמרון אינטרנשיונל, שסיפקה ציוד עבור הבאר.

"אנחנו מתכוונים להוכיח שהנאשמים אחראים לעלויות הניקיון שהממשל נשא בהן, ההפסדים הכלכליים למשק והנזקים הסביבתיים האינסופיים", אמר התובע הכללי, אריק הולדר. "בכל מקרה, גם החקירה הפלילית וגם האזרחית בנושא נמשכת".
צילום ארכיון: אי-פי-אי
דגל ארצות הברית בשלולית נפט צילום ארכיון: אי-פי-אי

1989: 42 מיליון ליטר נפט נשפכו למים בדרום אלסקה

במהלך האירוע במפרץ מקסיקו דלפו לים  172 מיליון גלונים של נפט דלפו לים, הרסו מערכות אקולוגיות, הרגו דגים ועופות ים ופגעו בפרנסתם של דייגים ואנשי תיירות.

מקונדו, הבאר שנקראה על שם הכפר הפנטסטי מספריו של גבריאל גרסיה מרקס, עשויה לעלות לחברה הבריטית בעשרים מיליארד דולר, כספי פיצויים. השאלה האם האזורים שנפגעו במפרץ מקסיקו ישתקמו באופן מלא נותרה בינתיים פתוחה.

זו אינה הפעם הראשונה שחברת "בריטיש פטרוליום" מסתבכת באסון אדיר ממדים הקשור לקידוחי נפט: 42 מיליון ליטר נפט נשפכו בשנת 1989 למימי מפרץ הנסיך ויליאם שבדרום אלסקה, בעקבות דליפת הנפט מהמכלית "אקסון ואלדז", שעשתה את דרכה מאלסקה לבתי הזיקוק שבקליפורניה.

הנזק הסביבתי היה אדיר. למעלה מעשרת אלפים עובדים ומתנדבים ניסו במשך חודשים להילחם בהתפשטות הנפט ולהציל את עופות ודגי הים הרבים שכוסו בנפט, אך לשווא.

צילום ארכיון: רויטרס
דליפת הנפט במפרץ מקסיקו צילום ארכיון: רויטרס

"האסון הזה הולך לעצב את דרך החשיבה שלנו על הסביבה והאנרגיה"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מתח ביקורת חריפה את חברת BP, ואף השווה בין הדליפה לפיגוע במגדלי התאומים לפני תשע שנים. במקביל הודיעו אתמול גורמים בבית הלבן כי הגיעו להסכמה עם ראשי BP בנוגע לתשלומי פיצויים בסך "מיליארדי דולרים".

"אני חושב שכשם שלפיגוע במגדלי התאומים הייתה השפעה מכרעת על מדיניות החוץ שלנו והבנת החולשות שלנו, כך גם האסון הזה הולך לעצב את דרך החשיבה שלנו על הסביבה והאנרגיה בשנים הקרובות", אמר אובמה בראיון שהעניק בסוף השבוע, ושדבריו פורסמו אתמול.

דבריו של אובמה, שעוררו הדים רבים בשל ההשוואה לאירוע שנחשב טראומטי עבור האומה האמריקאית, הם חלק מניסיונו לאמץ טון תקיף בכל הנוגע למשבר. לא מעט חלקים בציבור האמריקאי רואים בנשיא ארצות הברית את אחד האחראים למחדל, ובעקבות כך ביקר אובמה כמה פעמים במדינות הדרום, השוכנות לחופי מפרץ מקסיקו, כשהוא מפציר בחברת הקידוח הבריטית להאיץ את הטיפול במשבר עד סוף השבוע.

במקביל, הודיעו בכירים בבית הלבן כי חלה התקדמות במגעים בין הממשל האמריקאי לראשי BP בנוגע להסדר תשלומי הפיצויים בעקבות האסון. ההודעה אתמול באה על רקע הביקורת החריפה שנשמעה על החוק שמחייב את BP בפיצויים בסך 75 מיליון דולר בלבד, ולאחר שראשיה התבטאו לא פעם בעבר כי יימנעו מתשלומים גבוהים.

צילום ארכיון: אי-פי-אי
ברק אובמה במפרץ מקסיקו צילום ארכיון: אי-פי-אי

מאות מינים של בע"ח נתונים בסכמת הכחדה

הנזקים לבעלי החיים במפרץ מקסיקו, בעקבות דליפת הנפט, נחשבים לחמורים ובחלקם אף בלתי הפיכים, כאשר מאות מינים של בעלי חיים נתונים כעת בסכנת הכחדה. כך למשל, השקנאי החום, הגדולה שהיא סמלה של מדינת לואיזיאנה, חזרה בעקבות האסון לרשימת בעלי החיים הנתונים בסכנת הכחדה, לאחר שיצאה ממנה רק בנובמבר 2009.

מלבד השקנאי, דגי הטונה הגדולים מהמין בלופין הצפון-אטלנטי נמצאים בסכנת כליה, כמו גם שבעה מיני צב-ים, מבין הידועים ביותר בעולם. איומים חמורים מרחפים, בעקבות האסון, מעל מינים של כרישים, יונקים ימיים, צדפות ומינים של דגי ביצה.

כמו כן, מינים רבים של ציפורי חוף, בהם חופמי, בוצנית, שחפים ושלצדף, הייחודיים למדינת לואיזיאנה, נתונים כעת בסכנת הכחדה, כמו גם ציפורי שיר כמו שבכית, זהבן, חטפית וסנונית.

על פי ההערכות, יידרשו כמה עשורים כדי לשקם את האזור. מכתם הנפט נפגעו חופים של חמש מדינות: לואיזיאנה, אלבאמה, טקסס, פלורידה ומיסיסיפי. חשש נוסף הוא פגיעה בבתי הגידול של בעלי חיים ייחודים בנהר המיסיסיפי עצמו – ולא רק בקרבת השפך שלו, המפרץ.

צילום ארכיון: אי-פי
צב ים נפלט מת לקו החוף צילום ארכיון: אי-פי

לכתבה באתר nrg
Comments